2025.02.24. 14:08

Ez a választási győzelem egy figyelmeztető lövéssel is felér

Ez a választási győzelem egy figyelmeztető lövéssel is felér

A CDU/CSU azért nyerte meg a választást, mert a németek politikai változást akartak. Ennek most kell megtörténnie, különben az AfD még erősebb lesz - írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerzője, aki arra is figyelmeztet, hogyan kellene olyan koalíciót összekovácsolni, amelyik legalább négy évig működőképes lesz.

A CDU/CSU erősebb eredményt remélt, Friedrich Merz elnököt azonban még nem választották meg Olaf Scholz utódjának. A kereszténydemokratáknak csak egy koalíció biztosíthatja a szükséges többséget. Minél több pártra van ehhez szükség, annál nehezebb lesz legalább egy törvényhozási cikluson át tartó szövetséget kötni. Intő példa erre Scholz, aki képtelen volt összetartani a saját jelzőlámpás koalícióját - írja Berthold Kohler, a FAZ szerkesztője. A szerző szerint Merz sem áll könnyebb feladat előtt, mint elődje a kancellári székben: 

"A koalíciókötés még nagyobb kihívásnak bizonyulhat, mint 2021-ben. Hogy mennyire lesz bonyolult, azt csak akkor fogjuk megtudni, ha végre kiderül, hogy az FDP és a BSW átjutott-e az öt százalékos akadályon. Ettől függ a többség a Bundestagban.” 

Azóta már tudjuk, hogy 13 ezer szavazaton múlt a közel 50 millióból, hogy Sahra Wagenknecht szövetsége nem jutott be a Bundestagba, és ennek köszönhető, hogy egy CDU-SPD koalíciónak meglehet a többsége. A CDU/CSU a szociáldemokratákkal kezdheti meg a koalíciós tárgyalásokat, velük ugyanis adott lehet a többség a Bundestagban (az előzetes eredmény szerint 328 mandátumuk lehet a 630 tagú Bundestagban). Azzal, hogy sem a BSW, sem pedig az FDP nem jutott be a parlamentbe, ezek a pártok nem vontak el mandátumokat az első helyezett jobbközép pártoktól és a szocdemektől.

Nincs idő elhúzódó koalíciós tárgyalásokra

Egy dolog azonban már a választások estéje előtt is világos volt: Németországnak nincs ideje hosszadalmas szondázásokra és koalíciós tárgyalásokra. Az orosz invázió harmadik évfordulóján, amikor az amerikai elnök a feje tetejére állította a Nyugat politikai világát, 

Európa egy cselekvőképes kormányra vár Berlinben. Trump és társai azt szeretnék, ha ebben benne lenne az AfD is, amely a „jobbra tolódás” elleni tüntetések ellenére megduplázta eredményét. Más európai országokkal ellentétben azonban Németországban nem lesz jobboldali populista kormány, hiszen Merz egyértelműen elutasított az AfD-vel való bármilyen paktumot.

„Az AfD-vel nem lehet demokratikus államot működtetni, mert ez a párt egy autoriter rendszerbe áthajló rendszerváltást akar. Az AfD és a CDU/CSU alapvető meggyőződései olyanok, mint a tűz és a víz, ezért Weidelnek nem kell attól tartania, hogy a CDU/CSU elfogadja a koalíciós ajánlatát, ami csak az ő fejében felel meg egy állítólagos választói akaratnak.”

A korábbi koalíciós pártok mindegyike viszont meg tudott volna állapodni a CDU/CSU-val a bel- és külpolitika fontos pontjaiban, ha valóban akarták volna. „Az SPD-nek, az FDP-nek és a Zöldeknek megvolt a lehetőségük arra, hogy saját elképzeléseik szerint alakítsák az országot, de együtt csúfos kudarcot vallottak. Ezt különösen azoknak nem szabad elfelejteniük, akik a CDU/CSU-val hajlandóak koalícióra lépni” -emlékeztet Kohler.

A németek az irányváltás mellett szavaztak, különösen a migráció és a gazdaságpolitika területén. Merznek minden elképzelhető szövetségben kompromisszumokat kell kötnie, és ezzel a saját pártja programjából is engednie kell. A következő kormány azonban nem viheti tovább a „business as usua” szerű kormányzást, mert azzal csak megágyaznának az AfD további erősödéséhez. „A figyelmeztető lövés nem is lehetett volna hangosabb ezen a választáson” - zárja kommnetárját a szerző.

Merz gigantikus próbatétel előtt áll

CDU elnöke nem érezheti magát igazi nyertesnek. A pártja által elért nem egészen 30 százalék azt jelenti, hogy nem tudta a maga javára fordítani a Scholz-kabinet katasztrofális politikáját - írja a Die Welt.

A többség a jobbközépre szavazott, de nem számíthat valódi újrakezdésre. A szociáldemokraták a kampányban is alulteljesítettek, mert elmulasztották, hogy a bevándorlás kapcsán felvegyék a kesztyűt az AfD-vel. A CDU-CSU pedig kifejezetten halovány kampányüzenettel házalt a gazdasági ügyekben, ami pedig kulcsfontosságú. 

A lap szerint az AfD a választás egyértelmű győztese, hiszen a tűzfal árnyékából figyelheti, miként őrlődnek majd fel a „régi pártok” a koalícióban. 

A németek kinyilvánították, hogy új kezdetet akarnak, ez pedig a középjobb, a CDU-val, a liberálisokkal és Orbán legújabb barátjával, Alice Weidellel. A szerző szerint viszont komoly gátat szabhat az AfD további térnyerésének, hogy Weidel sokkal gyengébb képességű politikus, mint Orbán Viktor vagy Giorgia Meloni.

A Spiegel szerint Fridrich Merz lett Európa elsőszámú politikusa, akinek pontosan egy ciklusnyi ideje van arra, hogy megvédje a liberális demokrácia alapértékeit. Ha viszont nem sikerülne négy alatt ez a mutatvány, az egyenes utat jelenthetne az AfD-nek a hatalomba 2029-ben, hiszen addigra már a polirtikai tűzfal is megszűnne körülöttük.

„Az újraegyesítés óta kancellár még nem állt nagyobb próbatétel előtt”

– tesz súlyos megállapítást a berlini tudósítói irodavezető, Christoph Hickmann, aki szerint Scholzék kormányzási baklövései a liberális demokrácia ellenségei alá adták a lovat, mivel azt az érzést keltették, hogy a demokrácia nem működőképes igazán nehéz időszakokban. Merznek közel 70 évesen kellene bemutatnia azt a bravúrt, hogy visszaadja az emberek hitét, és erősítse meg a német társadalom összetartozás tudatát.

 

Fotó: Facebook / CDU

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak