Ma 13:09

Súlyos károkat okoz az árrésstop az egész nemzetgazdaságnak a kereskedők szerint

Súlyos károkat okoz az árrésstop az egész nemzetgazdaságnak a kereskedők szerint

Kiverte a biztosítékot az Országos Kereskedelmi Szövetségnél az árrésstop meghosszabbításának és bővítésének kormányzati terve. Nagy Márton a hétvégén jelentette be, hogy újabb termékcsoportokra terjeszthetik ki a hatósági árszabályozást. A kereskedők szerint a piperék árréstopja csak az inflációs adatok kozmetikázásra lehet jó.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint az árrésstop olyan intézkedés, amely csak rövid távon fojtja le az inflációt, miközben visszafordíthatatlan károkat okoz a nemzetgazdaságnak. „Tekintettel arra, hogy az infláció csökkent, és az árrésstop elérte hatását, a káros hatások elkerülése érdekében – a kormány korábbi érveivel összhangban – az árrésstop kivezetését javasoljuk” – mondta Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

A kereskedők szervezete közleményében azt írja, az árrésstop olyan beavatkozást jelent az árképzésbe, amely csökkenti az érintett kereskedők nyereségét, vagy tovább növeli az eddig elszenvedett veszteséget, és ha a kereskedők veszteségesek, akkor nem tudnak beruházni, fejleszteni. Az intézkedés meghosszabbítása és kiterjesztése teljesen ellentétes a piacgazdaság működési logikájával, és hosszú évekre tönkreteszi a hazai kiskereskedelem működését.

Az OKSZ meggyőződése szerint az infláció csökkentését hosszútávon már az élelmiszer árrésstop sem szolgálja, de a háztartási- és tisztítószerek bevonása az árrésstopba rövid távon sem indokolt.

  • Ebben a termékkörben az elmúlt 1 évben regisztrált áremelkedés minimális volt, a háztartási szerek pillanatnyilag lefelé húzzák az inflációt, azaz nem volt az elmúlt hónapokban jelentős áremelkedés.
  • A termékkör súlya a fogyasztói kosárban az élelmiszerek 2530 százalékával szemben 2-3 százalék, ami miatt egy esetleges jelentős árcsökkenés sem hat érdemben az inflációra.
  • Az élelmiszerekkel ellentétben ebben a termékcsoportban a forgalmazott márkákat döntően globális multinacionális cégek birtokolják, a sajátmárkás termékek súlya pedig elenyésző (2025 százalék). Míg az élelmiszereknél a kiskereskedelem élénk és előremutató párbeszédet folytat a jórészt hazai beszállítókkal, ebben a termékkörben erre korlátozottak a lehetőségek.

Az írják, hogy az élelmiszer árrésstop még az ígért május végi kivezetéssel is legalább egy évvel elodázza a kiskereskedelmi szereplők hatékonyságjavító beruházásait, ami a jövőben az árakban, a foglalkoztatottak számában, végső soron a fogyasztók gyengébb kiszolgálásában üthet vissza.

Szerintük az árrésstop háztartási szerekre történő kiterjesztése ugyanilyen hosszú távú negatív hatásokkal jár, rövid távú pozitív hatása azonban nincs, csak ideiglenesen lefojtott inflációs adatokat produkáló adminisztratív intézkedés lenne. 

Ahogy azt korábban a Kontoll is megírta, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a múlt héten vetette fel az árrésstop kiterjesztésének lehetőségét egy közelebbről meg nem határozott, általa „háztartási, illetve pipere” cikkeknek nevezett árucsoportra. Az OKSZ azt is sérelmezi, hogy ezt a bejelentést sem előzte meg semmilyen szakmai egyeztetés az érintett kereskedőkkel.

Fotó: Pixabay

 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak