Már több mint 500 millió eurós büntetést kellett kifizetnie az Orbán-kormánynak
Az Európai Bizottság azért szankcionálja a magyar kormányt, mert Orbánék már több mint négy éve nem igazítják hozzá az uniós joghoz a hazai menekültügyi szabályozást.

Az Európai Bizottság azért szankcionálja a magyar kormányt, mert Orbánék már több mint négy éve nem igazítják hozzá az uniós joghoz a hazai menekültügyi szabályozást.
2020 óta nem hozta összhangba az uniós joggal a magyar kormány a menekültügyi szabályokat, köztük a tranzitzónák felszámolását. Az emiatt indított kötelezettségszegési eljárás, majd az arról szóló 2024-es bírósági döntés értelmében ezért 200 millió eurós alapbüntetést kell fizetni, és napi egymillió euróval növekszik a bírság. Az összeg ma már meghaladja az 512 millió eurót, vagyis több mint 210 milliárd forintot.
A miniszterelnök korábban ezzel kapcsolatban azt mondta, a tárgyalási pozíciókat kijelölték, és az európai uniós források minden fillérjéhez hozzá fog férni Magyarország.
Lattmann Tamás nemzetközi jogász az ATV híradójának viszont arról beszélt, hogy amit az unió büntetésként behajtott, arra újra nem pályázhat Magyarország, azt a tagállamok döntése szerint más programok finanszírozására fordítják, jellemzően nem a szankcionált tagállamban.
„Nem arról szól, hogy itt mindenki mindenkinek olyan politikai szívességeket tesz, amilyeneket akar. Hogyha Orbán Viktor ebben gondolkodik, akkor értem, hogy a saját világából indul ki, de az Európai Unió nem ilyen. Itt azért bizonyos mértékig számít a jogállamiság, és a jogi kötelezettségeket valamilyen módon ki lehet kényszeríteni, és ezt ki is fogják” – mondta Lattmann Tamás.
A pénz jelentős része végleg elveszett, és nem elég, hogy a bírság összege naponta növekszik, az ítélet be nem tartása újabb jogi következménnyel járhat. Amennyiben a bíróság ítéletét nem teljesíti a kormány, az újabb jogállamisági eljárást nyit meg, az uniós támogatások terhére.
Márciusi adatok szerint 143 milliárd forintot már behajtott az Európai Bizottság, a következő határidő május közepe, addig kellene módosítani a jogszabályokon, amire Orbán-kormány nyilvánvalóan nem hajlandó. A behajtott pénz annak a nagyjából 10 milliárd eurónak a terhére történt, amihez Magyarország még hozzáférne.
Fotó: YouTube / Euronews