Rendet vág az állam a csecsemők adatai között
A Védőnői Országos Információs Rendszer (VOIR) hiányosságai kockáztatják a gyerekek egészségét, és adatvédelmi aggályok is felmerültek a programmal kapcsolatban. Ezt állítja több védőnő is a Vertán Györgyhöz köthető fejlesztésről.


A Védőnői Országos Információs Rendszer (VOIR) hiányosságai kockáztatják a gyerekek egészségét, és adatvédelmi aggályok is felmerültek a programmal kapcsolatban. Ezt állítja több védőnő is a Vertán Györgyhöz köthető fejlesztésről.
Sokszor futott már zsákutcába az egységes védőnői rendszer kialakítása, voltak jól és kevésbé jól működő megoldások, 2017 óta viszont kötelező a Védőnői Országos Információs Rendszer használata. A platformot sokat bírálták a 444-nek névtelenül nyilatkozó munkavállalók, eleinte nem is volt üzemképes, így a használatát nem is kérték számon. Hiába volt ingyenes, sokan inkább a piacvezető Stefánia program mellett döntöttek, még akkor is, ha az a védőnőknek havi bruttó tízezer forintba került. A védőnői rendszer 2023-as államosítása után a fenntartó Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) megtiltotta az alternatív lehetőségeket, annak ellenére, hogy tisztában voltak a rendszer hiányosságaival.
A VOIR-t uniós pénzből fejlesztették, a fenntartási időszak viszont idén lezárul, tehát máshonnan kell rá forrást találni, a kórházak pedig fizetnek a programért. Az OKFŐ azzal indokolta a VOIR kötelezővé tételét, hogy egységes adatnyilvántartást és egységesített adatszolgáltatást biztosít, ami hosszú távon lehetővé teszi a védőnői munka mennyiségi és szakmai összehangolását.
Azt nem lehet megállapítani a nyilvános adatokból, hogy mennyibe került a fejlesztés, mert a kormány 2019-ben központosította az informatikai beszerzéseket.
A 444 egyik forrása közben azt állítja, hogy a főigazgatóság feletti szinten védik a VOIR-t, mert mögötte Vertán György cége, a Tigra áll.
A cég régóta dolgozik a Fidesznek, projektjei közé tartozott a Takarnet földhasználati rendszer, az Országos Mentőszolgálat mentésirányítási rendszere, de kifejlesztett automata ujjlenyomat felismerést, és fejlesztőként hozzáférése van a NAV és Nemzeti Választási Iroda rendszereihez is.
Vezetője az a Vertán György, akinek az ingatlanában lakik Vogel Evelin, Magyar Péter volt barátnője, és neki dolgozik részmunkaidős tanácsadóként a politikus volt felesége, Varga Judit is. Az állami megrendelésekben korábban sem szűkölködő cégtulajdonosnak kifizetődő a Tisza Párt elnökének lejáratásában részt vevő két nő felkarolása, tavaly ősszel a Védelmi Beszerzési Ügynökség, és a Nemzeti Szekértői és Kutatóközpont is bekerült a megrendelői közé.
Ahogy azt korábban megírtuk a Védelmi Beszerzési Ügynökség kizárólagos hatáskörébe tartozik a honvédelmi, rendvédelmi, bűnüldözési, bűnmegelőzési, büntetőeljárási, büntetés-végrehajtási, nemzetbiztonsági, határőrizeti és határforgalmi, katasztrófavédelmi, adóhatósági és vámhatósági, őrzési, védelmi, illetve önvédelmi célú haditechnikai eszközök, valamint szolgáltatások beszerzése. A Nemzeti Szakértői és Kutató Központ szakértői véleményeket készít állami szervek számára.
A Tigra Csoport két céggel van benne annak a keretmegállapodásos közbeszerzésnek a nyertesei között, amelyekkel 400 milliárd forint értékben szerződött a Digitális Kormányzati Ügynökség 2022-ben. Tavaly az egyik cég 8 milliárd forintos forgalom mellett 1,8 milliárd forint nyereséget termelt, ebből Vertán György 400 milliót vett ki. A keretközbeszerzésen nyertes másik Vertán-cég 558 millió forint nyereséget termelt.
Magyar Péter novemberben beszélt arról, hogy a fideszesek pénzelik exeit azért cserébe, hogy lejárassák őt.