Szájer József ismét kilép a fénybe, és visszacsúszik a Fideszbe
November végén már könyv jelenik meg Szájer József életéről, holott csak alig egy hete jelentették be, hogy a Fidesz egykori frakcióvezetője és EP-képviselője a négy évvel ezelőtti bukása és visszavonulása után újra szerepet vállal a kormánypárt holdudvarában.
November végén már könyv jelenik meg Szájer József életéről, holott csak alig egy hete jelentették be, hogy a Fidesz egykori frakcióvezetője és EP-képviselője a négy évvel ezelőtti bukása és visszavonulása után újra szerepet vállal a kormánypárt holdudvarában.
2020 novemberében emlékezetes körülmények között intett búcsút több mint három évtizedes politikai pályafutásának a Fidesz egyik legrégibb motorosa, Szájer József. A karantén idején illegálisan tartott brüsszeli orgiáról unortodox útvonalon távozó kormánypárti EP-képviselő ezt követően teljesen eltűnt a nyilvánosság elől, Schmidt Mária mostani hívására viszont a múlt héten nem tudott nemet mondani.
Az idén 63 éves Szájer József a Fidesz egyik alapító tagja volt, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán tanult, 1986-ban doktorált. 1986-tól egy évig Soros-ösztöndíjjal az oxfordi Balliol College-ban, majd 1988-ban a michigani jogi egyetemen tanult. 1988-tól 1989-ig a Fidesz külföldi megbízottja volt az Egyesült Államokban. 1989. októbertől, pártja II. kongresszusától 1990. júniusig az országos választmány tagja. 1989. októbertől az Ellenzéki Kerekasztalban a Fidesz képviselője.
Nagyon jól jött Soros támogatása a liberális Fidesznek
Az ellenzéki párt alapító tagjaként természetesen nagyon gyorsan a szocialista állambiztonság fókuszába került. 1989-ben arról számolt be az egyik kommunista ügynök, hogy Szájer megszerezte Soros György támogatását ahhoz, hogy létrehozhassanak egy fideszes rádiót.
Az első szabad országgyűlési választáson, 1990-ben Szájer volt az egyedüli, aki képes volt diadalmaskodni egyéni körzetben, a szülővárosában, Sopronban ráadásul nem is akárki ellen: Pozsgay Imre államminisztert győzte le, aki akkoriban az MSZP legnépszerűbb politikusa volt.
A Fidesz ideológiai inkoherenciájának ékes bizonyítéka volt az is, hogy 2010-ben már együtt kérte fel Orbán Viktor Szájert és Pozsgayt, hogy dolgozzák ki az alaptörvényt. A világéletében kompromisszumkész fideszes politikus természetesen eleget tett a miniszterelnök kérésének.
Akinek nem lehet nemet mondani: Schmidt Mária
„Elfogadtam Schmidt Mária főigazgató asszony megtisztelő felkérését és az Alapítvány keretein belül kollégáimmal létrehoztuk a Szabad Európa Intézetet. Az Intézet megalapításával egy régóta tartó, szoros együttműködés új szakasza kezdődik el" - írja Szájer József a XXI. Század Intézet honlapján. A kormánypárti politikus ambiciózus programot ígér, amelyet a nemzeti szuverenitásra alapozott európai integritás fog jellemezni.
Szájer önálló Európa-program kidolgozását ígéri, amellyel meglátása szerint De Gaulle ideje óta adósak az öreg kontinens döntéshozói. Az Európai Unió tagországai számára összehasonlításra alkalmas, komplex „szuverenitás-index" kidolgozását, rendszeres vizsgálatukat a szuverenitás érvényesülése szempontjából, és az azt fenyegető veszélyek számba vételét ígéri a kormánypárt reaktivált politikusa. Ha ebben a Szuverenitásvédelmi Hivatal munkájára kívánnak támaszkodni, az viszont - Lánczi Tamásék eddigi tevékenységét látva - sokkal többet árthat, mint segíthet.
Intellektuális építkezésre használta a hosszúra nyúlt kényszerszünetet
A közel négyéves szünet után visszatérő politikus már nem párttag, de „magától értetődő természetességgel" vállalja 30 éves hivatásos politikusi pályája minden fontos mozzanatát, büszke arra, hogy alakító módon vehetett részt egy új, szabad és független Magyarország létrehozásában, és hogy hazánk egyik első európai képviselője volt. Az elmúlt négy évet szellemi építkezésre használta, miközben állítása szerint egy súlyos betegséggel is meg kellett küzdenie.
„Megújulva vágok most neki az új feladatoknak. Jövőbeli megnyilvánulásaim szellemi kérdésekre fognak korlátozódni, abba a privát szférám nem tartozik bele"
- jelentette ki Szájer József, aki közlendője végén tagadta a kábítószer használatot az ominózus brüsszeli orgián. Mint ismeretes a helyszínről menekülő EP-képviselő hátizsákjában ecstasy tablettákat is találtak, amiről akkori vallomása szerint neki nem is volt tudomása.
A négy évvel ezelőtti szaftos botrányra a miniszterelnök akkor így reagált: „Amit Szájer József képviselőtársunk tett, az a mi politikai közösségünk értékrendjébe nem fér bele. Harmincéves munkáját nem fogjuk elfelejteni és megtagadni, de cselekedete nem elfogadható és nem védhető. A történtek után az egyetlen helyes döntést hozta, amikor bocsánatkérés mellett európai parlamenti mandátumáról lemondott, és a Fideszből kilépett. Döntését tudomásul vettük.”
