Kabaré a Fehér Házban: Trump reakciója Biden legrosszabb pillanatait idézte
Március 15-én, az Egyesült Államok nagyszabású csapást mért a jemeni húti terroristák katonai bázisaira New York-i idő szerint 14 óra táján. Jeffrey Goldberg, az egyik legnagyobb tekintélyű külpolitikai újságírók egyike viszont már két órával korábban megtudta mindezt, de még azt is, hogy honnan és milyen fegyverekkel fog támadni az USA.

Március 15-én, az Egyesült Államok nagyszabású csapást mért a jemeni húti terroristák katonai bázisaira New York-i idő szerint 14 óra táján. Jeffrey Goldberg, az egyik legnagyobb tekintélyű külpolitikai újságírók egyike viszont már két órával korábban megtudta mindezt, de még azt is, hogy honnan és milyen fegyverekkel fog támadni az USA. Érdekes fénytörést kap most az, ahogyan a Trump-kormányzat tisztviselői éveken át támadták a demokratákat, amiért felelőtlenül osztanak meg kormányzati titkokat.
Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó véletlenül meghívta a The Atlantic főszerkesztőjét, Jeffrey Goldberget egy Signal-csoportba - számolt be hétfőn a magazin -, ahol a vezetők a Pentagon jemeni húti harcosok elleni csapásainak tervét eszelték ki. A rendkívüli akció képmutatónak és törvénysértőnek tüntette fel az USA néhány vezető nemzetbiztonsági tisztviselőjét - írja a Politico.
Waltz, Pete Hegseth védelmi miniszter, John Ratcliffe CIA-igazgató és Marco Rubio külügyminiszter - akik mindannyian részt vettek a beszélgetésen - évek óta bírálják a vezető demokratákat a titkos információk helytelen kezelése miatt, leginkább Joe Biden volt elnököt és Hillary Clinton egykori külügyminisztert.
Hillary Clinton fejét követelték korábban egy hasonló eset miatt
„Biden hivatalban lévő nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan szigorúan titkos üzeneteket küldött Hillary Clinton magántelefonjára. És mit tett az igazságügyi minisztérium ez ügyben? Semmit” - tweetelte Waltz 2023-ban, utalva arra, hogy Sullivan olyan e-maileket küldött Clinton privát Gmail-fiókjába, amelyeket a külügyminisztérium államtitoknak minősített. Akkor adódik most a kérdés, hogy ennek az elképesztő baklövésnek vajon levonják-e a majd a konzekvenciáit a republikánusok?
Hegseth, aki a jelentések szerint kulcsfontosságú érzékeny katonai részleteket osztott meg a csoportos csevegéssel a csapás során használt célpontokról és fegyverekről, termékeny kritikusa volt Clinton privát e-mail használatának és Biden titkos dokumentumok kezelésének. Erősen hallatta a hangját, miután az ügyvédek titkos dokumentumokat fedeztek fel a volt elnök washingtoni irodájában és delaware-i otthonában.
A Pentagon vezetője a volt külügyminiszter privát internetes szervere körüli vita csúcspontján is kemény kritikusa volt Clintonnak. „Ha Hillary Clintonon kívül bárki másról lenne szó, most börtönben ülne” - mondta Hegseth 2016-ban a Fox News műsorvezetőjeként, és hozzátette: „ha a hírszerző közösségben az a feltételezés, hogy ha nem titkosított eszközöket használsz, akkor valószínű, hogy külföldi kormányok célba veszik ezeket a fiókokat”.
A Signal belefér, a Gmail meg nem?
A Signal csoportos csevegés használata azonban hasonló kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a titkos katonai tervek megvitatása személyes mobiltelefonokon nemzetbiztonsági kockázatot jelent-e. A Fehér Ház politikai ügyekért felelős helyettes kabinetfőnöke, Stephen Miller, aki szintén küldött üzeneteket a csevegőcsatornán, éppen ezt a kérdést vetette fel egy tweetben Clinton 2022-es privát e-mail szerverével kapcsolatban.
A The Atlantic arról is beszámolt, hogy a Signal-chat egyes üzenetei úgy voltak beállítva, hogy rövid idő után törlődjenek, ami sérthet egy szövetségi törvényt, amely előírja, hogy a tisztviselőknek meg kell őrizniük a beszélgetések feljegyzéseit. Rubio szintén éveken át gyalázta Clintont és más vezető demokratákat a titkos dokumentumok állítólagos rossz kezelése miatt.
A Monty Pythonba illő alakítást nyújtott Trump a botrányra reagálva
A Fehér Ház természetesen vizsgálatot indított, hogy kiderüljön, hogyan kerülhetett bele egy újságíró az adminisztráció zárt internetes kommunikációs csoportjába, Trump a hétfői nyilatkozata alapján nem tűnt túl tájékozottnak az ügyben, ami jobbik esetben a színészi képességeire mutat rá, rosszabbik esetben viszont a szellemi állapotára:
„Mihez van köze? A húszikhoz? Úgy érti a húszik elleni támadáshoz? Nos, nem lehetett túl hatékony (az üzenet kiszivárgása), mert a támadás nagyon hatékony volt, ezt elmondhatom. Nem tudok róla semmit. Most hallok róla először” – próbálta bagatelizálni az elnök a nemzetbiztonsági botrányt.
Fotók: YouTube / BBC