Ma 14:32

Az MNB-ről szóló fideszes törvénymódosítás egyelőre nem szüntetné meg a Matolcsy-féle botrányos jegybanki alapítványt

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Az MNB-ről szóló fideszes törvénymódosítás egyelőre nem szüntetné meg a Matolcsy-féle botrányos jegybanki alapítványt

A parlament kormánypárti többségű Gazdasági Bizottságának javaslata szerint az MNB a jövőben nem hozhat létre olyan alapítványt, amely befektetési vagy vagyonkezelői tevékenységet végez. A javaslat azonban csak 2026-tól írná ezt elő, így nem szünteti meg az MNB jelenlegi alapítványát, amelynél az ÁSZ jelentése szerint többszáz milliárd forintos hűtlen kezelés történhetett.

Mindössze másfél órával a bizottsági ülés előtt osztották ki az ellenzéki képviselőknek szerdán az Magyar Nemzeti Bankról szóló törvénymódosító-javaslatot, ezért volt, aki nem is vett részt a szavazásban ilyen körülmények között.  A fideszes többségű Gazdasági Bizottság javaslata több dolgot is megváltoztatna a jövőben az MNB működésében:

  • az MNB alelnökeinek számát a mostani háromról négyre emelnék;
  • ezzel párhuzamosan az alapkamatról döntő Monetáris Tanács tagjainak száma a mostani 9-ről 11-re nőne;
  • és a pénzmosás elleni küzdelemre hivatkozva bővítenék a jegybank jogát, hogy rendszeres vagy rendkívüli adatszolgáltatásra kötelezzen intézményeket vagy magánszemélyeket.

Miután az előző jegybankelnök, Matolcsy György távozása után az Állami Számvevőszék jelentéséből kiderült, hogy hogyan veszítette el közpénz jellegét az MNB vagyona különféle alapítványokban, a legfontosabb törvényi változtatás a jegybanki alapítványokra vonatkozna. 

“Az MNB vagyonkezelő alapítványt nem alapíthat, valamint az MNB által alapított alapítvány gazdasági tevékenységet nem végezhet, befektetési, vagyonkezelési tevékenységet sem, és nem bonyolíthat pénzforgalmi ügyleteket” 

– ezt mondja ki a mostani törvénymódosítás, amit ugyanaz a Gazdasági Bizottság terjeszt a parlament elé, mint amelyik 10 évvel ezelőtt megengedte ennek az ellenkezőjét. A testületnek akkor is a fideszes Bánki Erik volt az elnöke, mint most, a kormánypárti képviselő azonban ezúttal nem vett részt az ülésen.  

A parlamenti ellenzék képviselői azt kifogásolták, hogy az új szabály csak a törvény hatályba lépése után alapítandó vagy létrehozandó szervezetekre lehet alkalmazni, vagyis a Matolcsy-féle közpénz-százmilliárdokat eltüntető Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványra (PADME) nem érvényes.

Bár az ellenzéki Tordai Bencének volt egy arra irányuló módosító-javaslata, hogy a már meglévő jegybanki alapítványokra is alkalmazni kell az új rendelkezést 2026. január 1-től, ezt a bizottság kormánypárti tagjai leszavazták.  

A testület fideszes tagjai ezt azzal magyarázták, hogy a parlamenti vita során lesz még lehetőség módosító javaslatokra. 

“Ha a sajtóhírek igazak az MNB-alapítvánnyal kapcsolatosan, az teljességgel elfogadhatatlan, annak jogi következményének kell lenni” 

- nyilatkozta az atv.hu-nak Witzmann Mihály, a bizottság fideszes alelnöke, aki arra is emlékeztetett, hogy korábban egyébként a PADME megszüntetését javasolta az új jegybankelnök, Varga Mihály is.

 

Fotó: Facebook / Witzmann Mihály

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak