2024.12.10. 08:26

Nem ad ki adatokat az egyházi pedofilügyekről a Legfőbb Ügyészség

Nem ad ki adatokat az egyházi pedofilügyekről a Legfőbb Ügyészség

Hiába fordult a kontroll.hu az összes megyei főügyészséghez azzal a kérdéssel, hogy hány egyházi személy ellen folyik jelenleg az illetékességi területükön büntető eljárás, a Legfőbb Ügyészség egy nap alatt magához vonta a válaszadás jogát, és egy erre a célra alkalmatlan adatbázist küldött lapunknak „segítségül”. Pedig korábban még volt több olyan megyei vádhatóság, amely hajlandó lett volna elárulni a bűnbe esett papok számát, három megyei főügyészség pedig konkrét választ is adott.  

Miután a múlt héten a Válasz Online megírta, hogy egy újabb fideszes sztárpap követhetett el szexuális jellegű bűncselekményt fiatalkorú ministránsfiúk ellen, a sajtóban ismét több összeállítás is megjelent a Magyar Katolikus Egyházon belüli pedofilügyekről. Mivel a legtöbb ilyen esetről eddig a Kalocsai Érsekséghez köthetően jelentek meg hírek, a kontroll.hu is megkereste a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészséget azzal a kérdéssel, hogy az illetékességi területükön hány büntetőeljárás folyik jelenlegi vagy volt papok, illetve más egyházmegyei alkalmazottak ellen. 

Azt a kérdést is feltettük, hogy hány nyomozás indult, és hány vádemelés történt eddig 2024-ben pedofiliával vagy szexuális visszaéléssel kapcsolatos ügyekben egyházi személyek ellen a megyében. 

Mint arról a kontroll.hu december 6-i cikkében be is számolt, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség helyettes sajtószóvivője azt a tájékoztatást adta, hogy 2024-ben 5 egyházi személlyel szemben indult nyomozás. Közülük egy volt egyházi személlyel szemben a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség már vádat is emelt idén. Őt a főügyészség többrendbeli hatalmi, befolyási viszonyával visszaélve elkövetett szexuális visszaélés bűntettével vádolja. Vele szemben az elsőfokú bírósági eljárás a Kiskunfélegyházi Járásbíróság előtt jelenleg is folyamatban van – írta meg a kontroll.hu-nak a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség helyettes szóvivője.

Lapunk ezek után december 6-án a többi 18 megyei főügyészséghez is elküldte ugyanazokat a kérdéseket. Még aznap választ kaptunk a Nógrád Vármegyei Főügyészségtől, ahol a tájékoztatásuk szerint 2024-ben egyházi személyek ellen nem indult, és nincs is folyamatban büntetőeljárás, valamint vádemelésre sem került sor. Ugyanezt közölte a Baranya Vármegyei Főügyészség sajtószóvivője is, Veszprém és Somogy megyéből pedig azt írták, hogy a kérdéseinkre történő válaszadás érdekében szíves türelmünket kérik. 

Mivel hivatalosan december 7-e is munkanapnak számított, szombaton kaptunk választ a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészségről. Dr. Borsodi-Buss Emese ügyész, sajtószóvivő viszont csak annyit közölt, hogy a kérdéseinkre az a Legfőbb Ügyészség fog válaszolni, amelynek egyébként nem is írtunk levelet. Mindössze három perccel később már meg is érkezett a Legfőbb Ügyészség Kommunikációs és Sajtófőosztályáról egy email, amit senki sem írt alá, holott korábban a kontroll.hu más ügyben levelezett már a sajtófőosztályt vezető Fazekas Gézával. 

A levélben azt közölték, hogy a bűncselekmények minősítését, az elkövetés módszerét, az elkövetés idejét, az elkövető és a sértett viszonyát és más kriminalisztikai jellemzőket az egységes nyomozó hatósági és ügyészségi bűnügyi statisztikai rendszer (ENyÜBS) gyűjti. Ezért azt javasolták, hogy a kérdéseinkre keressük ki a válaszokat a Belügyminisztérium által üzemeltetett internetes felületen

Ezen a weboldalon viszont – mint azt valószínűleg a Legfőbb Ügyészségen is nagyon jól tudják – csak a 2013 és 2018 közötti bűncselekmények elkövetőinél lehet a foglalkozásokra is leszűkíteni a keresést, az utóbbi hat évben már nem. (A 2018 végéig eltelt hat év alatt egyébként több mint 50 pap, lelkész, egyházi vezető, illetve egyházi foglalkozású személy követett el valamilyen bűncselekményt.)

A névtelen legfőbb ügyészségi levélben azt is írták, hogy a 2024-es adatok feldolgozása jelenleg is tart, így arra vonatkozóan nem lehetséges válaszolni. Ezt az állítást viszont nyilvánvalóan cáfolják azok a megyei főügyészségek, amelyek képesek voltak kigyűjteni az egyházi személyek ellen folyó eljárásokról az adataikat, és azok alapján már válaszoltak a kontroll.hu-nak az előző napokban.

Azt nem állíthatjuk, hogy a Legfőbb Ügyészség Kommunikációs és Sajtófőosztálya ezt követően a többi megyei főügyészségnek megtiltotta volna a válaszadást, de az tény, hogy a hétfői munkanapon már azoktól a főügyészségi sajtószóvivőktől sem kaptunk levelet és adatokat, akik ezt korábban megígérték.

Reméljük, hogy ezek után nem éri majd semmilyen munkahelyi retorzió dr. Kövecs Máté ügyészt, a Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség helyettes sajtószóvivőjét, valamint dr. Imre Péter ügyészt, a Nógrád Vármegyei Főügyészség sajtószóvivőjét és dr. Kutas Tamást, a Pécsi Járási Ügyészség vezetőhelyettesét, a Baranya Vármegyei Főügyészség sajtószóvivőjét, akik gyorsan, pontosan és kimerítően tájékoztatták a kontroll.hu-t egy olyan ügyben, amelyben a Polt Péter vezette Legfőbb Ügyészség központilag elhárította a válaszadást. 

Amennyiben a többi jogvégzett főügyészségi sajtószóvivő úgy gondolná, hogy az egyházi személyek által elkövetett szexuális jellegű bűncselekmények száma mégiscsak a közérdeklődésre számot tartó adat, továbbra is várjuk válaszukat, amelyeket természetesen azonnal nyilvánosságra is hozunk. 

Borítókép: Legfőbb Ügyészség
 
Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak