2025.04.06. 18:29

Egyre inkább szorul a hurok: megfoszthatják a magyar kormányt a szavazati jogától az EU-ban

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Egyre inkább szorul a hurok: megfoszthatják a magyar kormányt a szavazati jogától az EU-ban

Lengyel kezdeményezésre május 27-én ismét meghallgatják az Európai Tanácsban a magyar kormányt arról, hogy megsértette az Európai Unió alapvető értékeit. Eddig már 19 tagállam jelezte, hogy amennyiben döntésre kerülne sor, megszavaznák a jogállamisági eljárás következő lépését Magyarország ellen – ehhez a 27 tagállamból 22 szükséges.

A héten ismét Magyarország volt az egyik téma Strasbourgban, az EP plenáris ülésén. Ezúttal a gyülekezési törvény fideszes szigorítása miatt vonták kérdőre az Orbán-kormányt. A vita után az EU soros elnökségét betöltő Lengyelország képviselője bejelentette, hogy május 27-én ismét meghallgatást tartanak a magyar jogállamiság ügyében az Európai Tanácsban. 

Magyarország ellen még 2018-ban indult el az úgynevezett 7. cikkely szerinti eljárás a Sargentini-jelentés alapján, hogy kiderüljön, hazánkban valóban megsértik-e az Európai Unió alapelveit. Erről az Európai Parlament már többször is állást foglalt, de az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanácsban még sohasem rendeztek szavazást. 

22 tagállam szükséges ahhoz, hogy Magyarországnak a jogállamiság betartásával kapcsolatos ajánlásokat fogalmazzanak meg az uniós kormányok, és eddig 19 ország jelezte erre vonatkozó szándékát – értesült az EUrologus.

Hollandia, Belgium, Luxemburg, Franciaország, Németország, Írország, Svédország, Finnország, Dánia, Szlovénia, Ausztria, Cseh Köztársaság, Olaszország, Spanyolország, Portugália, Lengyelország, Észtország, Lettország, Litvánia – ezek azok az országok, amelyek hajlandóak lennének tovább lépni a Magyarországgal szemben folyó eljárásban. 

Ha ez megtörténik, az Európai Unió Alapszerződésének 7. cikke alapján fel lehet függeszteni a szavazati jogát az Európai Tanácsban annak a tagállamnak, amelyik súlyosan és tartósan megsérti az EU értékeit.

Az észt külügyminiszter szerint egyre közelebb kerül annak a lehetősége, hogy alkalmazzák ezt a jogi lehetőséget. Margus Tsahkna egy vasárnapi sajtónyilatkozatában úgy fogalmazott, Magyarország Putyin csapatának a tagja, nem pedig EU csapatáé. Szerinte Orbán Viktor veszélyezteti Európa biztonságát, amikor blokkolja az egyhangúságot igénylő külpolitikai döntéseket. 

Az Európai Unióról szóló szerződés 7. cikke azonban lehetővé teszi, hogy egy tagállamot megfosszanak szavazati jogától, ha tagsága veszélyezteti Európa és a többi tag biztonságát.”

Erre reagálva Szijjártó Péter „Európa egyik legfanatikusabb, legelvakultabb háborúpárti” politikusának nevezte az észt kollégáját. Közleményében Orbán külügyminisztere azt írta, hogy Margus Tsahkna „mindenáron az ukrajnai háború meghosszabbítását akarja, s közben magasról tesz arra, hogy ez milyen veszélyekkel jár”.

Fotó: Facebook / Orbán Viktor 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak