Trump: Ukrajna békepárti, Oroszország gyenge, Putyinnak döntenie kell
Donald Trump szombaton részt vett a 2019-ben leégett Notre-Dame újranyitása alkalmából rendezett ünnepségen, ahol Emmanuel Macron francia elnök mellett találkozott Volodimir Zelenszkijjel is.
Donald Trump szombaton részt vett a 2019-ben leégett Notre-Dame újranyitása alkalmából rendezett ünnepségen, ahol Emmanuel Macron francia elnök mellett találkozott Volodimir Zelenszkijjel is.
Az esemény után Trump a következőket írta a saját közösségi felületén, a Truth Socialon:
Aszadnak vége. Elmenekült az országából. Védelmezője, Oroszország, Oroszország, Oroszország, Oroszország, Vlagyimir Putyin vezetésével, már nem volt érdekelt abban, hogy megvédje őt. Oroszországnak eleve nem volt indoka ott lenni. Minden érdeklődésüket elvesztették Szíria iránt Ukrajna miatt, ahol közel 600 000 orosz katona fekszik sebesülten vagy holtan egy olyan háborúban, amelynek soha nem lett volna szabad elkezdődnie, és amely a végtelenségig folytatható. Oroszország és Irán most meggyengült állapotban van, az egyik Ukrajna és a rossz gazdaság miatt, a másik Izrael és annak harci sikerei miatt. Hasonlóképpen, Zelenszkij és Ukrajna szeretne megegyezni, és véget vetni az őrületnek. Nevetséges módon, 400.000 katonát vesztettek, és még több civilt. Azonnali tűzszünetet kellene kötni és tárgyalásokat kellene kezdeni. Túl sok életet pazaroltak el feleslegesen, túl sok családot tettek tönkre, és ha ez így folytatódik, akkor valami sokkal nagyobb és sokkal rosszabb dologgá fajulhat. Jól ismerem Vladimirt. Itt az ideje, hogy cselekedjen. Kína segíthet. A világ figyel!
Egy-egy nyilatkozatból ugyan kevésbé érdemes nagyívű következtetéseket levonni, különösen Trump kapcsán, ugyanakkor érdemes megfigyelni a hangsúlyokat és a narratív eltolódását. A fentiekben a megválasztott elnök, egyértelműen Oroszországot hibáztatja a háború kitöréséért és folytatásáért, miközben kiemeli, hogy Ukrajna és Zelenszkij békét akar. Ez az irány gyökeresen ellentmond például a magyar kormánypárt és a putyinista propaganda narratívájának, miszerint a háború kitörése az ukránok hibája: "nem kellett volna szórakozni a medvével", ugyebár.
Azt is érdemes kiemelni, hogy Trump alaposan beárazta az oroszokat azzal a kijelentéssel, miszerint Oroszország meggyengült állapotban van. Ez szintén ütközik a NER meséjével: Orbán Viktor december 6-án a Kossuth Rádióban még arról beszélt, hogy "Oroszország nagyon megerősödött ebben a háborúban". Két napra rá pedig a Trump ennek az ellenkezőjét állítja. Trump a gyengeség okaként Ukrajnát jelöli meg (amivel megemeli az ellenállásuk hatékonyságát), másrészt pedig a gazdaságot. A gondolat logikus folytatása, hogy ez bizony lehet ez még rosszabb mindkét esetben, akár az Ukrajnának átadott eszközök mennyiségének növelése révén, akár a további gazdasági ellenlépések (vö.: szankciók) miatt.
Trump a háború lezárására ezek után Putyint szólítja fel, őt terheli meg a vérontás folytatásának felelősségével, ami szintén teljesen ellentétes azzal amit az orosz propaganda állít, miszerint Zelenszkij és az általa vezetett szabadságharc, illetve az azt megelőző ukrán provokáció a bajok forrása. Kína megszólítása talán új elem, amelynek értelmezésében csak a fantázia szab határt. Ha a realitásokat nézzük, miszerint az orosz gazdaság működése jelenleg nagyrészt Kínától függ, talán nem merész feltétezni a burkolt célzást, miszerint Kína segítsége a Putyinra helyezett nyomáson keresztül valósulhat meg. Ezt a nyomást pedig a Trump által olyan sokszor emlegetett, Kínára kivetendő vámok mértéke kényszerítheti ki. Összességében a fenti nyilatkozat Ukrajna és Európa számára is annyiban pozitív, hogy nem őket teszi felelőssé a konfliktus kirobbanásáért és fenntartásáért, a megoldást pedig egyértelműen az agresszortól várja. A magyar külpolitika eddig teljesen más irányt vitt, érdekes lesz látni, hogy alkalmazkodnak-e Trumphoz, akitől a világ megmentését várják. A magát béke közvetítőként eladni próbáló Orbánt mindenesetre nem hívták meg Párizsba az egyeztetésre...
Felhőtlen örömre azért az ukránoknak sincs oka, miután Trump újabb kijelentéseket tett az NBC-nek adott interjújában vasárnap. Itt már finomított a korábbi állításán, miszerint 24 órán belül véget vet a konfliktusnak. Ennek az irrealitását már korábban mi is jeleztük, most viszont Trump először ismerte be, hogy ez a vállalása teljesíthetetlen. Az NBC-nek már úgy nyilatkozott, hogy mindent megtesz a háború lezárásért, "ha tudja" és Ukrajna "talán nem számíthat annyi támogatásra", mint eddig. Ez világos jelzés Zelenszkijnek is, hogy kompromisszumok felvállalására kell készülnie a háború lezárárása érdekében.
A beiktatása előtt Trump egyértelműen lassan elkezdi felvenni a pozícióit a háborúval kapcsolatban. Továbbra is minden lehetőség az asztalon van, a nagyobb nyomást viszont Putyinra helyezte.