Egyiptomi vasúti üzlet: mentenék a menthetőt, de a veszteség még így is tízmilliárdos
Rövidesen a Tisza-kormány elé kerülhet az egyiptomi vasúti üzlet megmentésére kidolgozott terv. Bár Magyarországnak így is több tízmilliárdos veszteséget kell „lenyelnie", az államkassza még mindig jobban járna, mint a szállítások leállításával.

Rövidesen a Tisza-kormány elé kerülhet az egyiptomi vasúti üzlet megmentésére kidolgozott terv. Bár Magyarországnak így is több tízmilliárdos veszteséget kell „lenyelnie", az államkassza még mindig jobban járna, mint a szállítások leállításával.
Az előzményekről: 2019-ben egy orosz-magyar konzorcium, aminek a Dunakeszi Járműjavító is tagja volt, 1350 vasúti személyszállító kocsi gyártását nyerte el Egyiptomban. Az eredeti terv az volt, hogy a gyártási munkák zömét olcsón elvégzik a megfelelő technológiával és tapasztalattal rendelkező oroszok, a magyarok legfeljebb összeszerelnek.
Az üzletet maguk a nyertesek finanszírozták, az egyiptomi vasúttársaság exporttámogatásra szakosodott orosz és magyar bankoktól kapott hitelt, a magyar szereplő az állami tulajdonú EXIM Bank volt. Magyar részről a kezdetben nyereségesnek ígérkező üzlet mögött NER-es körök (Habony Árpád, Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Hernádi Zsolt) álltak.
A magyar fél magára maradt
Az oroszok 2022-ben, Ukrajna megtámadása után kiszálltak, így a szerződés teljesítése a magyarokra maradt, akiknek se tudásuk, se gépeik nem voltak, az üzlet kezdett durván veszteségessé válni. 2025-re a Dunakeszi Járműjavító és egy másik, az egyiptomi bizniszben szintén érintett cég fizetésképtelenné vált.
Tízmilliós veszteség kocsinként
A Telex úgy tudja, hogy az 1350 kocsiból 1066-ot a vevő már megkapott, 284-et azonban még le kell szállítani. Bár a magyar fél a megfelelő gyártási technológia és a szaktudás hiánya miatt minden egyes kocsin bukik – a veszteség akár 70 millió forint is lehet kocsinként – a ráfizetés még így is kisebb, mint amennyi akkor lenne, ha Magyarország leállna a szállítással. Ebben az esetben az egyiptomi vevő minden bizonnyal jogi lépéseket tenne, amivel veszélybe kerülne annak az 1 milliárd euró hitelnek a visszafizetése, amivel az EXIM Bank beszállt az üzletbe. A kocsik gyártásán keletkezett veszteség tízmilliárdos nagyságrendű, míg a hitel vissza nem fizetéséből adódó kockázat százmilliárdos.
Mentenék a menthetőt
Az Orbán-kormány hetekkel a választások előtt abban gondolkodott, hogy államközi szerződéssel rendezi az ügyet, a szerződés előkészítése valószínűleg el is kezdődött, erre utal a Telexhez eljutott titkos kormányhatározat, ami az egyiptomi üzlet fenntartására, azaz a veszteség kezelésére 47 milliárd forintot különített el. A lap több forrásból is úgy értesült, hogy a Magyar Péter vezette kormány rövidesen tárgyal egy „mentőakcióról”, ennek tartalmát a lap nem ismerteti. A „mentőakció” fedezete egyelőre kérdéses. Ha uniós forrásokat nem lehet bevonni, akkor az egyiptomi ügylet teljes veszteségét a magyar adófizetőknek kell állniuk.
Címlapkép: Facebook




