Komoly rendszerhibára mutat rá a kétgyerekes japán nő halála
Január 29-én meghalt egy japán anya egy V. kerületi lakásban. A rendőrség először balesetnek vélte az esetet, és azt feltételezte, hogy dohányzás miatt keletkezett lakástűzben halhatott meg a nő. Idegenkezűségre nem utaltak nyomok a rendőrség szerint, később azonban őrizetbe vették a nő korábbi férjét. A Patent Egyesület mára és szombatra is tüntetést szervez a téma fontossága miatt.
![Komoly rendszerhibára mutat rá a kétgyerekes japán nő halála](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fbackbone.kontroll.hu%2Fuploads%2Fjapan_no_Patent_facebook_bfd0f0393f.jpg&w=3840&q=75)
Január 29-én meghalt egy japán anya egy V. kerületi lakásban. A rendőrség először balesetnek vélte az esetet, és azt feltételezte, hogy dohányzás miatt keletkezett lakástűzben halhatott meg a nő. Idegenkezűségre nem utaltak nyomok a rendőrség szerint, később azonban őrizetbe vették a nő korábbi férjét. A Patent Egyesület mára és szombatra is tüntetést szervez a téma fontossága miatt.
Február 4-én azonban kamerafelvételekre alapozva terelődött a gyanú a volt férjre, aki sisakban és álarcban közlekedett a nő lakásában az említett napon.
A Patent Egyesület jogásza, Spronz Júlia jelezte, hogy az áldozattal már két éve kapcsolatban álltak, és a nő már több alkalommal is feljelentést tett a volt férj ellen a rendőrségen, akik azonban nem foglalkoztak az üggyel. A nő vissza akart térni Japánba a két gyerekkel, de ezt a férfi folyamatosan akadályozta.
Spronz szerint a rendőrség többször is vétett a nő halálesete után, egyrészt, hogy kezdetben azt közölték, lezártnak tekintik az ügyet, majd később is durva hangnemben kommunikáltak az ügy kapcsán, amiért végül elnézést is kértek. illetve elismerték, hogy a japán nő ügyét egyáltalán nem vették komolyan, félrekezelték.
Spronz a Partizán műsorában elmondta, a rendőrség is csak azért kezdett komolyabb vizsgálatba az ügyben, mert a nő barátai, a Pantent Egyesület és a sajtóhíreknek komoly nyomást gyakoroltak a rendőrségre.
2023-ban vált el a pár, közös felügyeleti jogot állapított meg a bíróság, felváltva látták el a gyerekek gondozását, az apa pedig erre hivatkozva nem akart gyerektartást fizetni. Ezt a bíróság jóváhagyta, de a férfi a határozat után egy hónappal külföldre távozott. Ezzel teljesen ellehetetlenítette a volt feleség életét, aki se magyarul nem beszélt, se munkát nem tudott vállalni Budapesten. A nő szeretett volna hazaköltözni Japánba, de az apa ehhez nem járult hozzá, így a gyámhatósághoz került az ügy. A férfi folyamatosan ellenőrzés alatt tartotta a családot. Spronz szerint évek óta nyílt titok volt a barátok körében, hogy a nő halálfélelemben él.
Tavaly augusztusban a nő laptopját lopta el a férfi, majd novemberben egy fenyegető levél miatt is tett feljelentést a rendőrségen a nő, de a vizsgálatot elutasították. Gál Sándor ezredes szerint vizsgálják, hogy miért utasították el a feljelentést. Közben augusztus és november között is háromszor tett feljelentést a férfi ellen.
Spronz szerint ez egy nagyon dilettáns hozzáállás, hogy nem indult nyomozás az ügyben. Ráadásul az is nehezített az ügyön, hogy a nővel csak angolul lehetett kommunikálni, amire a rendőrség nem volt felkészülve.
A szakember elmondta azt is, minden bántalmazott nő valószínűleg megerősítené őt abban, hogy a magyar hatóságok nincsenek felkészülve a bántalmazott nők megsegítésére, a gyámhatóság lassú és akár kiemeléssel is fenyegethet, a családsegítő sokszor félrekezeli a problémát és mediációt ajánl, és a rendőrség sem priorizálja ezeket az ügyeket, és csak akkor tudnak távoltartást elrendelni, ha gyanúsításig eljut az ügy. Így lényegében a bántalmazó apáknak védik a láthatási jogát.
Megkerestük a kérdéseinkkel a Budapesti Rendőr-főkapitányságot is, hogy miért nem vették elég komolyan az áldozat bejelentéseit, és hogyan kívánnak az eljárásrendjükön változtatni, de idáig nem kaptunk érdemi válaszokat. A Blikk úgy tudja, hogy belső vizsgálat indult, amiben három rendőr érintett.
A Patent Egyesület pénteken 17 órára az V. kerületi Rendőr-főkapitányság elé, szombat délután 15 órára pedig a V. kerületi Stollár Béla utcába szervez demonstrációt, ahonnan majd a Parlament elé vonulnak. A szombati tüntetésen a Patent Egyesület szeretné felhasználni a beszédeikben minél több, a rendőrség által visszautasított segítségkérő áldozat történetét. Ezért arra kérnek mindenkit, aki tud ilyenről, küldje el hozzájuk, és természetesen hangsúlyozzák, hogy azt anonim módon használják majd fel.