Az állattartók szerint Nagy Márton nagyobb kárt okoz, mint a járvány
Kilátástalan helyzetbe került a hazai állattartók jelentős hányada a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége szerint. Az érdekképviselet ezért a Nemzetgazdasági Minisztériumot hibáztatja.


Kilátástalan helyzetbe került a hazai állattartók jelentős hányada a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége szerint. Az érdekképviselet ezért a Nemzetgazdasági Minisztériumot hibáztatja.
Miközben az elmúlt hetekben a hatóságok, a szakpolitika és a közvélemény egyaránt a járvány elleni védekezéssel foglalkoztak, a hazai állattartók jelentékeny hányada kilátástalan helyzetbe került – figyelmeztet közleményében a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ).
A száj- és körömfájás járvány miatt életbe léptetett exportkorlátozások, a mostanra két megyényi területet érintő szállítási és vágási korlátozások, valamint a nemzetgazdasági miniszter élelmiszer-termelőket ellehetetlenítő politikája súlyos, esetenként pótolhatatlan veszteségeket okoz az ágazat szereplői számára – jelentette ki Koncz Máté, a MOSZ elnöke.
A korlátozások miatt az elmúlt hetekben közel 100 ezer egészséges, mégis eladhatatlan sertés ragadt bent és halmozódott fel a telepeken. Ez a szám ráadásul heti körülbelül 10 ezer darabbal növekszik. A szarvasmarha telepek vágásra szánt állatai ugyancsak nem jutnak el a vágóhidakra. Lassan az állatok elhelyezése is lehetetlenné válik, a gondozásuk, takarmányozásuk pedig horribilis költség az állattartóknak.
A MOSZ szerint az első száj-és körömfájás megbetegedések észlelése óta közel 30 ország léptetett életbe beviteli korlátozásokat a magyar állati termékekkel szemben. Ezek többsége valamilyen formában jelenleg is érvényben van, ellehetetlenítve, de legalábbis erősen korlátozva a magyar áruk exportját.
Az intézkedések miatt nagy mennyiségű tejtermék, hús és élő állat külpiaci értékesítése hiúsul meg, így a túltartás már a járványkitörésektől távol dolgozó gazdákat is sújtja.
Az élelmiszer feldolgozó vállalatok is elhelyezési problémákkal küzdenek, ennek nyomán egyre vontatottabb az alapanyagot jelentő tej és vágósertés átvétele.
A probléma lassan az egész országban kezelhetetlenné válik
Az április 17-én bejelentett újabb járványkitörés tovább súlyosbítja a helyzetet. Az 5. megbetegedés végképp elbizonytalanítja a külpiaci partnereinket, így a hatósági export korlátozások esetleges feloldását követően is bizonytalanná válik a hazai élelmiszerek külpiaci értékesítésének újraindulása. A MOSZ szerint a legfontosabb feladat a kapcsolatfelvétel, és a magyar élelmiszerek külföldi fogyasztóinak megnyugtatása, a bizalom visszaszerzése lenne, azonban jelenleg sajnos nem látszanak az erre irányuló törekvések.
A szövetség szerint tovább súlyosbítja a helyzetet a Nemzetgazdasági Minisztérium termelőellenes, az élelmiszer termékpályákat destabilizáló politikája.
A minisztérium egyes élelmiszerek árának szalmaláng életű csökkentéséért hajlandó veszteségbe hajszolni a teljes élelmiszer termékpályát, rengeteg vidéki gazdaságot és több tízezer vidéki munkahelyet veszélyeztetve ezzel.
Nagy Istvánhoz fordulnak Nagy Márton miatt
A közleményben arra is felhívja a figyelmet, hogy a vidéki gazdaság egészét megrengető csődhullám veszélyével a kormány egyelőre nem hajlandó szembenézni. A MOSZ visszautasítja Nagy Márton miniszter azon állításait, miszerint a gazdálkodók, az élelmiszergyártók és a kereskedők nyerészkedése miatt drágulnak az élelmiszerek. A termelők egy része épp a veszteségeit próbálja minimalizálni és a túléléséért küzd – olvasható a MOSZ közleményében.
Az érdekképviselet arra kéri Nagy István agrárminisztert, hogy álljon ki a magyar gazdálkodók mellett, lépjen fel az árlenyomó, gazdaellenes törekvésekkel szemben, és segítse az ezek miatt kilátástalan helyzetbe kerül állattartókat.
Amennyiben nem kapnak érdemi és azonnali kormányzati segítséget, a vidéki gazdaság és a falusi foglalkoztatás alapját jelentő termelő vállalkozások roppanhatnak meg. Ennek beláthatatlan következményei lennének a hátrányos helyzetű térségekben a MOSZ szerint.
Fotó: Pixabay