Benyújtották az Orbán által meghirdetett poloskázós nagytakarításról szóló törvényjavaslatot
Halász János mögé bújva viszi véghez a poloskázós beszédben ígért nagytakarítást Orbán Viktor. Az állampolgárság-megvonással kapocsolatos javaslatot jegyző volt Fidesz-szóvivő nyújtotta be kedd éjjel az országgyűlésnek azt a tervezetet, ami alapján a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal elkezdhet listázni Magyarország érdekeire hivatkozva.


Halász János mögé bújva viszi véghez a poloskázós beszédben ígért nagytakarítást Orbán Viktor. Az állampolgárság-megvonással kapocsolatos javaslatot jegyző volt Fidesz-szóvivő nyújtotta be kedd éjjel az országgyűlésnek azt a tervezetet, ami alapján a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal elkezdhet listázni Magyarország érdekeire hivatkozva.
A parlament oldalán olvasható javaslat alapján Magyarország szuverenitását veszélyeztetik azok a külföldi támogatásból finanszírozott, a közélet befolyásolásolására irányuló tevékenységek, amelyek rossz színben tüntetik fel vagy sértik
- Magyarország független, demokratikus, jogállami jellegét;
- a nemzeti összetartozást, a külhoniakért viselt felelősséget;
- a házasság, a család és a biológiai nemek elsődlegességét;
- a békét, a biztonságot és a más országokkal való együttműködést;
- az ország alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját.
Ha a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet veszélyezteti az ország szuverenitását, akkor javasolhatja a kormánynak azt, hogy vegye jegyzékbe az érintett szervezetet.
A listára kerülés után nem gyűjthetnek egy százalékot a személyijövedelemadó-felajánlásokból és minden támogatáshoz teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozatot kell kérni arról, hogy a pénz nem külföldről van. A jogszabály alapján a külföldi pénzekbe beletartoznak a más országban indított uniós pályázatok is. A listára került szervezetek vezető tisztségviselői, alapítói és ellenőrző vagy felügyelőbizottsági tagjai kiemelt közszereplőkké válnak és kötelesek vagyonnyilatkozatot tenni.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal ezen felül bármikor kivonulhat a rendőrség segítségével a listázott szervezetekhez és minden dokumentumba betekinthet, legyen az nyomtatott vagy számítógépen tárolt adat.
Halász János szoknyája mögül épül az orosz modell
Jól mutatja az a tény, hogy milyen egyszerű lehet felkerülni a listára, hogy a javaslat alapján maga Orbán Viktor kormánya is megsérthette a felsorolt öt pont közül a határon túliakra, a jogállamiságra és a békére vonatkozó passzust az elmúlt években. A listára való felkerüléshez ráadásul semmilyen bírósági döntés nem kell, gyakorlatilag teljesen szubjektív mérlegelés után listázhat szervezeteket a fideszes vezetésű Szuverenitásvédelmi Hivatal. De nem ez az első lépés Orbán Viktor március 15-i poloskázós beszéde óta, ami illeszkedik a miniszterelnök által bejelentett "nagytakarításba".
A mostani javaslathoz hasonlóan Halász János nyújtotta be azt a törvényjavaslatot, amely módosítaná a magyar állampolgársággal kapcsolatos törvényeket. Ez alapján akár ki is toloncolhatnak majd az országból olyan kettős állampolgárokat, akikről úgy döntenek, hogy sértik Magyarország szuverenitását.
Az Országgyűlés ennek a törvénynek az elfogadásával megteremtené annak a lehetőségét, „hogy az állam – végső eszközként – határozott időre felfüggessze azon személyek magyar állampolgárságát, akik más állam állampolgárságával is rendelkeznek, és magyar állampolgárságuk fennállása Magyarország közrendjére, köz- vagy nemzetbiztonságára veszélyt jelent”.
A törvényjavaslat szerint többek között azok jelenthetnek veszélyt Magyarország közrendjére és nemzetbiztonságára, akik külföldi hadseregben vagy külföldi állam közszolgálatában teljesítenek szolgálatot vagy a magyar állampolgársággal nem összeegyeztethető módon idegen hatalom vagy idegen szervezet érdekében tevékenykednek, idegen hatalom vagy idegen szervezet céljait valósítják meg.
A magyar jogrendben példa nélküli volna a magyar állampolgárság meghatározott idejű felfüggesztése, nem csoda, hogy még nemzetközi viszonylatban sincs ehhez hasonló példa. Orbánék nem először merítenek ihletet az államszocialista időszak hatalomgyakorlásából, a Tusványoson 2014-ben megfogalmazott illiberális öndefiníció is ebbe a sorba illeszkedik.