Nem sikerült megnyugtatnia a peresztegieket Nagy István agrárminiszternek
A gyerekeiket féltik a legjobban a közeli dögkút miatt a peresztegiek. Az ingatlanjaik pedig elveszítették az értéküket, mióta a falu határában temették el az állami hatóságok a száj- és körömfájás járvány miatt leölt állatokat. Kedden este Nagy István agrárminiszter személyesen próbálta megnyugtatni a helyi lakosságot, nem túl sok sikerrel.

A gyerekeiket féltik a legjobban a közeli dögkút miatt a peresztegiek. Az ingatlanjaik pedig elveszítették az értéküket, mióta a falu határában temették el az állami hatóságok a száj- és körömfájás járvány miatt leölt állatokat. Kedden este Nagy István agrárminiszter személyesen próbálta megnyugtatni a helyi lakosságot, nem túl sok sikerrel.
Bábolna után Peresztegen is demonstrálók várták az agrárminisztert. „Tiszta levegőt, tiszta vizet, szüntessék meg a dögtelepet” címmel szerveztek tüntetést, amelyre több száz embert vártak a helyi Faluház elé, miközben odabent Nagy István néhány tucat fős – előre regisztrált – hallgatóság előtt próbált magyarázatot adni arra, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött és kényszervágásra ítélt újabb állatok tetemeit nagypénteken miért pont a Pereszteg határában lévő, állami tulajdonú ATEV-telepre, azaz egy körülbelül 30 éve lezárt korábbi dögkútra szállították a hatóságok.
A Faluház előtt összegyűlt tömeg hangszórókon kihangosítva hallhatta, ahogy az agrárminiszter a kérdésekre válaszolva azt mondta, hogy több mint egy hétig tartott volna elégetni a száj- és körömfájás miatt leölt teheneket és disznókat, ezért döntött a kormány által felállított Operatív Törzs inkább az elföldelés mellett. Szerinte mindent az előírásoknak megfelelően végeztek el, és személyesen vállalt garanciát arra, hogy a dögkút miatt senki sem fog megbetegedni a faluban.
Úgy fogalmazott, hogy nem véletlenül választották ki ezt a területet 50 évvel ezelőtt dögtemetőnek, mivel itt nem veszélyeztetik a talajvizet az elásott állati tetemek. Elmagyarázta azt is, hogy hogyan földelik el rétegesen a veszélyes hulladéknak számító fertőzött tetemeket, és arról is biztosította a hallgatóságát, hogy az Országos Vízügyi Főigazgatóság két figylőkutat is ásott, amin keresztül a NÉBIH folyamatosan vizsgálja majd a talajvíz szennyezettségét.
A Faluházban folyó tájékoztatón kárpótlást ígért a településnek, de arra kitérő választ adott, hogy mi lesz azokkal a helyiekkel, akiknek a történtek miatt elértéktelenedett az ingatlana, mivel folyamatosan érezni esténként a dögkút szagát. A több mint kétórás előadása alatt a tömeg nem mozdult a Faluház elől, és sokan hangosan méltatlankodtak a miniszter válaszai miatt. Többen is elmondták, hogy a faluban eladó házakra és telkekre visszamondták a vevők az árajánlataikat, mióta nyilvánosságot kapott a peresztegi dögkút híre.
A miniszter bevallotta közben a zárt ajtók mögött tartott fórumán azt is, hogy azért nem tájékoztatták előre a lakosságot, hogy a peresztegi dögkútba is szállítanak majd száj- és körömfájás miatt leölt állatokat, mert tisztában voltak azzal, hogy egyetlen település sem fogadta volna el ezt a döntést. Nagy István azt állította, hogy nem tudnak olyan helyen dögtemetőt nyitni, ahol a közelben nincs lakott település.
A miniszter a helyi lakosok kérdéseire adott válaszai után még sajtótájékoztatót is tartott, ahol a Kontroll kérdésére Nagy István elismerte, hogy szükség lenne 3 olyan regionális égetőműre, amelyek a hasonló járványok esetén megoldást jelenthetnek az állati tetemek megsemmisítésére. Jelenleg egy ilyen van az országban, Solton.
A miniszter arra viszont kitérő választ adott, hogy miért nem lehet a több száz hektáros földterülettel rendelkező NER-oligarchák földjein kisajátítani olyan területeket, ahol dögkút létesíthető.
A Kontroll élőben közvetítette a teljes lakossági fórumot és azt követő sajtótájékoztatót is, ami visszanézhető ezen a linken. Az eseményen készített rövidebb riportunk pedig megnézhető itt is:
Fotó: Kontroll