Rogán neve bejárta a világsajtót is, miután feketelistára tették Amerikában
A nemzetközi sajtó is megírta, hogy az Egyesült Államok szankciókat rendelt el a magyar kormány egyik magas rangú tagja, Rogán Antal propagandaminiszter ellen állítólagos korrupció miatt. A legtöbb lap ennek kapcsán felidézi, hogy az Orbán-kormány 2010-es hivatalba lépése óta jelentősen erősödött a korrupció Magyarországon.
A nemzetközi sajtó is megírta, hogy az Egyesült Államok szankciókat rendelt el a magyar kormány egyik magas rangú tagja, Rogán Antal propagandaminiszter ellen állítólagos korrupció miatt. A legtöbb lap ennek kapcsán felidézi, hogy az Orbán-kormány 2010-es hivatalba lépése óta jelentősen erősödött a korrupció Magyarországon.
A szankciókat az úgynevezett Magnyickij-törvény alapján fogadták el, amely megtiltja a szankcionált személyeknek az Egyesült Államokba való belépést, megtiltja az amerikai vállalatoknak, hogy üzletet kössenek velük, és befagyasztja az amerikai joghatóság alá tartozó vagyonukat – írja a brit The Guardian.
„A kormányzó politikai párthoz szorosan kötődő személyek hatalmas birtokokra tettek szert. Rogán Antal ennek a korrupciós rendszernek az egyik fő tervezője, megvalósítója és haszonélvezője”
– idézi a tekintélyes brit lap David Pressmant, az Egyesült Államok leköszönő magyarországi nagykövetét.
Rogán Antal, aki évtizedek óta Orbán Viktor jobbkeze, éveken át felügyelte a NER hatalmas médiagépezetét és választási kampányait, amelyek nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy az Orbán-kormány négy egymást követő cikluson keresztül tartotta kezében az alkotmányozó többséget, hiszen a hazai pálya folyamatosan feléjük lejtett.
A The Guardian megjegyzi azt is, hogy Rogán hatalma idővel egyre terebélyesebb lett, hiszen ő vezeti Orbán kabinetirodáját és felügyeli a magyar hírszerző szolgálatokat is.
Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala, az OFAC közleménye szerint a miniszter „a magyar gazdaság több stratégiai ágazatának ellenőrzésére, valamint az ezekből származó bevételek saját maga számára történő átcsoportosítására és politikai pártja lojális tagjainak jutalmazására irányuló rendszereket irányított”.
Orbán Viktor a Trumphoz legközelebb álló európai vezető. Joe Biden elnöksége alatt egyre feszültebbé vált a viszony Magyarország és az Egyesült Államok között, részben azért, mert Orbánék az ukrajnai háború ellenére szívélyes viszonyt ápolnak Moszkvával – írja a tekintélyes londoni lap.
Korrupcióban sikerült az európai dobogó tetejére felállnia Magyarországnak
Nemzetközi megfigyelők szerint Orbán 2010-es hivatalba lépése óta jelentősen erősödött a korrupció Magyarországon. A Transparency International 2023-ban a korrupció érzékelési indexe alapján az országot az utolsó helyre sorolta az EU-tagállamok között. Az év elején Magyarország elvesztette jogosultságát több mint egymilliárd euró uniós támogatásra, mert „nem sikerült kezelni a korrupciót, megsértették a közbeszerzési szabályokat, valamint az ellenőrzés és az átláthatóság hiányán sem javítottak”.
„A korrupció aláássa egy ország kormányzati intézményeit és korlátozza gazdasági fejlődését, rövid távú hasznot biztosít néhány kiválasztottnak, miközben a jövő generációit megfosztja a hosszabb távú előnyöktől”
– mondta a Rogán-ügy kapcsán Bradley T. Smith, az amerikai pénzügyminisztérium terrorizmusért és pénzügyi hírszerzésért felelős helyettes államtitkára.
