2025.04.01. 13:18

A kormányzati ígéretek ellenére sem csökken a műtéti várólisták hossza

A kormányzati ígéretek ellenére sem csökken a műtéti várólisták hossza

Az egészségbiztosító azért alkotta meg az új szakmai protokollt, mert a csípő- és térdprotézis listák ismét egyre hosszabbak lettek, és szerették volna elérni a 2019-es számokat. Ez a lista egyébként folyamatosan növekszik, mivel a Covid előtt összesen 28 ezer beteg várt valamilyen műtétre, most pedig 32 ezer a várakozók száma.

Magyarországon március 31-ei adatok alapján, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) dokumentumai szerint 23.366-an várnak valamilyen protézisműtétre.

Csípőprotézis műtétre jelenleg 8129 beteg vár már több mint 60 napja. Az átlagos tényleges várakozási idő a betegek számára az elmúlt hat hónapban jellemzően 122 nap volt, ez derül ki a NEAK adatbázisából. Azonban országszerte más és más hosszúságúak a várólisták. Például Nyíregyházán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházban 289 napot kellett várni a betegeknek az elmúlt fél évben, a Zala Vármegyei Szent Rafael Kórházban pedig 258 napot.

A térdprotézisre a várólisták adatai szerint március végén 15 237-en várnak. Itt az átlagos tényleges várakozási idő a megelőző hat hónapban 262 nap volt.

A NEAK azt írta az economx-hu-nak küldött válaszaiban, hogy a cél a pandémia előtti, vagyis a 2019-es évi várakozási idők elérése. Akkor az összes várólistán 28 ezer beteg volt, idén március elején pedig 32.300 beteg várt valamilyen műtéti beavatkozásra 60 napon túl a hazai államilag finanszírozott ellátórendszerben. Kiss Zsolt, főigazgató a NEAK részéről kihangsúlyozta, hogy tavaly a várólistákra szánt forrás 40 százalékát nem használták fel a kórházak, ezért változásra van szükség.

Az új várólista-protokoll az egészségügyi ellátásra szóló igényre, az ellátás lehetséges sorrendjére vonatkozóan olyan szakmai kritériumokat határoz meg, amelyek bizonyítotton összefüggenek.

Ilyenek:

  • ellátásra való jogosultság
  • ellátást várható eredménye
  • érintett beteg ellátás utáni várható eredménye
  • érintett betegek beavatkozás nélkül várható állapotváltozása
  • érintett beteg prioritási állapota

A NEAK a lapnak azt válaszolta, hogy reményeik szerint a várólista-protokollok egyértelmű útmutatást adnak a várólista-kezelésben dolgozó szakorvosok és a szakszemélyzet részére és az ellátást jobban tudják majd ütemezni.

Fotó: Pixabay

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak