Ha megfelelő képzést kapnának a rendőrök, talán időben észreveszik a figyelmeztető jeleket
A Budapesten elhunyt kétgyermekes japán anya halála most ismét kifejezetten előtérbe emelte a nők elleni erőszak ügyét, de a múlt szombaton tüntetést is szervező Patent Egyesület szerint ez egy rendszerszintű probléma: a rendőség nem veszi észre a figyelmeztető jeleket, mert nem kapnak rendes képzést a családon belüli erőszakról.
![Ha megfelelő képzést kapnának a rendőrök, talán időben észreveszik a figyelmeztető jeleket](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackbone.kontroll.hu%2Fuploads%2Fpatent_13a498e547.jpg&w=3840&q=75)
A Budapesten elhunyt kétgyermekes japán anya halála most ismét kifejezetten előtérbe emelte a nők elleni erőszak témáját a közéletben. Mi is írtunk korábban az ügyről, és számos médium beszámolt róla. A február 8-ai tüntetés után is felszínen szeretné tartani a témát a Patent Egyesület, ugyanis szerintük az ügy nem egyedi, hanem számos ilyen helyzet van, amivel senki nem foglalkozik.
„Spronz Júlia, az áldozat ügyvédje néhány nappal Megumi halála után jelezte felém, hogy meghalt egy egyik ügyfele és furcsa mód az a férfi jelezte a halálát a rendőrség felé, akitől rettegett élete során. Ezután jeleztük, hogy szeretnénk alaposabb kivizsgálást kérni. Ismertük a rendőrség működését, és nem voltunk meglepődve, hogy nem vizsgáltak alaposabban az ügyet. Sokszor tett felejtést a rendőrségnek, de nem kapott semmi visszajelzést.
Ezek rendszerszintű problémák és nap mint nap találkozunk ezzel. A rendőség nem veszi észre a figyelmeztető jeleket, mert nem kapnak rendes képzést sem a családon belüli erőszakról. Ugyanis, ha lenne tudásuk és eszköztáruk erről, észrevennék az árulkodó jeleket. Eleve odafigyeltek volna, és komolyabban vették volna az ügyet.
Mi jogászok bevonásával szoktunk ilyen képzéseket tartani, akik látják ezeket a tipikus hibákat. Évente egy kettő van, ami nagyon kevés, adott kapitányságokon múlik, hogy szükségesnek tartja-e. Szerintünk fontos, hogy olyan civil szervezeketől kapják meg, akik kapcsolatban vannak az áldozatokkal. Sajnos nincs erre rendszerszintű akarat”
– nyilatkozta a kontroll.hu-nak Petrás Boglárka a Patent Egyesület kommunikációs munkatársa.
A NANE-vel közösen szoktak képzéseket tartani, és önkormányzatok segítségével felvenni a kapcsolatot rendőrséggel. Ezek évi egy, két képzési lehetőséget jelentenek, de jelenleg csak így tudnak eljutni a rendőrséghez is.
Ugyanígy kamaszoknak is tartanak képzéseket a párkapcsolati erőszakról és annak felismeréséről, de a gyermekvédelmi törtvény kapcsán szigorodtak a feltételek, és nehéz bejutni az iskolákba. Fontos, hogy a kamaszok is lássák, mikor történik határsértés, és mennyire erősen jelen van még a patriarchátus a társadalmi normáinkban.
A február 8-ai tüntetés után a Patent elindított egy petíciót, hogy a rendőröknek kötelező tegyék a nők elleni erőszakról szóló képzést. Ezt a petíciót azóta már közel négyezren alá is írták, de továbbra is bárki jelezheti a támogatását online.
„A cél március 8-áig tizezer aláírás összegyűjtése, és a rendőrség felé ezt átadni. A Patent egyébként 2006 óta foglalkozik ezzel a témával, ez az adott ügy nagy áttörést jelentett, nagy visszhangot kapott azt mert sok szinten szakmaiatlan és hibás volt az eljárás. Azonban az, hogy a rendőrségtől segítséget kérnek és az visszajelzés nélkül marad, az teljesen szokványos történet”
– teszi hozzá Petrás Boglárka.
A szakember úgy gondolja, hogy nemcsak a rendőröknek, hanem a szociális szférában dolgozóknak, a bíróknak is képzést kellene nyújtani, hogy lássák, hogyan manipulálják ezek a bántalmazók a környezetüket és milyen veszélyt jelenteknek a párjukra, családjukra. A magyar statisztikák egyébként magasabbak az európai átlagnál, a nők 49.1 százaléka érintett lelki vagy fizikai bántalmazásban, az európai 30.7 százalékos aránnyal szemben.
A következő utcai megmozdulásuk alkalmával, amit március 8-ára szerveznek, szeretnének minél több bántalmazott nő történetét felhasználni, elmesélni, hogy hallják és lássák az emberek, ezek mennyire gyakori esetek.
Időközben az V. kerületi rendőrfőkapitányságon belül öt fővel szemben indult fegyelmi eljárás. Egy alosztályvezetőt áthelyeztek, egy osztályvezetőt pedig felmentettek a belső vizsgálat után. Az ORFK szóvivője közölte azt is, ezen felül a BRFK Facebookját kezelő munkatársukat is leváltották. Illetve hosszú távon felülvizsgálják és újra átnézik azokat a családon belüli erőszakhoz kapcsolódó eseteket is, amelyek bizonyíték vagy bűncselekmény hiányában zárultak le. A Budapesti Rendőr-főkapitányságon a családon belüli erőszakról szóló érzékenyítésre járó kollégák számát is bővítik. A folyamatban lévő ügyekre pedig fokozott hangsúlyt helyeznek.
Fotó: Kontroll