Előzetes letartóztatásban két fideszes politikus az NKA-botrányban
Bús Balázs és Ughy Attila is rács mögé került a többi négy gyanúsítottal együtt a Fideszt a kampányhajrában megtámogató pénzosztás miatt. A döntés egyikük esetében sem jogerős. A gyanú szerint a Nemzeti Kulturális Alap illetékeseinek döntései több 17 milliárd forintnyi vagyoni hátrányt okoztak az államnak.

Bús Balázs és Ughy Attila is rács mögé került a többi négy gyanúsítottal együtt a Fideszt a kampányhajrában megtámogató pénzosztás miatt. A döntés egyikük esetében sem jogerős. A gyanú szerint a Nemzeti Kulturális Alap illetékeseinek döntései több 17 milliárd forintnyi vagyoni hátrányt okoztak az államnak.
A kedden őrizetbe vett hat gyanúsítottból ketten – Bús Balázs és Ughy Attila - országgyűlési képviselők és polgármesterek is voltak a Fidesz színeiben. Mindkettőjüket vezetőszáron kísérték a Kecskeméti Járásbíróságra, ahol a nyomozási bíró elrendelte előzetes letartóztatásukat a szökés, elrejtőzés megakadályozása, továbbá az eljárás jogellenes befolyásolása és a bűnismétlés veszélye miatt.
Bús Balázs, aki a hűtlen kezelés gyanúját felvető pénzosztások idején a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke volt, tagadja bűnösségét. Az RTL Híradójának azt mondta, hogy a nyomozók előtt vallomást tett, mindenben együttműködik velük, szerinte a bíróság politikai döntést hozott. Arra az újságírói kérdésre nem volt hajlandó válaszolni, hogy az NKA a támogatásokat az Orbán-kormány kulturális minisztere, Hankó Balázs utasítására ítélte-e oda a nyerteseknek, köztük Fideszhez köthető egyesületeknek, illetve a párttal nyíltan szimpatizáló előadóművészeknek. Így jutott például 500 millió forinthoz a Mága Zoltán koncertkörútját szervező cég, de a támogatást a Tisza-kormány visszavonta.
17 milliárdos károkozás
Ughy Attila az NKA Kiemelt Kulturális Programok Ideiglenes Kollégiumát vezette, a kollégiumnak rajta kívül két tagja volt: dr. Zámbó Nóra, a Hankó-féle minisztérium közigazgatási államtitkárságnak titkárságvezetője és Burom Gábor, Hankó Balázs kabinetfőnök-helyettese, mindketten a miniszter bizalmi emberének számítottak. A bíróság szintén letartóztatta mindkettőjüket, ahogy a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő NKTK) volt főigazgatóját, Krucsainé Herter Anikót, illetve az NKTK kabinetvezetőjét is.
A hatóságok gyanúja szerint a NKA döntéshozó testülete a jogkörét túllépve, a törvényi előírások, illetve a működési szabályzatok megszegésével 17 milliárd forintot meghaladó összegű támogatást osztott szét 1079 nyertes között a választási kampány utolsó hónapjaiban, amivel ugyanekkora kárt okoztak a költségvetésnek, azaz végső soron az adófizetőknek.
A pénzosztás direkt választási célokat is szolgált, elsőként a korrupció ellen küzdő K- Monitor mutatta ki, hogy az egyéni választókerületekben a helyi Fideszhez vagy magához a fideszes képviselőjelölthöz köthető civil szervezetek szinte forintra pontosan 100-100 milliót kaptak. Hankó Balázsnak külön miniszteri kerete volt az NKA-nál.
A botrányos pénzosztást a noÁr néven ismert színész-aktivista, Molnár Áron tárta fel, akinek, mint utóbb kiderült, a NKTK egyik munkatársa súgott.
Azt pedig Tarr Zoltán jelenlegi kuturális minisztertől tudjuk, hogy az NKA-ügy gyanúsítottjai egymás között tolvajnyelvet használtak, amikor a támogatási rendszerről beszéltek. A számukra kedves pályázók fedőneve „úszó” volt.
Címlapkép: RTL Híradó




