A lehető legrosszabbkor jött Erdő Péter bíborosnak, hogy őt is szexuális ügyek eltussolásával vádolják
Megdöbbenéssel értesült az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye arról, hogy Erdő Péter is felkerült arra a listára, amely súlyos mulasztással vádol bíborosokat. Egy évtizedekkel ezelőtti szexuális visszaélés magyarországi áldozata szerint azonban ez egyáltalán nem meglepő.

Az AP hírügynökség és a The Telegraph pénteki tudósítása a SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests) beadványáról szól arról, hogy panaszt nyújtott be a Vatikánban hat prominens bíboros ellen. A vádak szerint ezek a személyek – név szerint Erdő Péter, Kevin Farrell, Víctor Fernández, Mario Grech, Robert Prevost és Luis Tagle – papok és egyházi alkalmazottak által elkövetett szexuális visszaélések eltussolásában vettek részt, vagy nem megfelelően kezelték azokat.
A SNAP által benyújtott kánonjogi panaszban, amely Erdő Péter bíboros tevékenységét is érinti, Pető Attilát is nevesítik, ez a dokumentum nyilvánosan elérhető. A SNAP képviselői a beadványuk összeállítása előtt nem keresték meg Petőt, aki ezt problematikusnak tartja:
„Úgy gondolom, hogy az áldozatok megszólítása, a velük való közvetlen kapcsolat kiemelten fontos, különösen akkor, ha az ő történeteikre is hivatkoznak. Ettől függetlenül bízom benne, hogy a Szentszék alapos mérlegelés alá vonja a beadványt, és körültekintően jár el.”
Pető Attila az elmúlt évek során többször is próbált párbeszédet kezdeményezni az illetékes egyházi szereplőkkel, ám nem járt sikerrel. Fontosnak tartja, hogy az egyházon belül minden érintett története teret kapjon, és hogy a jövőben hatékonyabb, emberségesebb válaszok szülessenek.
A főegyházmegyében megdöbbentek, de elhallgattak egy fontos tényt
Zsuffa Tünde, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye sajtószóvivője így reagált hírre:
„Döbbenten értesültünk a SNAP bejelentéséről, hiszen hogyan tussolhatta el a főegyházmegye ezt az ügyet, hogyha 2015 nyarán, a hivatalos bejelentés megérkezése után villámgyors döntés született?”
Pető Attila felhívta a sajtószóvivő figyelmét, hogy nem 2015-ben tett először hivatalos bejelentést, hanem 2003-ban. Ugyanabban a palotában, ugyanabban az irodában, ugyanazon a kanapén ülve, és ugyanúgy egy körülbelül 3 órás kihallgatást vállalva. 2003-ban és 2015-ben.
„A két dátum között Sz. Balázsnak 15-20 áldozata lett. Legyen nagyobb tisztelettel az áldozatok irányába!” - írja Facebook-posztjában az egykori áldozat, hozzátéve, hogy ennek az ügynek a kezelése felveti a főegyházmegye felelősségét.
Amit ebben az ügyben Erdő Péter bíboros megtett, illetve elmulasztott megtenni, az a hatalommal való visszaélés gyanúját veti fel a SNAP álláspontja szerint.
Az, ami történt, egyértelműen alkalmas a hívek és a társadalom tagjainak a megbotránkoztatására. Ferenc pápa 2016-ban hozott egy rendeletet, amelyben leírja, hogy nem csak a szexuális visszaélés minősül súlyos bűncselekménynek, hanem az ezt csak ímmel-ámmal szankcionáló püspökök hanyagsága is. Hogy ez felvetődik-e Pető Attila ügyében, az egy fontos kérdés.
Nem lehet véletlen az ügy időzítése
Pető Attila lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy a SNAP időzítése ízléstelennek tűnhet abból a szempontból, hogy a botrányok politikai fegyverként is használhatók egy olyan időszakban, amikor az idős pápa betegeskedik, és nyilván zajlik a vatikáni háttérben egyfajta „új pápa casting”, ahol Erdő Péter az egyik legesélyesebb jelöltnek számít. Ami kifejezetten érdekes ebben az ügyben Pető szerint, az nem más, mint az a tény, hogy a hat megvádolt bíboros közül öt a Szentatya közvetlen munkatársa, és nem nevezhetők konzervatívnak.
„Az egyetlen kakukktojás ebből a szempontból Erdő Péter, aki viszont ehhez az irányzathoz tartozik, de mégis valakiknek az útjában állhat. Elégedett azzal lennék, ha a Szentszék érdemben foglalkozna a beadványokkal, mert kánonjogi szempontból mindegyik megállja a helyét. Az én ügyem kapcsán fontos volna, hogy elővegyék a mostani veszprémi érseket, Udvardy Györgyöt is, aki az ügy kirobbanása idején ordinárius volt, amihez kellett az elöljárójának a kinevezése, aki Erdő volt.”
„Ferenc pápa idén nagyböjt idején is az önvizsgálatra, az őszinte meghallgatásra és a felebaráti irgalmasságra hívta fel a figyelmet. E szavakat mindannyiunknak komolyan kell vennünk, akár egyházi vezetőként, akár túlélőként, akár egy közösség tagjaként” - írja közösségi oldalán Pető, aki hisz a párbeszéd erejében, valamint abban, hogy a gyógyuláshoz nemcsak felelősségvállalásra, hanem valódi meghallgatásra is szükség van minden oldalon.
Fotó: Facebook / Semjén Zsolt