2025.03.27. 09:53

Kormányzati utasításra akadályozzák a főispánok a kormánytisztviselők sztrájktárgyalását

Kormányzati utasításra akadályozzák a főispánok a kormánytisztviselők sztrájktárgyalását

Perre megy a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete, mert a főispánok kormányzati utasításra bojkottálják az MKKSZ munkahelyi szervezetei által szabályosan kezdeményezett sztrájktárgyalásokat. Úgy tűnik, a gyülekezési jog után a törvényben biztosított sztrájkjog alkalmazását is nehezíti a kormány. 

Már több mint egy éve próbál bértárgyalást összehozni a kormánnyal az MKKSZ, sikertelenül. Az egyeztetés apropója, hogy a kormánytisztviselők és az önkormányzati köztisztviselők anyagi helyzete katasztrofális az alacsony bérek miatt. „Négy éve bebetonozódott a kereset, sávos bérrendszer van, ez nem garantálja, hogy ha teljesít a kolléga, a végzettségének és a tudásának megfelelő fizetést fog kapni” – részletezi Boros Péterné, a szakszervezet elnöke. 

„Elképesztő anyagi helyzetben vannak a kollégák, ezt rendezni kell. Tegnap beszéltem egy hölggyel, 300.000 forintot keres egy évvel a nyugdíjba vonulása előtt. Ennyiből nem lehet normálisan megélni, ráadásul milyen nyugdíjas évek elé néz?! Van olyan kolléga, aki ragasztószalaggal tekerte körbe a levált talpú cipőjét, mert nincs pénze újra. Vagy cipő, vagy élelmiszer, döntenie kell. Mindez azért, mert a kormány a kormánytisztviselőknek nem juttatott abból az bértömegből, amelyből a miniszterelnök, a miniszterek, az államtitkárok megkapták a fizetésemelést” –hangsúlyozza az elnök.

Miközben anyagilag ellehetetlenülnek a kormánytisztviselők, köztisztviselők, a kormány nem tárgyal, a törvényben rögzített közigazgatási érdekegyeztetés nem működik, írja a szakszervezet a ma kiadott rendkívüli közleményében. Pedig a béremelést csak tárgyalás útján lehet elérni, ezért kénytelenek sztrájkolni az MKKSZ felhívására.

„Az elmúlt napokban a kormányhivatalokban az MKKSZ munkahelyi szervei által szabályosan kezdeményezett tárgyalásokon a főispánok a sztrájkkövetelés érdemi tartalmáról, a bérhelyzetről, a megoldás lehetőségéről nem voltak hajlandók tárgyalni.  Központi kormányzati utasítás szerint eljárva mindenhol ’szakszervezeti törvénytelenségre’ hivatkozva elutasították a sztrájktörvény, valamint a kormány és a szakszervezetek közötti 1994. évi Sztrájkmegállapodás szerinti kötelező egyeztetést! Ez a cselekmény, mind a hazai, mind a nemzetközi jog szerint törvénysértő!” – hívja fel a figyelmet a közlemény. 

A törvényes sztrájk feltételeit jogszerűen kialakította a szakszervezet, munkatársai a hivatalos dokumentációt elkészítették, a kormánytisztviselők esetében 12 vármegyében és a fővárosban 40 munkahelyen hajlandóak sztrájkolni, hogy megduplázódjanak a kormánytisztviselői bérek, ugyanakkor az országos főhatóságnál a dolgozók 53 %-a támogatta a sztrájkköveteléseket. 

Az önkormányzati köztisztviselők 9 vármegyében és a fővárosban összesen 18 hivatalban indították el a sztrájkfolyamatot. Törvény szerint ha a szakszervezeti tagok több mint 50 %-a támogatja aláírásával a sztrájkot, akkor az jogszerű. A főispánok azt állítják, nincs meg az 50%. A szakszervezet viszont nem adhatja ki a névsort. Úgy látják, a rendszer el akarja bizonytalanítani a munkavállalókat, félelemben tartani, hogy ne merjenek sztrájkolni.

A szakszervezet összefoglalója szerint a törvény a következőket tartalmazza: 

Ha a kormányzati igazgatás területén működő valamelyik hivatalnál a kormánytisztviselők sztrájkot kezdeményeznek, a 7 napos eredménytelen egyeztetés után a szakszervezet egyeztetést kezdeményezhet. A kezdeményezést követően a miniszteri szintű egyeztetést három munkanapon belül meg kell kezdeni. Ebben az esetben 9 munkanapot kell tárgyalni, a sztrájk ezután kezdhető meg – eredménytelenség esetén – a hivatalnál. Ha az egyeztetést a kormány nem kezdi meg, akkor megsérti a Sztrájktörvény 1. § (3) bekezdését, mely szerint a sztrájkjog gyakorlása során a munkáltatóknak és a munkavállalóknak együtt kell működni.”

bné.jpgBoros Péterné, az MKKSZ elnöke

„Nekünk a legfőbb törekvésünk a tárgyalás!” – hangsúlyozza Boros Péterné. Ehhez képest a főispánok azt állítják, nem valósulnak meg a törvényes feltételek a tárgyalásokhoz, ezért nem ülnek le a szakszervezettel egyeztetni. „A harmadik visszautasítás után az MKKSZ tudomására jutott, hogy ki az az államtitkár, aki az utasítást kiadta, hogy ne álljanak szóba velünk a főispánok” – mondja el az ügy részleteit a szakszervezet elnöke. Pedig a miniszteri szintű egyeztetés alól nem bújhat ki a kormány, erre törvények vannak. Éppen ezért a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete a bírósághoz fordul, hogy az állapítsa meg a főispánok eljárásának jogellenességét. 

A kormány tehát törvénytelenül kitér a tárgyalások elől, de a szakszervezet jogi úton megpróbálja kikényszeríteni az egyeztetést a béremelésekről. 

Ha a törvények keretében nincs utunk, már csak a polgári engedetlenség eszköze lenne a kezünkben” – hívja fel a figyelmet az MKKSZ elnöke.

Fotó: Facebook

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak