A Fidesz készül a vereségre, és a visszatérésre is
A Fidesz legfelső köreiben is egyre kevésbé titkolják reális forgatókönyvként kezelik a 2026-os választási vereséget – írta a HVG a lapnak nyilatkozó fideszes források alapján. Miközben a nyilvánosság előtt tagadják a gyengülést, a háttérben már nemcsak a vereség lehetőségével, de a visszatérés forgatókönyveivel is számolnak – feltéve, hogy a Tisza nem szerez kétharmados többséget. Mráz Ágoston Sámuel szerint abban bizakodhat a Fidesz, hogy sikerül aktivizálni a még mindig nagy törzsszavazóit.

A Fidesz legfelső köreiben is egyre kevésbé titkolják reális forgatókönyvként kezelik a 2026-os választási vereséget – írta a HVG a lapnak nyilatkozó fideszes források alapján. Miközben a nyilvánosság előtt tagadják a gyengülést, a háttérben már nemcsak a vereség lehetőségével, de a visszatérés forgatókönyveivel is számolnak – feltéve, hogy a Tisza nem szerez kétharmados többséget. Mráz Ágoston Sámuel szerint abban bizakodhat a Fidesz, hogy sikerül aktivizálni a még mindig nagy törzsszavazóit.
Egy egyszerű többséggel működő Tisza-kormány számára Orbán és köre úgy véli, a valódi mozgástér minimális lenne, ezért akár egy gyors visszatérésben is bizakodhatnak – írja a HVG a forrásai alapján.
A kétharmados törvényekkel betonba öntött állami struktúrák – a legfőbb ügyész, a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság, a Költségvetési Tanács – biztosítékot jelentenek arra, hogy Magyar Péter kormányzása "zsákban futás" legyen. Ráadásul a gazdasági helyzet is korlátozná az új kormányt: az államadósság, a magas infláció, az uniós források körüli huzavona és a strukturális hiányok mind visszafogják az intézkedési lehetőségeket. Ezen túlmenően egyes források szerint akár alkuk is születhetnek: bizonyos fideszes ügyek átadása fejében mások mentességet kapnának.
A kétharmados vereség a Fidesz rémálma
A valódi veszélyt nem ez, hanem a Tisza esetleges kétharmados győzelme jelentené a Fideszre nézve.
Ebben az esetben már nemcsak kormányváltás, hanem rendszerváltás következhetne be.
A bebetonozott intézményrendszer leválthatóvá válna, az eddig elkerült felelősségre vonás megtörténhetne, és a kiszervezett állami vagyon sorsa is újra napirendre kerülhetne. Nem véletlen, hogy a Fidesz most leginkább ennek az esélyét próbálja minimalizálni – akár a választási rendszer átalakításával is.
Bár eddig az arányosabb rendszer ellen küzdöttek, a Fidesz most épp az ellenkezőjét fontolgatja. Egy tisztán listás rendszer vagy a győzteskompenzáció eltörlése meggátolná a Tisza kétharmadát, még akkor is, ha más ellenzéki pártokkal, például a DK-val vagy a Kutyapárttal szövetségre lépne. Lehetőség, hogy csökkentsék vagy eltöröljék a parlamenti bejutási küszöböt is, hogy több ellenzéki párt önállóan indulhasson, ezzel osztva a Tisza ellenzéki táborát. Mindez lehetőséget kínálna a régi ellenzéknek a túlélésre – amit a Fidesz politikai üzletként is kezelhet.
A legvalószínűbb a győzteskompenzáció eltörlése, ami kisebb politikai kommunikációs kockázattal járna, egyúttal akár 5 képviselői mandátumot is elvehet a Tiszától, ha kétharmad közeli eredménye lenne.
Érdemes idézni Mráz Ágoston Sámuelnek a Népszavának adott szerdai interjúját: a Nézőpont Intézet igazgatója szerint zárult az olló a Tisza és a Fidesz között, Magyar Péterék felzárkóztak a kormánypárthoz, de ez a többi ellenzéki párt rovására történt, nem a Fideszére. Szerinte a fideszesek nem elbizonytalanodtak, az aktivitásuk csökkent. Ez alapján abban bízhat a Fidesz, ha sikerül őket a választásokig aktivizálni, elkerülhető a súlyos vereség.
Bénultság a Fideszben
Orbán Viktor politikai kommunikációja látványosan megbicsaklott. A hosszú éveken át sikeresnek bizonyuló, leegyszerűsített üzenetek már nem működnek: a Pride elleni fellépés például látványos kudarc lett. A tiltás ellenére több százezren vonultak utcára, a kormányzati kommunikáció pedig elnémult, míg a szélsőjobboldali Mi Hazánk vette át a Fidesz retorikai helyét. A propagandamédia hatástalanná vált, a Megafon, az Origo, a központi óriásplakátok már nem uralják a nyilvánosságot, mint korábban. Egyedül Lázár János „Lázárinfója” képes valódi kapcsolatot teremteni a választókkal – nem véletlen, hogy őt egyesek már a párton belüli utódként is emlegetik. Más kérdés, hogy a pártban sokan tartanak tőle.
Orbán sorsa múlik a választásokon
Orbán politikai jövője így a vereség mértékétől függhet. Egy szoros választási eredmény esetén várhatóan megtartaná vezető szerepét, a visszatérés reményében. Ám ha földcsuszamlásszerű vereség, kétharmad következne be, akkor komolyan felmerülhet háttérbe vonulása is. A fideszes források szerint ebben az esetben sem kizárt, hogy személyes alkuval próbálja menteni a befolyása egy részét – vagy akár a saját embereit.
A Fideszben mostanra egyre többen érzékelik, hogy nemcsak a rendszer fáradt el, hanem maga Orbán Viktor is. A korábban karizmatikus, dinamikus vezető mára rutinszerűen ismétel sablonokat, és nem talál új nyelvet vagy formát a változó politikai térben. Míg Magyar Péter országjárása tízezreket vonz, Orbán zárt térbe szorult, és egyre kevésbé tudja megőrizni a kezdeményező szerepét.
Címlapkép: Facebook