Leszavazták a fideszesek, hogy meghalgassák az MNB-botrány illetékeseit a Parlamentben is
Az MNB alapítványainál eltűnt közpénzmilliárdok ügyében érintett vezetőkre nem voltak kíváncsiak a kormánypárti képviselők, a gazdasági bizottság elnöke, Bánki Erik meg sem jelent az ülésen.

Az MNB alapítványainál eltűnt közpénzmilliárdok ügyében érintett vezetőkre nem voltak kíváncsiak a kormánypárti képviselők, a gazdasági bizottság elnöke, Bánki Erik meg sem jelent az ülésen.
Hétfőn ülésezett a parlament gazdasági bizottsága, amin több izgalmas téma közül egyik legfontosabb volt, hogy Csárdi Antal és Tordai Bence független, Z. Kárpát Dániel jobbikos, Orosz Anna momentumos képviselők felterjesztettek egy javaslatot több, az MNB-botrányban érintett szereplő meghallgatására. Ugyanerre tett javaslatot Dávid Ferenc DK-s képviselő is, a két javaslatot végül egyben tárgyalta a bizottság.
Az ellenzéki javaslat szerint meghallgatták volna
- Windisch Lászlót, az Állami Számvevők elnökét;
- Matolcsy György volt jegybankelnököt;
- Varga Mihály jelenlegi jegybankelnököt, volt pénzügyminisztert;
- Papcsák Ferencet, az MNB felügyelőbizottságának elnökét;
- Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, az MNB volt alelnökét;
- Csizmadia Norbertet, a PADME korábbi és a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökét
- valamint Lezsák Sándort, a Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagját.
A kormánypárti képviselők nem szeretik az „értelmetlen vitákat”
Szatmáry Kristóf fideszes honatya csak annyit mondott indoklásként, hogy „nem szeretne egy értelmetlen vitában részt venni”. A képviselő furcsának találta, hogy egy pár évvel korábbi meghallgatáson, amikor Matolcsy György jegybankelnökként kritizálta a kormányt, az ellenzéki képviselők nagyon megdicsérték, „most meg a fejét is vennék. Ennél több mérsékletet kérnék!” – mondta kormánypárti politikus. Párttársa, Riz Gábor szerint amíg zajlik a nyomozás, addig nincs értelme a gazdasági bizottságnak meghallgatni az előterjesztésben felsorolt személyeket.
Az ülésen egyébként több fideszes képviselő sem vett részt, köztük Bánki Erik, a bizottság fideszes elnöke sem. Tudósításában a Telex emlékeztet rá, hogy Bánki személye azért különösen érdekes az MNB-ügyben, mert 2016-ban ő terjesztette be azt a törvényjavaslatot, amivel el akarták titkolni az alapítványok költéseit.
A szavazásnál a hiányzó fideszesek helyett a jelen lévő párttársaik szavaztak. A 6 fideszes képviselő összesen 7 nem és 4 tartózkodó szavazatot adott le az 5 ellenzéki igennel szemben, így a javaslatot leszavazták.
Fotó: Facebook / Csárdi Antal