2024.11.19. 14:56

Gyurcsány már megint fiatalos akart lenni, de ismét elszúrta

Gyurcsány már megint fiatalos akart lenni, de ismét elszúrta

Magyarország egykori miniszterelnöke, Gyurcsány Ferenc Minecraft-szervert indított. A mondatban talán az a leginkább szürreális, hogy egyáltalán nem meglepő. Gyurcsány már évek óta igyekszik a fiatalokat azzal megfogni, hogy popkulturális gesztusokat vet be a kommunikációjában. Mostanra azonban ez már inkább szomorú, mintsem vicces. Vélemény.

Általános iskolás voltam, közeledett a nyolcadik osztály vége, eközben pedig ugyanilyen tempóban haladtunk a ‘18-as választások felé. Egy barátom ismertetett vele össze. Nehezen hittem el a létezését, de mikor rákerestem Faccebookon, bebizonyosodott a hír: Gyurcsány Ferenc, aki tíz évvel azelőtt még állam és kormányfőkkel tárgyalt, chatbotot indított. A Gyurcsány chatbot egyszerű volt, mégis szórakoztató: a felhasználók egy robottal beszélgettek, amit arra programoztak be, hogy úgy válaszoljon, mint a Demokratikus Koalíció elnöke.

Ez a koncepció szürreális, ami a tökéletes tervezésnek köszönhető. A képlet egyszerű volt: kiélezni azt az abszurd helyzetet, hogy valaki a kormányfői pozíciótól idáig jutott el. A terv pedig működött. Gyurcsány magához képest önironikusnak tűnt. Rengeteg memet szült ez az időszak, még egy dalt is inspirált, az akkor még pályakezdő Lil Frakktól, az “Írj már vissza, Gyurcsány Feri” remekül összefoglalja az érzéseket, amiket ez a chatbot kiváltott.

Gyurcsány a fiatalok felé nyitást ezután is napirendjén tartotta, külön rendezvényeket is szervezett számukra, ahol úgymond „az ifjúság problémáival” foglalkozott. Tagadhatatlan, hogy hiába kopott meg az évek alatt a karizmája, ekkor még borzasztóan effektíven építette azt a képet, hogy ő érti a fiatalságot, rajta tartotta az ujját a Z-generáció pulzusán. Aztán megérkezett Magyar Péter, és a közvélemény-kutatások szerint ez a szavazóbázis pedig bármilyen nagyobb probléma nélkül hitet tett a TISZA elnöke mellett. A DK válságtanácsa a nagy vereség után úgy határozott: sokkal több Gyurcsány Ferencre van szükség.

Az egykori miniszterelnök tehát ismét elkezdhetett azon dolgozni, hogy csapatával újra fiatalosnak tűnjön. A TikTok felületén az olyan tartalmak mellett, mint a “Gyurcsány idején jobb volt”, megjelent egy érdekes videó, ami azóta is rögzítve van az oldalon: Minecraft 1.rész. Ebben Gyurcsány arról beszélt, hamarosan indul a Minecraft-szervere. 

A Minecraft mostanra egy videójáték ikon, először 2009-ben jelent meg. A játékban a felhasználók egy kockákból álló világba kerülnek, ahol folyamatosan építkezve túl kell élniük, a játék végére pedig le kell győzniük egy mitikus sárkányt.                                  

Az előző évtized egyik, ha nem a legmeghatározóbb videójátéka volt a Minecraft. Most egyfajta reneszánszát éli, nagyon sokan térnek vissza, már csak puszta nosztalgiából is. Gyurcsány ezt használta ki. A részletekkel kapcsolatos döntéseket a követőtáborra bízza, az első kérdése az volt, hogy túlélő módban legyen-e a szerver, vagy kreatívban. A kettő között a különbség az, hogy a kreatívban a halál fenyegetése nélkül, végtelen erőforrásból lehet építkezni, a túlélőben pedig a nevéből is adódóan a lényeg a napról-napra való haladás.

Ezután arról kellett döntést hozni, hogy PVP (játékos-játékos ellen) vagy béke legyen az alapbeállítás. Előbbiben a játékosok támadhatják egymást, a békés módban pedig csak a játékban lévő szörnyek ellen kell harcolni. “PVP, or not PVP, this is your question”, fejezte be TikTokját Gyurcsány. 

