Lemondott Polt Péter - újabb fideszes jöhet a megüresedő főügyészi helyre
A legfőbb ügyész a Sándor-palotában kereste fel Sulyok Tamás köztársasági elnököt, hogy átadja lemondását. Erről az államfő írt, aki tudatta, hogy megköszönte az alkotmánybírónak jelölt Polt eddigi munkáját.


Lemondott 2028-ig tartó mandátumáról Polt Péter. A legfőbb ügyész a Sándor-palotában kereste fel Sulyok Tamás köztársasági elnököt, hogy átadja lemondását. Erről az államfő számolt be Facebook-oldalán, és tudatta, hogy megköszönte az alkotmánybírónak jelölt Polt eddigi munkáját.
Polt távozásával kapcsolatban elsőként novemberben írt a kontroll.hu. Írásunk megjelenése óta érdemben nem cáfolták az értesülést, a témában legtöbbször terelő válaszokat adtak a kormány és az ügyészség illetékesei szinte egészen a lemondás megtörténtéig.
Azt május 6-án már a 24.hu írta meg, hogy a fideszes Kocsis Máté korábbi nyilatkozatához illeszkedően Polt valóban hosszú ideig közjogi méltóság marad. Kocsis ugyan erről nem írt, de a portál szellőztette meg azt, hogy a Fidesznek kedves legfőbb ügyész lehet az Alkotmánybíróság elnöke 12 évre. A párt végül két nappal később jelentette be, hogy valóban Polt Pétert és Hende Csabát jelölték az üres alkotmánybírósági helyekre.
Jelölését a parlament igazságügyi bizottsága is támogatta. Polt ott a Telex beszámolója alapján arról beszélt, hogy pályája kiemelkedő hegycsúcsának tartja már az alkotmánybírói jelölést is.
"Nagy megtiszteltetés, hogy ebben a minőségemben most itt lehetek, és hogy a Fidesz-KDNP frakciója alkalmasnak tart arra, hogy alkotmánybíró legyek”
- fogalmazott Polt, aki 69 éves korával épphogy megválasztható alkotmánybírónak a 70 éves korhatár miatt.
A legfőbb ügyészi posztot 2000 és 2006, majd 2010 és 2025 között betöltő Polt Péter nevét sokan azzal azonosítják, hogy a Fidesz és holdudvara meg tudott úszni olyan korrupciógyanús eseteket, mint például az Elios-ügy. Sokan azt is neki tulajdonítják, hogy a korrupción ért fideszes képviselők vonatkozásában nem vizsgálták meg alaposan, hogy milyen magasra érnek a Mengyi-, a Simonka-, vagy a Boldog-ügy szálai.
Polt lemondásával az országgyűlés fideszes többsége újabb kilenc évre nevezhet ki legfőbb ügyészt, amivel megelőzik azt, hogy egy esetleges 2026-os kormányváltás esetén olyan ember kerüljön a posztra, akinek Polttal ellentétben semmilyen kapcsolata nem volt a párttal. A legfőbb ügyészt a köztársasági elnök javasolja az Országgyűlésnak, a távozással kapcsolatos novemberi cikkünkben arról is írtunk, hogy Rétvári Bence érkezhet majd a Legfőbb Ügyészség élére.