Budapesten marad a Közlekedési Múzeum, már biztos, hogy nem költözik Debrecenbe
Az Orbán-kormány az Alföldre akarta száműzni a múzeumot, egy Debrecen melletti mezőt nézett ki a Lázár János vezette tárca. Vitézy Dávid közlekedési miniszter pénteken bejelentette, a kormány úgy döntött, hogy a fővárosban, az Északi Járműjavító területén maradhat a Közlekedési Múzeum.

Az Orbán-kormány az Alföldre akarta száműzni a múzeumot, egy Debrecen melletti mezőt nézett ki a Lázár János vezette tárca. Vitézy Dávid közlekedési miniszter pénteken bejelentette, a kormány úgy döntött, hogy a fővárosban, az Északi Járműjavító területén maradhat a Közlekedési Múzeum.
„Az elmúlt években a Közlekedési Múzeum kulturális intézményként alig tudott működni, de a mindent átható politikai hangulatkeltésnek sajnos főszereplője lett. Lázár János ugyanis, csak azért, hogy összeugrassza a vidéki és fővárosi embereket, egy Debrecentől is távol eső mezőn akarta megépíteni a múzeumot, miközben Budapesten már egy gyönyörű és alkalmas ipari műemlékben, kész tervekkel és engedélyekkel rendelkezett az új Közlekedési Múzeum” – jelentette be Facebook-oldalán Vitézy Dávid, közlekedési és beruházási miniszter.
Vitézy szerint ennek most vége, a hangulatkeltést és a provokáció helyett az építkezés időszaka jön. A kormány ugyanis döntést hozott arról, hogy az új Közlekedési Múzeum az eredetileg tervezett helyén, az Északi Járműjavító területén fog megvalósulni a kész tervek szerint.
„A feladatunk most az, hogy minél inkább előkészítsük a beruházást, hogy amennyiben a költségvetés helyzete lehetővé teszi, az építkezés szinte azonnal el tudjon indulni. A tervek és az engedélyek ehhez rendelkezésre állnak, hiszen azt már évekkel ezelőtt egy tervpályázat győzteseként elkészítette egy nemzetközileg is elismert építészstúdió” – tette hozzá.
A miniszter szerint az lenne a normális, hogy a Közlekedési Múzeumról nem a politika jut az emberek eszébe, hanem egy gyönyörű épület, egy kellemes családi program, csillogó szemű gyerekek, a Szellem gőzmozdony és az Árpád motorvonat. „Most ehhez kerültünk közelebb egy hatalmas lépéssel a kormány által meghozott elvi döntés nyomán” – fogalmazott.
Mint ismert a Liget Budapest nevű projekt megvalósítása során az Orbán-kormány alatt, 2016–2017-ben teljesen elbontották a Közlekedési Múzeum korábbi városligeti épületét.
Bár az eredeti tervek szerint itt építették volna újjá az intézményt, hamar kiderült, hogy a történelmi gyűjtemény nagy járművei (mozdonyok, buszok) nem férnének el a korlátozott méretű telken.
A kormány 2017 decemberében úgy döntött, hogy a múzeum új, végleges otthona a kőbányai, barnamezős Északi Járműjavító (Dízelcsarnok) területe lesz. Ez a korábbinál jóval tágasabb, mintegy 30 ezer négyzetméteres kiállítóteret tett lehetővé. Aztán 2019-ben sikeres nemzetközi építészeti tervpályázatot zártak le, amelyet a neves amerikai Diller Scofidio + Renfro iroda nyert meg (ők tervezték a New York-i High Line-t is). Az előkészületeket és a koncepciót ebben az időszakban Vitézy Dávid főigazgató vezette.
Végül nem lett semmi a beruházásból, mert Lázár Jánosnak más tervei voltak. A fideszes építési és közlekedési miniszter 2024 májusában hivatalosan is bejelentette, hogy a Közlekedési Múzeumot Debrecenben fogják felépíteni, arra hivatkozva, hogy a múzeum nem budapesti magánügy, hanem az egész országé.