Orbán néhány év után mindent megbocsátott, hiszen árad a Tisza
Most viszont a kormányfő régi harcostársa visszatérésére csak annyit reagált, hogy „már ideje volt”. Mi változott a kormánypárt tagjaiban azóta? Feltételezhetően nem sok minden, de közben berobbant a magyar politikai térbe Magyar Péter és a napról-napra izmosodó Tisza Párt, amely már egyértelműen megelőzi a Fideszt a biztos szavazók körében a Medián legfrissebb felmérése szerint, ráadásul most már a hibahatáron felül, 7 százalékkal. Ilyen 18 éve nem fordult elő hazánkban, hogy bármilyen pártpreferenciai felmérést nem a Fidesz vezetett volta.
Hogy pontosan Szájer melyik cselekedetére gondolt Orbán Viktor 2020-ban, az azóta sem derült ki. A homoszexualitás, az orgia, a kábítószer használat vagy a hazudozás verte ki a biztosítékot? Erre sosem kaptunk érdemi választ.
Szájer a botrány kitörése előtt néhány nappal adta vissza az európai parlamenti mandátumát, amelyet az akkori közleménye szerint egy „hosszabb ideig tartó gondolkodás” előzött meg. A politikai küzdelemben való részvétel egyre nagyobb lelki megterhelést jelentett a számára, a rekreációnak pedig nem éppen a konzervatív változatát választotta: egy illegális orgia egyik részvevőjeként igyekezett kereket oldani, amikor a rendőrség razziát tartott.
Hirtelen lemondását különben akkori frakciótársa, Becsey Zsolt sem tudta mire vélni: „Jóska mindig stratégaként dolgozott, soha nem voltak hirtelen lépései, tudta, hogy mit akar.” Szájer egész politikai pályafutását az európai ügyek képviseletére építette. Legelső parlamenti mandátuma óta, 1990-től az uniós integráción dolgozott, majd az első EP-választással átnyergelt strasbourgi pályára, és ott szinte azonnal vezető pozícióba került az Európai Néppárt frakciójában.
Szájer volt a lökhárító az Európai Parlamentben
A Fidesz kezdeti néppárti konfliktusaiban Szájernek is szerepe volt: az általa állítólag egy vonatúton írt alkotmány és az azt kísérő hatalmi koncentráció vezetett az első komolyabb vitához. Ezt követően felesége, Handó Tünde dicstelen szerepe is kemény kritika tárgya lett: ő az Országos Bírói Hivatal élén az igazságszolgáltatás teljes kontrollját igyekezett kiépíteni. Az Európai Néppárt éveken keresztül igyekezett házon belül rendezni a konfliktusokat, ez sokak szerint leginkább Szájer József érdeme lehetett.
Az igazi törést a Néppárt és Fidesz kapcsolatában a Sargentini-jelentés okozta, hiszen itt már a frakciótársak kétharmada a magyar kormánypárt ellen szavazott. Ez annyira megviselte Szájert, hogy a 2019-es EP-választáson már nem is akart indulni. Orbán Viktor azonban maradásra bírta annyi könnyítéssel, hogy a frakcióvezetői posztot már Deutsch Tamásra testálta, ami hatalmas színvonalzuhanást eredményezett a Fidesz-frakcióban. Szájer innentől kezdve súlytalanná vált, hiába írta meg egy vonaton ülve a legenda szerint Magyarország új alaptörvényét. Egy évvel későbbi bukásához ez nagyban hozzájárulhatott.
A Fidesz már tavaly megbocsátott a tékozló brüsszeli fiúnak
Túlságosan meglepőnek nem lehet nevezni Szájer József visszatérését, hiszen a tavalyi tusványosi rendezvényen már egyértelműen hiányáról beszéltek a párttársai. Deutsch Tamás arra számított, hogy újra pályára lép, és így volt ezzel a Fidesz kommunikációs igazgatója, Hollik István is, aki szerint Szájer brüsszeli kapcsolatrendszerére hatalmas szüksége lenne a pártjának.
Orbán Balázs, a kormányzat politikai igazgatója Szájer Józsefet kiváló emberként aposztrofálta, akitől sokat tanulhatott a közös munkáik során, ebből kifolyólag ő minden fontos politikai pozícióban el tudná képzelni, ha visszatérne. Orbán Balázs szerint a magyar közéletnek intellektuálisan szüksége lenne a látványos európai karriert befutó Szájer gondolataira. Navracsics Tibor még azt sem zárta ki, hogy az idei EP-listára visszakerüljön a neve, de ez mégsem így történt.
A Terror Háza Múzeum főigazgatója a csütörtökön megjelent Mandinernek azt mondta: Szájer József azért most tért vissza, mert kiváló képességű, kipróbált harcos, akinek helye van közösségükben. Büszke rá, hogy náluk dolgozik és minden percét élvezi, amikor vele beszélget. Azt is bejelentették, hogy november 20-án jelenik meg Schmidt Mária Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítványának gondozásában egy könyv Szájer Józseffel. Ez is azt bizonyítja – ismerve egy nyomdai átfutás idejét –, hogy Szájer reaktiválása már jó ideje eldöntött tény lehetett a Fidesz holdudvarában.
Címlapkép: fidesz.hu