2024.11.23. 15:08

Két és fél éve nincs felelőse az Erzsébet-táborban történt súlyos balesetnek

Két és fél éve nincs felelőse az Erzsébet-táborban történt súlyos balesetnek

2022 májusában súlyos fejsérülése miatt mentőhelikopterrel vittek kórházban egy 14 esztendős fiút a zánkai Erzsébet-táborból. A szerencsétlenséget egy hanyagul rögzített kézilabdakapu okozta, amely rádőlt a gyermekre játék közben. A tábor vezetősége akkori közleményében azt írta, hogy belső vizsgálatot indítottak, a fiú családjával pedig folyamatosan tartják a kapcsolatot. A rendőrség foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt indított eljárást. 

Levente élete és a családjáé is drasztikusan megváltozott a horrorisztikus baleset óta. A fiú korábban okos, jó tanuló, ügyesen sportoló kamasz volt, de a fejsérülése után mindent a nulláról kellett kezdenie. Sajnálatos módon a tanulás sem megy már neki olyan könnyedén, mint a zánkai baleset előtt. 

A kapu stabilizálását egy rozsdásodó csavarral igyekeztek megoldani a sportpályán. A diákok egy háromnapos osztálykirándulás keretében töltötték itt az idejüket. A nyolcadikos fiú a gólörömét kifejezve felhúzódzkodott a kapura, ami felborult vele, így a betonba csapódott a kapuval együtt. A balesetet követően a tábor vezetőségének közlése szerint az egészségügyi személyzetük azonnal ellátta a sérültet. Odaküldték a mentőautójukat, és gyorsan megérkezett a Balatonnál szolgálatot teljesítő mentőtiszt is. Leventének semmilyen emléke nincs az ominózus napról, még a fajdalomra sem emlékszik. A borzasztó pillanatokat a vele együtt táborozó húgának is végig kellett néznie.

Levente sokáig élet halál közt lebegett, egy hónapig éberkómában feküdt, kilenc hónap elteltével hagyhatta csak el a kórházat. A kamaszt súlyos fejsérüléssel, életveszélyes állapotban mentőhelikopterben szállították a győri kórházba. Mivel duzzanat keletkezett az agyában, azonnal meg is műtötték Leventét. 

Ekkor még nagyon kevés esélyét látták az orvosok annak, hogy a fiú később önálló életet élhet, ugyanis minden agyi terület érintett volt az agytörzsi sérülés miatt. A szülők az új élethelyzethez alkalmazkodva Győrbe költöztek, a fiuk az első hónapban éberkómában feküdt. A nagyra tágult pupilla és a merev kéztartás pedig arról tanúskodott, hogy egyáltalán nincs a tudatánál a sérült.

Leventének mindent újra kellett tanulnia az alapoktól

Levente egy hónap elteltével került ki az intenzív osztályról, ezt követően szállították Budapestre, ahol már éjjel-nappal együtt lehettek vele a szüleik, akik emiatt fel is adták a munkájukat. Ekkoriban sem enni, sem beszélni, sem járni nem tudott értelemszerűen a fiú. „Jó kiállású, jó fizikumú, okos gyerek voltam. Azt gondoltam, hogy nem történhetett velem semmi” – mondta Levente tavaly augusztusban az RTL műsorában. Korábban rengeteget focizott, főleg kapusként tűnt ki a tehetségével, de ez már sajnos a múlté. 2023 tavaszán viszont képes volt visszatérni az iskolába, és ezt követően a vizsgáira koncentrált. Levente a balesetet megelőzően rendkívül jó volt matekból, de a súlyos agysérülése miatt az összeadást és a kivonást is a legelejéről kellett újra megtanulnia.

A rendőrség által kirendelt igazságügyi szakértő tavaly februárban megállapította, hogy a baleset a kapu nem rendeltetésszerű használata és a nem megfelelő rögzítés miatt következett be. 

A kapu gyártójának használati utasítása szerint például függeszkedni szigorúan tilos rajta, de ettől még nem dőlhetett volna ki. A helyszínelés során megállapították, hogy a kaput nem a megfelelő méretű csavarokkal rögzítették, mi több az egyik csavar egyáltalán nem volt meghúzva. A saját felelősség elismerése helyett a zánkai táborvezetés arra hivatkozik, hogy Levente megszegte a házirendet.

Felelősség elhárítás felsőfokon

Az Erzsébet-tábor vezetése a balesetet követően nem kívánt nyilatkozni a sajtónak, közleményükben annyit írtak, hogy értesítették az illetékes hatóságot, mindenben együtt is működnek velük, továbbá belső vizsgálatot is indítottak. Hozzáfűzték azt is, hogy a táborhelyek állapotát a téli karbantartások után, minden szezon kezdete előtt átvizsgálják. A baleset másnapján a táborból valaki három szatyor élelmiszert vitt a győri kórházba a srác szüleinek, és egy borítékban 30 ezer forintot adott nekik. Azóta viszont az ügyvédi megkeresésen kívül semmilyen kapcsolatuk nincsen.

Büntetőeljárás ismeretlen tettes ellen és jogos kárigény

Jelenleg ismeretlen tettes ellen zajlik büntetőeljárás. A szülők kárigénnyel éltek két jogi személlyel szemben is. Az Erzsébet-tábor tulajdonosa a Kárpát-medencei Magyar Gyermekekért Alapítvány, az üzemeltetője pedig az általa lapított egyszemélyes kft. A kárigénynél több jogcím is adódik: 

  • az egyik a sérelemdíj, hiszen mind Leventének, mind a családjának az egész élete megváltozott.
  • Ebből fakadóan a szülők és a testvére is jogosultak lennének sérelemdíjra. 

A család ügyvédje a per hátterét addig nem kívánja feltárni mélyebben, amíg az elsőfokú ítélet meg nem születik. A tábor üzemeltetői azóta sem nyilatkoztak az esetről, csak egy szűkszavú e-mailben tudatták, hogy minden előírást betartanak, mindent a szabályoknak megfelelően üzemeltetnek, és a kérdéses kapu meglátásuk szerint „rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban” volt a baleset napján. 

A zánkai tábort néhány éve újította fel egy konzorcium tagjaként a Mészáros Lőrinc és gyermekei érdekeltségében lévő Fejér-Bál Zrt. a fonyódligeti Erzsébet-táborral együtt, amit annak idején még miniszteri időszakában Novák Katalin jelentett be. A két tábor felújítására 26 milliárd forintot biztosított a kormány.

December 8-án nyílik meg Szobon a ToronySzoba „Lélektől lélekig” kiállításának második tárlata, amelyen Levente édesanyjának a festményei lesznek megtekinthetők. „Az anyag szorosan kapcsolódik az ügyünkhöz és az életünkhöz” – mondta lapunknak az alkotó. A kiállítás február közepéig lesz megtekinthető.

 

Fotó: Facebook / Kárpát-medencei Magyar Gyermekekért Alapítvány