Tovább növekedett az 50 évnél idősebb pedagógusok száma, utánpótlás azonban alig van
A Központi Statisztikai Hivatal legújabb, júliusi kiadványa szerint az általános- illetve középfokú iskolákban dolgozó pedagógusok kicsit több, mint a fele 50 éves vagy még annál is idősebb. A Magyarország 2024 című összefoglaló elemzés szerint az előző évi 50 százalékról 51-re emelkedett az 50 éves vagy annál idősebb pedagógusok száma.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legújabb, júliusi kiadványa szerint az általános- illetve középfokú iskolákban dolgozó pedagógusok kicsit több, mint a fele 50 éves vagy még annál is idősebb. A Magyarország 2024 című összefoglaló elemzés szerint az előző évi 50 százalékról 51-re emelkedett az 50 éves vagy annál idősebb pedagógusok száma.
Az általános- illetve középiskolákban dolgozó pedagógusok közül 14 ezer ember fogja betölteni a 65 évet a következő öt évben, de mivel a tanárok többsége nő, még ennél is korábban nyugdíjba mehetnek a Nők 40 korkedvezményes nyugdíjnak köszönhetően – írja a Népszava. Az 50 éves vagy annál idősebb pedagógusok száma egy százalékkal, 50-ről 51 emelkedett a tavalyi évhez képest.
A fiatalok részaránya azonban meglehetősen alacsony: a 2024/2025-ös tanévben a pedagógusok mindössze 6,7 százaléka volt 30 év alatti. Az alap- illetve középfokú intézményekben dolgozó pedagógusok száma összesen nagyjából 116 ezer fő, vagyis az 50 éves vagy annál idősebb tanárok száma 59 ezer fő lehet, míg a 30 évnél fiatalabbak csak nagyjából 7700-an lehetnek.
Az idén áprilisban kijött számok alapján az általános iskolákban dolgozó pedagógusok eloszlása úgy nézett ki: az alkalmazottak fele 49 év feletti volt, de a 60 éves vagy annál idősebb tanárok száma is elérte a 12 ezer főt, miközben a 30 évesnél fiatalabbak csak 5,2 ezer főt, vagyis 7,2 százalékot tettek ki. Ez még csak az általános iskolai statisztikákra vonatkozott; azóta pedig a középiskolákra vonatkozó számok is nyilvánosak, bár a helyzet ott sem fényesebb. Ezekből ugyanis az derült ki:
A középfokú iskolákban 7 ezer 59 évesnél idősebb pedagógus tanított az elmúlt évben, míg a 30 év alattiak száma ennek mintegy harmada, vagyis csak 2,5 ezer fő volt, ami a középiskolai tanárok 5,8 százaléka.
Utánpótlás azonban nem nagyon érkezik, ugyanis az adatokból az is kiolvasható, hogy a pályakezdők száma továbbra is nagyon alacsony. A Népszava korábban az Oktatási Hivatalhoz fordult információkérés miatt, ahonnan az a válasz érkezett, a 2024/2025-ös tanév kezdetekor, vagyis tavaly szeptember 1-je és október 1-je között összesen 2083 gyakornok státuszú, pályakezdő pedagógus kezdett dolgozni a köznevelési intézményekben.
Drasztikusan megnövekedett a pedagógus álláshirdetések száma
Június végén arról is írtunk már a kontroll.hu-n, hogy alig ért véget a tanév, de máris jelentősen megnövekedett a feladott pedagógus álláshirdetések száma, 2500-ra.
A legnagyobb hirdetők 2100 feladott hirdetéssel a legnagyobb hirdetők a tankerületi központok, akik főként szaktanárokat és tanítókat keresnek, de gyógypedagógus, logopédus, fejlesztőpedagógus, iskolatitkár és iskolai karbantartó is kerestetik.
A tankerületeket felügyelő Klebersberg Központ azzal magyarázza a megugró álláshirdetéseket, hogy sok pedagógus ilyenkor nyáron vált munkahelyet. 461 óvodapedagógust keresnek, főként az önkormányzati intézményekbe. A KSH szerint azonban csak 6800 üres állas helyét tartanak számon az oktatásban. A kontroll.hu korábban arról is írt, hogy 2024-ben csak 800 19 éves hallgató jelentkezett tanárképzésre, ami alig több, mint az érettségizők egy százaléka.
Fotó: Pixabay