Cáfolta a Fehér Ház, hogy a magyar kormány mumusa mondta tollba a korrupciós jelentést
Az Egyesült Államok legkiválóbb közgazdászai írták a jelentést, amellyel részben a magyarországi korrupcióra hivatkozva indokolhatta Washington az EU-ra kivetett vámokat. Ez derül ki a Fehér Ház Telexnek küldött válaszából. A lap azután kérdezett, hogy a magyar külügyminiszter még a Biden-adminisztráció nagykövetét nevezte meg a dokumentum magyarországi részével kapcsolatos felelőseként.


Hiába állította Szijjártó Péter, hogy az előző adminisztráció miatt indokolta részben Magyarországgal az Egyesült Államok az EU-ra kivetett vámokat, a Fehér Ház ennek ellenkezőjére utalt a Telexnek küldött válaszában.
A lapnak Anna Kelly, a Fehér Ház helyettes szóvivője azt írta:
„Nincs mit hozzátennünk a kormányzat által összeállított vám- és nem vámjellegű akadályok listájához, amelyet hazánk legkiválóbb közgazdászai készítettek annak érdekében, hogy kereskedelempolitikánk Amerika érdekeit szolgálja”
Aki lemaradt a magyar külügyminiszter nyilatkozatáról, és arról, hogy mit támasztott alá a Telexnek küldött válaszával Washington, annak annyit érdemes tudnia az előzményekről, hogy:
- Donald Trump a múlt héten szerdán viszontvámokat vetett ki kereskedelmi partnereire. Az intézkedés sokkolta a részvénypiacokat, az Európai Unióra egységesen 20 százalékos vámot vetett ki.
- A Válasz Online ezután egy olyan dokumentumról írt, amelyet az Amerikai Egyesült Államok kormánya tett közzé. A 397 oldalas dokumentumban azt részletezik, hogy milyen gazdasági problémák akadályozzák a kereskedelmet egyes országokkal. Magyarországon a korrupciót említették az okok között.
- Ezután magyarázkodott úgy Szijjártó Péter, hogy a dokumentum még az előző, Biden-adminisztráció idején készült, és az országgal kapcsolatos vádakat David Pressman budapesti nagykövet mondta tollba, akivel egyébként meglehetősen fagyos volt a magyar kormány viszonya.
- Ezekkel a vádakkal kapcsolatban írta most a Fehér Ház, hogy a magyarországi korrupciót emlegető dokumentumot Szijjártó állításával ellentétben az Egyesült Államok legkiválóbb közgazdászai készítették.

Anna Kelly, a Fehér Ház helyettes szóvivője - fotó: AnnaKellyGOP/X
A magyarországi korrupció és az Egyesült Államok
Januárban érkezett a hír, hogy Rogán Antalt, Orbán Viktor jobbkezét szankciós listára tette az Egyesült Államok korrupció miatt. A kormány nevében akkor többek között Gulyás Gergely fogadkozott, hogy ez csupán a távozó Biden-adminisztráció kicsinyes bosszúja és minisztertársa hamarosan lekerül a listáról. Nem került le azóta sem, sőt Orbán Viktor kénytelen volt feladatokat elvenni Rogántól, mert amerikai vállalatok jelezték, hogy nem szállíthatnak be a kormányzatnak olyan területre, amelyet a kitiltott tárcavezető felügyel.
Korábban is volt már egy kitiltási botrány, igaz akkor a NAV akkori elnöke, Vida Ildikó volt a legmagasabb rangú ismert személy a hat kitiltott közül. A döntés valódi hátteréről keveset tudni azóta is. A sajtóhírek szerint egy amerikai étolajgyártó évek óta lobbizott a termékeire vonatkozó 27 százalékos áfa csökkentéséért és azt kérte, hogy tegyenek valamit a magyarországi versenytársak áfacsalása ellen. Egy vállalkozó azt állította, hogy 2 milliárd forintért elintézi a kéréseket, a cég viszont jelentette a vesztegetési kísérletet, ami miatt döntöttek a kitiltásokról.