A The Guardian megkérdezte az ügyről Takácsy Dorkát, az Euroatlanti Integrációs és Demokrácia Központ kutatóját is, aki szerint a szankciók egyértelmű üzenet az Orbán-rezsimnek:
„Rogán annak a robusztus propagandagépezetnek a vezetője, amely nagyrészt az Orbán-kormányt tartja hatalmon, és már több mint egy évtizede folytat kemény, folyamatos nyugatellenes kommunikációs kampányokat az adófizetők pénzéből finanszírozva.”
Takácsy Dorka szerint Rogán levétele a szankciós listáról nehéz folyamat lesz, még akkor is, ha a következő kormány részéről meglesz ehhez a politikai akarat.
„Egy olyan magyar miniszter, akinek a tevékenysége aktívan aláássa az amerikai stratégiai érdekeket, valószínűleg nem lesz első számú prioritás, annak ellenére, hogy Trump és Orbán között a szavak szintjén kiváló személyes kapcsolat van.”
Orbán Viktor 2016 óta Donald Trump leghűségesebb és leghangosabb támogatója az EU-ban. A két populista vezető kapcsolata az elmúlt években csak erősödött, Orbán többször is meglátogatta Trumpot Mar-a-Lagóban található birtokán.
„Január 20-a után az Amerikai Egyesült Államoknak új kormánya és új elnöke lesz. Beiktatásuk után megtesszük a szükséges jogi lépéseket”
– ezt már Orbán Viktor nyilatkozta kedden az indiai családi kiruccanása kellős közepén.
A Financial Times arra hívja fel a figyelmet, hogy a rendszerváltás óta Rogán Antal a legmagasabb rangú magyar politikus, akit az USA pénzügyminisztériuma korrupciós gyanú miatt indexre tett. Orbán Viktornak sok vitája volt Joe Bidennel az erősödő kínai és orosz orientáció miatt, miközben látványosan magasztalta Donald Trumpot, akit még saját magánál is nagyobb „béketeremtőnek” állított be.
Rogán olyan botrányos intézkedés kidolgozásában vett részt, mint a letelepedési kötvényprogram, amelyet Washington nem egyszer illetett kritikával. A határon túli magyarok igencsak felületes vizsgálat után kaphatták meg a magyar állampolgárságot, amit szintén helytelenített az amerikai kormányzat – emlékeztet a brit üzleti napilap.
Német és lengyel reakció: Budapest vonzza a politikus bűnözőket
Adam Szlapka, Lengyelország európai uniós ügyekért felelős minisztere így kommentálta Rogán Antal amerikai büntetését: „Érdekes. Korrupció miatt szankciókkal sújtotta az amerikai kormány Orbán Viktor kabinetjének vezetőjét. Kell emlékeztetni, hová szökött Marcin Romanowski?”
Az ügyészség 11 bűncselekmény elkövetésével vádolja Romanowskit, aki a PiS politikusaként 2019-től 2023-ig az Igazságügyi Minisztérium helyettes vezetője volt, a szervezett bűnözői csoportban való részvétel is a vádak között van. Az ügyészség szerint ezek a bűncselekmények többek között abból álltak, hogy előre jelezte a beosztott munkatársainak, hogy mely szervezeteknek kellene megnyerniük az Igazságügyi Alapból származó támogatásokra kiírt pályázatokat. A Romanowski elleni vádak emellett „a gyanúsítottra bízott vagyon hűtlen kezelésével kapcsolatosak, összesen több mint 107 millió zloty értékben, valamint több mint 58 millió zloty értékben elkövetett hűtlen kezelés kísérletével” – írja a varsói Fakt hírportál.
Beszámolt a Rogán-ügyről a Spiegel is, és a német lap is emlékeztetett arra, hogy a múlt héten Varsó kijelentette, hogy nem hívja meg a magyar nagykövetet az Európai Tanács soros elnökségének átvételét ünneplő uniós rendezvényre. Ennek oka az volt, hogy Magyarország menedékjogot adott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek, akit közpénzekkel való visszaéléssel vádolnak.