Gazdasági és stratégiai alkut kötött az USA Ukrajnával
Az ércüzlettel megtérülhet az USA katonai és pénzügyi támogatása, egyben az is látszik, hogy az amerikai kormány az ukrán gazdaság stabilizálásában érdekelt.


Az ércüzlettel megtérülhet az USA katonai és pénzügyi támogatása, egyben az is látszik, hogy az amerikai kormány az ukrán gazdaság stabilizálásában érdekelt.
Nem sokkal azután, hogy április 30-án megszületett az ukrán ásványlelőhelyekre vonatkozó szerződés, szignózták az Egyesült Államok-Ukrajna Újjáépítési Befektetési Alap létrehozásáról szóló dokumentumot is.
„Elismerve az Egyesült Államok népe által, Ukrajna védelmében Oroszország teljes körű inváziója óta nyújtott jelentős pénzügyi és anyagi támogatást, ez a gazdasági partnerség lehetővé teszi a két ország számára, hogy együttműködjenek és közösen fektessenek be annak biztosítása érdekében, hogy kölcsönös eszközeik, tehetségük és képességeik felgyorsíthassák Ukrajna gazdasági fellendülését”
– közölték amerikai részről a BBC szerint.
Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere nagyon optimistán értékelte a történteket.
„Ahogy az elnök mondta, az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy elősegítse ennek a kegyetlen és értelmetlen háborúnak a végét. Ez a megállapodás egyértelműen jelzi Oroszország számára, hogy a Trump-kormányzat elkötelezett egy olyan békefolyamat mellett, amelynek középpontjában egy szabad, szuverén és virágzó Ukrajna áll hosszú távon. Trump elnök úgy képzelte el ezt a partnerséget az amerikai és az ukrán nép között, hogy megmutassa mindkét fél elkötelezettségét Ukrajna tartós békéje és jóléte iránt, és hogy egyértelmű legyen: egyetlen állam vagy személy sem részesülhet Ukrajna újjáépítéséből, aki finanszírozta vagy ellátta az orosz háborús gépezetet” – közölte.
A Fehér Ház kiemelte: az új gazdasági partnerség nem akadályozza Ukrajna EU-csatlakozási törekvéseit, tartalmaz egy olyan záradékot, amely az európai integrációs célokkal összehangolt fejlesztéseket sürget.
Julija Szviridenko, a megállapodást Ukrajna nevében aláíró miniszterelnök-helyettes a közösségi médiában azt írta: „Ez a dokumentum képes sikert hozni mindkét országunk – Ukrajna és az Egyesült Államok – számára. Isten áldja Ukrajnát és Isten áldja az Amerikai Egyesült Államokat”.
A szerződés szerint az erőforrások Ukrajna tulajdonában maradnak, Kijev dönti el, hol végzi a kitermelést. Az 50-50 százalékos partnerségen alapuló megállapodás nem tartalmaz adósságkötelezettséget az Egyesült Államokkal szemben, de cserébe az USA új segítséget nyújt Kijevnek, beleértve például Ukrajna légvédelmi rendszereit.
Donald Trump szerint a szerződés sokkal többet adhat Amerikának, mint amennyit eddig Ukrajna megsegítésére költöttek.
„Biden 350 milliárd dollárt adott nekik” – fogalmazott Trump. „Most olyan megállapodást kötöttünk, amellyel elméletileg sokkal többet kapunk, mint a 350 milliárd dollár” – jelentette ki.
Trump több alkalommal is ezt az összeget említette, de a BBC Verify elemzése megállapította, hogy a ténylegesen kevesebbet adtak Ukrajna megsegítésére.
Az amerikai elnök a Trump a Fehér Házban tartott kormányülésen kijelentette: „olyan megállapodást kötöttünk, ahol a pénzünk biztonságban van, ahol elkezdhetünk ásni és megtenni, amit kell. Ez nekik is jó, mert amerikai jelenlét lesz a helyszínen, és ez távol tartja a rossz szereplőket az országtól, vagy legalábbis attól a területtől, ahol az ásást végezzük”.
Donald Trump februárban vetette fel a megállapodás lehetőségét, Moszkva egyelőre nem reagált a történtekre.
Címlapkép: Facebook