Riporterek Határok Nélkül: Orbán a sajtószabadság ragadozója
Egy helyet visszacsúszott Magyarország a sajtószabadságot vizsgáló világranglistán a tavalyihoz képest, így az uniós tagállamok többsége továbbra is megelőzi hazánkat. A Riporterek Határok Nélkül éves jelentése szerint Magyarországon Orbán Viktor olyan médiabirodalmat épített ki, ami követi a pártja utasításait, és a közszolgálati médiához hasonlóan a kormányt szolgálja.


Egy helyet visszacsúszott Magyarország a sajtószabadságot vizsgáló világranglistán a tavalyihoz képest, így az uniós tagállamok többsége továbbra is megelőzi hazánkat. A Riporterek Határok Nélkül éves jelentése szerint Magyarországon Orbán Viktor olyan médiabirodalmat épített ki, ami követi a pártja utasításait, és a közszolgálati médiához hasonlóan a kormányt szolgálja.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) elnevezésű nemzetközi újságíró-szervezet idén 23. alkalommal tette közzé globális sajtószabadság-indexét, amely 180 országot rangsorol a média helyzete szempontjából egy 0-tól 100-ig terjedő skálán.
Magyarország a tavalyihoz képest egy helyet rontott, most a világranglista 68. helyét foglalja el. Ha viszont kizárólag az EU-s tagállamokat nézzük, ebben az összevetésben Magyarország a negyedik legrosszabb, csak Bulgáriát (70), Ciprust (77) és Görögországot (89) előzi meg.
Az RSF összeállításához öt mutatót használnak: a politikai, a gazdasági, a szociokulturális kontextust, a jogi keretrendszer és az újságírók biztonságát veszik figyelembe. A legkisebb pontszámot (37,14) a politikai kategóriában értük el, ami a szerkesztőségeket érő nyomásgyakorlást és a média autonómiáját méri, illetve azt, ahogyan a hatalmon lévők a sajtóhoz viszonyulnak.
Az összesítésben Magyarország a „problémásnak” nevezett kategóriába került.
„2010-es hatalomra kerülése óta Viktor Orbán miniszterelnök folyamatosan aláássa a médiapluralizmust és függetlenséget. Miután a közszolgálati médiát propagandagépezetté alakították és több sajtóterméket elhallgattattak, a Fideszhez közel álló oligarchák által végrehajtott magánmédia-felvásárlásoknak köszönhetően a kormánypárt mára a szerkesztőségek 80 százalékát irányítja”
– áll a jelentés hazánkra vonatkozó részében.
Az Orbán Viktort a „sajtószabadság ragadózójának” nevező RSF kiemeli, hogy a 2023-ban elfogadott törvény alapján felállított Szuverenitásvédelmi Hivatalt eszközként használják az újságírók zaklatására és a szerkesztőségek lejáratására.
„Bár a magyar sajtómunkások nem – vagy csak ritkán – válnak fizikai erőszak vagy indokolatlan rendőrségi kihallgatás áldozatává, Magyarország az egyetlen európai uniós tagállam, amely önkényesen megfigyelt újságírókat a Pegasus szoftver segítségével” – írják.
A médiakörnyezet ismertetésénél az RSF hozzáteszi, hogy a független sajtó néhány kiadványa tartja erős piaci pozícióját, de ezek a médiacégek nagy politikai, gazdasági és szabályozási nyomásnak vannak kitéve:
„A piac nagyrészt a Közép-Európai Sajtó és Média Alapítványon belül koncentrálódik, amely a közszolgálati médiához hasonlóan a kormányt szolgálja, és mintegy 500 országos és helyi médiaszervezetet tömörít. A független média azonban továbbra is erős pozíciókat tart fenn piac más szegmenseiben. Ide tartozik az RTL televíziós hálózat, a Partizán YouTube-csatorna, a Népszava napilap, a HVG hetilap, valamint a 24.hu, a 444.hu és a Telex hírportálok.”
A világranglistát és a hozzá kapcsolódó jelentést minden évben a sajtószabadság világnapja, május 3. alkalmából publikálja a nemzetközi újságíró-szervezet. Az RSF szerint soha nem volt ilyen rossz globálisan a sajtószabadság helyzete: az index 2002-es bevezetése óta először fordul elő, hogy a 100-as skálán az átlagos pontszám 55 alá esett. Az idei listát egyébként Norvégia, Észtország és Hollandia vezeti, őket a többi skandináv állam, Svédország és Finnország, valamint Dánia követi.
Fotó: Facebook / Orbán Viktor