Majd azt is bejelentette, Discord-szerver is indul a Minecraft mellé. A Discord egy olyan platform, amit létrehozásakor elsősorban gamerek használtak, itt hang és szövegalapú szobákban tudtak kommunikálni egymással. Mostanra viszont már sokkal szélesebb körben alkalmazott ez a felület.

A Gyurcsány-féle Discord-szerver adminisztrátorai között olyan embereket találhatunk, mint Gyekiczki Márton, aki azzal hívta fel magára az országos és a nemzetközi sajtó figyelmét, hogy nagyjából két másodpercig megijesztette Orbán Viktort Strasbourgban a sajtótájékoztatója kezdetekor. 

Mikor én csatlakoztam, már tizenháromezer ember lépett be a szerverre. A Minecraft-szerver végül november 16-án indult el, az esti órákban. Majd az óriási érdeklődés miatt - több ezren próbáltak a háromszáz fős kapacitású szerverre fellépni - rögtön össze is omlott az egész. Oldva a feszültséget, úgy döntöttek, Gyurcsány válaszol néhány kérdésre, amíg várakozunk. Ekkor bármilyen moderáció nélkül létrejött egy “azonnali kérdések órája” nevű szöveges csatorna, ahol a kérdéseket várta a DK-s kommunikációs csapat.

A végeredmény pontosan az volt, amit az ember elképzelne egy ilyen helyzetről: Az exkormányfő szivatása, végtelen rasszizmus, válogatott káromkodások és szexuális tartalmú üzenetek. Ha épp kérdés érkezett, abban sem volt sok köszönet: Gyurcsány péniszméretéről is érdeklődtek (többször is), továbbá arról is, hogy szerinte Kamala Harris egy vonzó nő-e, ezt persze más megfogalmazásban.

A kérdezz-felelek így végül nem volt túl hosszú, a szerver viszont úgy tűnt, végre működőképes. Ez pusztán annyit jelent, hogyha beírtuk a belépéshez szükséges IP-címet, akkor megjelent a dolog. Anélkül, hogy túlságosan sok Minecraft szakkifejezésbe belemennék, összefoglalom a problémákat: a szerver nem állt készen ennyi ember fogadására, így szinte lehetetlen volt bejutni. Akiknek ez mégis sikerült, ők azt láthatták, hogy nincsen meg az az alapszintű moderáció sem, amivel elkerülhető lett volna, hogy a bejutó játékosok ne trollkodják szét az egészet.

A Gyurcsány-stáb érezhetően nem végezte el a megfelelő kutatómunkát egy ilyen szerver működtetéséhez, az első tapasztalatok alapján szinte teljesen vakon ugrottak bele ebbe a gödörbe. Érdekes kontrasztba állítani a szintén ugyanazon a napon induló Magyar Péter Minecraft szerverrel, ahol voltak olyan megelőző lépések, amikkel elkerülhető volt a féktelen trollkodás. Az a szerver is megrogyott a nagy érdeklődés alatt, de ők legalább nem hivatkoztak terheléses támadásra, mint Gyurcsányék.

A történet szerintem több fontos dologra is rámutat. Egyrészt, a TISZA és a DK között lévő minőségbéli különbség könnyen magyarázható, a TISZA közelében egyszerűen több fiatal van, akik képesek egy ilyen projektet létrehozni. De azt is láthattuk, hogy Gyurcsány mostanra szinte bármit megtenne, hogy ismét reflektorfénybe kerülhessen. 

Végezetül pedig, azok az emberek, akik Gyurcsány szerverén voltak, nem jövőbeli DK-szavazók, legalábbis számomra ezt nagyon nehéz lenne elképzelni. Ezek inkább olyanok, akik már rég nem Gyurcsánnyal nevetnek, hanem Gyurcsányon. Ezzel persze még remek humorista karriert lehetne építeni, Feri viszont nem erre készül. Pedig talán egy fokkal tisztább lenne a hazai politikai klíma, ha ez mégis így történne. 

Borítókép: Discord

Kapcsolódó tartalmak