Nem lesz egyszerű feladat a csatlakozás az eurózónához
A kormány alapvető célja, hogy 2030 környékére Magyarország teljesítse az eurózónához való csatlakozás feltételeit, vagyis a maastrichti kritériumokat. Magyar Péter miniszterelnök erről az Eurócsoport elnökével, Kiriákosz Pierrakákisz görög pénzügyminiszterrel folytatott budapesti tárgyalása után beszélt.

A kormány alapvető célja, hogy 2030 környékére Magyarország teljesítse az eurózónához való csatlakozás feltételeit, vagyis a maastrichti kritériumokat. Magyar Péter miniszterelnök erről az Eurócsoport elnökével, Kiriákosz Pierrakákisz görög pénzügyminiszterrel folytatott budapesti tárgyalása után beszélt.
Magyar Péter szerint az euró bevezetéséhez szükséges feltételek közül jelenleg az államadósság csökkentése tűnik a legnehezebben teljesíthetőnek. A maastrichti kritérium szerint az államadósság nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát, miközben Magyarországon ez az arány az idei első negyedév végén 77,9 százalék volt.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy az Orbán-kormány az Alaptörvényben is rögzítette az államadósság korlátozását, saját szabályait azonban nem tartotta be. Szerinte a kabinet folyamatosan növelte az ország eladósodottságát, miközben a gazdasági növekedés lelassult.
Újságírói kérdésre azt mondta, a maastrichti kritériumok teljesítéséhez nem lesz szükség megszorításokra. Úgy fogalmazott: ehhez nem megszorítások kellenek, hanem a korrupció felszámolása, a befektetői bizalom helyreállítása, valamint az uniós források visszaszerzése és szabályos felhasználása – írja a Portfolio.
Magyar Péter szerint az előző kormány úgy bánt a magyar emberek pénzével, „mintha egy családban a gyermek oktatására félretett pénzt nem tankönyvekre vagy különórákra költötték volna, hanem felelőtlenül elherdálták volna”.
A miniszterelnök bejelentette, hogy a középtávú költségvetési pálya felülvizsgálatakor nyilvánosságra hozzák azokat a főbb számokat és intézkedéseket is, amelyeket az Európai Uniónak benyújtandó dokumentum tartalmaz majd.
„A maastrichti kritériumok teljesítése már önmagában is hozzájárulhat az ország stabilitásához és fejlődéséhez” – fogalmazott.
Magyar Péter szerint a választók világosan jelezték, hogy elegük van az urambátyám-rendszerből, a korrupcióból és abból, hogy önkormányzati vagy kormányzati szinten közpénzeket lopjanak el. Példaként említette, hogy az emberek nem akarnak több „lombkorona nélküli lombkoronasétányt” látni, hanem valódi beruházásokat várnak.
Hozzátette: a magyar emberek olyan fejlesztéseket szeretnének, amelyek javítják az életminőséget, munkahelyeket teremtenek, segítik a vállalkozásokat és erősítik a leszakadó térségeket. Szerinte az uniós források felhasználásának is ezt kell szolgálnia.
Kármán András pénzügyminiszter arról beszélt, hogy augusztus végén a kormány a parlament elé terjeszti a 2026-os költségvetés átfogó felülvizsgálatát, október végéig pedig benyújtja a 2027-es költségvetést is.
Hozzátette: visszatérnek ahhoz a gyakorlathoz, hogy a következő évi költségvetést ősszel nyújtják be, mert az Orbán-kormányok túl korán, már tavasszal fogadtatták el a költségvetési törvényt, amelyet később minden évben jelentősen módosítani kellett.
Az egyeztetésen szó esett az uniós források felszabadításában elért eredményekről, valamint a még szükséges lépésekről is. A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány nemrég benyújtotta a módosított helyreállítási és ellenállóképességi tervet, amelyet az Európai Bizottság a napokban elfogadott.
Kiriákosz Pierrakákisz hangsúlyozta, hogy az Eurócsoport minden támogatást megad Magyarországnak az euró bevezetésének előkészítéséhez, ugyanakkor a végső döntést a magyaroknak kell meghozniuk.
A görög pénzügyminiszter kiemelte, hogy az úgynevezett inkluzív Eurogroup-formátum lehetőséget biztosít az euróövezeten kívüli uniós tagállamok számára is a részvételre. Ennek köszönhetően Kármán András pénzügyminiszter is bekapcsolódhat ezekbe az egyeztetésekbe, ahol a tagállamok megoszthatják egymással tapasztalataikat és szakmai tudásukat.
Pierrakákisz úgy fogalmazott: budapesti látogatásával is azt kívánja jelezni, hogy az Eurócsoport támogatja Magyarország ambiciózus törekvését az euró bevezetésére.
A Medián friss felmérése szerint a magyarok háromnegyede támogatja az euró bevezetését, 22 százalékuk pedig azt szeretné, hogy erre a lehető leghamarabb sor kerüljön.
Az Európai Bizottság legfrissebb konvergenciajelentése ugyanakkor azt állapította meg, hogy Magyarország jelenleg az euró bevezetéséhez szükséges maastrichti feltételek közül egyet sem teljesít.
Címlapkép: Facebook/MagyarPéter




