Bezuhant a világgazdaság Trump vámintézkedései miatt
Világszinten brutális visszaesés indult be a tőzsdén Donald Trump múlt heti bejelentése miatt. A piac beárazta az amerikai elnök vámokkal kapcsolatos döntését, az eladási hullám a magyar tőzsdét és a forintot is rosszul érintette.


Világszinten brutális visszaesés indult be a tőzsdén Donald Trump múlt heti bejelentése miatt. A piac beárazta az amerikai elnök vámokkal kapcsolatos döntését, ami miatt az 500 legnagyobb amerikai vállalat rövid idő alatt 5400 milliárd dollárt vesztett az értékéből.
Rég nem látott szintre emelte a Wall Street félelemindexét, a VIX-et a Donald Trump vámháborúja miatt elindult globális eladási hullám. Az amerikai részvénypiac legutóbb a Covid kezdetén állt ilyen rosszul a mutató alapján, azt megelőzően pedig a 2008-as gazdasági világválság idején.
Az Egyesült Államok elnöke április 2-án jelentette be, hogy erőteljes vámtarifákat vezet be az amerikai ipar védelmében. Az Európai Unió 20 százalékos vámot kapott az exportra, Kína 54 százalékot, és több más, Washington szövetségesének számító állam is hasonlóan járt. Jól mutatja azt, hogy mekkora hatással van az amerikai döntés a globális gazdaságra az, hogy:
- Bezuhant a kriptovaluták piaca is. A Bitcoin 8 százalékot, az Ethereum 17 százalékot vesztett az értékéből.
- A hongkongi tőzsde 28 évvel ezelőtti mélypontjához hasonló visszaesést tapasztalnak az ázsiai kereskedők.
- Mélypontra került a londoni, a frankfurti és a párizsi tőzsde.
- A magyar gazdaságba beágyazott német autógyárak enyhébb, 2-4 százalékos visszaesést produkáltak csak, mivel a rájuk már korábban kivetett extra vámokat beárazta a piac.
- Durván estek az olajárak is, mert az olajkereskedők attól tartanak, hogy egy esetleges vámháború elhúzódásával visszaesik az energiafogyasztás.
A magyar tőzsde is megérezte
Az amerikai bejelentés következményei a Budapesti Értéktőzsdét is elérték: nyitáskor közel 7 százalékot zuhant a BUX és az olyan vezető részvények is esésnek indultak, mint az OTP, a Mol és a Richter. A forint is jelentős gyengülésnek indult a főbb devizákkal szemben: reggelre 408 forintot kértek egy euróért, egy dollárért pedig 371-et.
A görög jegybankelnök a Financial Timesnak arról beszélt, hogy a vámok akár egy százalékkal is lassíthatják az euróövezet gazdasági növekedését.
A Politico arról írt, hogy az Európai Unió válaszlépésként az amerikai techszektort veheti célba, de egyelőre még nincs egyetértés a tagállamok között. Korábban a digitális szolgáltatások adóztatása és az amerikai cégek közbeszerzésekből történő kizárása szintén felmerült válaszlépésként.
Azt már a JPMorgan Chase vezérigazgatója jelentette ki, hogy Donald Trump vámintézkedései tovább lassíthatják az amerikai gazdaságot. Jamie Dimon ezt azzal magyarázta, hogy a kivitelt és a behozatalt is drágíthatja a vámháború.