Ma 10:47

Fogyatékos ügyben nem sok felelősséget vállal az állam

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Fogyatékos ügyben nem sok felelősséget vállal az állam

Hiába mondta ki a Fővárosi Törvényszék abban a perben, amit súlyos-halmozott fogyatékos gyermekek szülei indítottak, hogy az államnak megfelelő támogatott lakhatást biztosítani, az alperes fellebbezett, és a Kúrián végül elbukott az ügy. A képviseletet ellátó Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ezért a Strasbourg-i bírósághoz fordult.

Magyarországon a fogyatékossággal élő felnőtt emberek és családjaik csak jogsértő, emberileg tarthatatlan helyzetek közül választhatnak. Vagy a határ menti, több száz fős tömegintézményben helyezik el szeretteiket, vagy életük végéig vállalják a napi 24 órás gondozási munkát. A TASZ 2017-ben indított pert azoknak az édesanyáknak és gyermekeiknek a képviseletében, akik évtizedek óta várnak segítséget az állami szervektől. Az ENSZ 2007-ben ratifikált Fogyatékosügyi Egyezményének megfelelően ugyanis az állami szervek kötelesek lennének megfelelő támogatott lakhatást biztosítani, ahol a felnőtt fogyatékos emberek az önálló életükhöz kapnak segítséget.

A per célja az volt, hogy a bíróság kimondja: az állami szervek megsértik a felperesek emberi méltósághoz, egyenlő bánásmódhoz és magánélethez fűződő személyiségi jogait azzal, hogy nem tartanak fenn a törvénynek megfelelő támogatott lakhatást a fővárosban és környékén. 

A NEKÜNK FONTOS podcast első adásában a perről, és az otthonápolásról beszélgetett Sipos Betti műsorvezető vendégeivel,  Schilling Magdolna a Gondoskodás Gyermekeinkért Alapítvány kuratóriumi elnökével, és Boros Ilonával, a Társaság a Szabadságjogokért civil jogvédő szervezet esélyegyenlőség-projektjének vezetőjével.

Címlapkép: DW Magyar

A teljes műsor itt látható:

Kapcsolódó tartalmak