Újra meghosszabbítaná a kormány a háborús veszélyhelyzetet, pedig állítják, hogy Oroszország nem támadna
Hiába nyilatkozta a közelmúltban a kormány több tagja, hogy nem kell Oroszország támadásától tartani, novemberig meghosszabbítanák a háborús veszélyhelyzetet.


Hiába nyilatkozta a közelmúltban a kormány több tagja, hogy nem kell Oroszország támadásától tartani, novemberig meghosszabbítanák a háborús veszélyhelyzetet.
Semjén Zsolt kedd este nyújtotta be a háborús veszélyhelyzet meghosszabbításával kapcsolatos törvényjavaslatot. Ez alapján 180 nappal tovább, 2025 november 14-ig tartana a rendkívüli jogrend.
Ez azt jelenti, hogy ha a javaslatot elfogadják, már csak egyszer kell meghosszabbítani, hogy a 2026-os választásokat is veszélyhelyzetben tartsák meg.
A javaslatot az orosz-ukrán háborúra hivatkozva nyújtották be. Az indoklás szerint:
"A Hazánk szomszédságában zajló orosz–ukrán háború a második világháború óta nem tapasztalt humanitárius helyzetet eredményezett, és megváltoztatta az európai gazdasági helyzetet is. A humanitárius katasztrófa kezeléséhez és a nemzetközi, gazdasági változások következményeinek kivédéséhez Hazánknak továbbra is biztosítania kell a hatékony, gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetőségét.”
A 2022 óta tartó háborús veszélyhelyzetet legutóbb tavaly novemberben hosszabbították meg. A magyar kormánynak viszont még a gyors nemzeti válaszok kialakításának lehetősége sem volt elég arra, hogy megküzdjön az Európa-bajnok élelmiszerár-emelkedéssel, sőt volt olyan időszak, amikor a háborúban álló Ukrajnánál is magasabbra mérték az inflációt hazánkban.
Orbán Viktor márciusban a Kossuth rádióban beszélt arról, hogy nem látja Európa háborús fenyegetettségét az orosz-ukrán konfliktus ellenére sem. Valószínűtlennek nevezte, hogy bárki megtámadna egy NATO-tagállamot.
A napokban hasonlóan nyilatkozott Szijjártó Péter külügyminiszter is. A tárcavezető vasárnap szintén a Kossuth rádióban beszélt arról, hogy az Európiai Unió "egyetlen tagállamát és egészét sem fenyegeti semmilyen háborús kockázat, Oroszország részéről sem.” Szijjártó ugyan az EU állítólagos háborúpártiságáról is beszélt, de arról egy szót sem ejtett, hogy a tűzszünetet Oroszország szabotálja.