Ma 13:39

Oroszországban tárgyalt Putyin és Lukasenko

Oroszországban tárgyalt Putyin és Lukasenko

Oroszországban tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnök és Alekszandr Lukasenko belarusz vezető. Az egyeztetések aközben zajlanak, hogy Ukrajna szerint az oroszok célja, hogy Fehéroroszország csatlakozzon a hadműveletekhez.  Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője előre közölte, hogy a pénteki tárgyalás után nem lesz sajtótájékoztató, és közös dokumentumot sem fognak aláírni a felek.

Pénteken Oroszországba utazott a fehérorosz elnök, Alekszandr Lukasenko. A belarusz vezető az este folyamán Vlagyimir Putyin orosz elnökkel egyeztetett a kétoldali kapcsolatokról és a regionális, valamint globális helyzetről. Az elmúlt hetekben fokozódni látszott a feszültség Ukrajna és Belarusz között, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette: az oroszok bele akarják rángatni Belaruszt az orosz–ukrán háborúba. Ezt az oroszok és a belaruszi vezetés is tagadták, szerintük az ukránok és a nyugati országok szítják a feszültséget – írja a Reuters.

A belarusz állami média beszámolója alapján helyi idő szerint este 6 körül ért Valdajba a belarusz vezető, ahol a TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint leginkább a két ország közötti gazdasági együttműködésről tárgyaltak, továbbá a regionális biztonsági problémákat is megvitatták. A két vezető több mint négy órát egyeztetett, Lukasenko sajtófőnöke szerint szombaton további tárgyalásokat is folytatnak majd. Az viszont sokatmondónak tűnt, hogy Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője előre közölte, hogy a pénteki tárgyalás után nem lesz sajtótájékoztató, és közös dokumentumot sem fognak aláírni a felek.

Belarusz helyzete az utóbbi időszakban nem volt egyszerű. Ukrajna februárban szankciócsomagot vetett ki a belarusz elnökre, amiért Minszk szerinte háborús segítséget nyújt Oroszországnak, Zelenszkij áprilisban arra figyelmeztetett, hogy fokozódik az orosz katonai jelenlét Belaruszban, májusban pedig már megelőző csapásokat emlegetett. Lukasenko áprilisban még azzal válaszolt, ha támadás éri Belaruszt, „nagyon komoly célpontokra” fog csapást mérni Ukrajnában, múlt héten viszont már egészen más hangnemet ütött meg, és bocsánatot is kért Zelenszkijtől.

Pár nappal később viszont már azzal vádolta meg az ukránokat, hogy légicsapást mértek egy ifjúsági focicsapat buszára. Ukrajna tagadta, hogy köze lenne ehhez, viszont megfenyegette Belaruszt, hogy csapásokat mérnek az ukrán határ közelébe telepített, az orosz drónok navigációját segítő átjátszóállomás-rendszerre. Zelenszkij konkrétan ultimátumot adott Lukasenkónak, ami célt is ért, a belarusz elnök még a határidő előtt lekapcsolta a radarrendszert.

Fotó: YouTube / Bloomberg News

 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak