Már a csehek is a katonaság bevetését tervezik a száj-és körömfájás elleni védekezésben
Újabb két magyar településen jelent meg vírus, a Győr-Moson-Sopron megyei Darnózseliben 1000, Dunakilitin 2500 tehén fertőződött meg.

Újabb két magyar településen jelent meg vírus, a Győr-Moson-Sopron megyei Darnózseliben 1000, Dunakilitin 2500 tehén fertőződött meg.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma azonosította a száj- és körömfájás vírus jelenlétén a Darnózseliben és Dunakilitiben található állományokban. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.
Az országos főállatorvos, Pásztor Szabolcs elrendelte a szarvasmarhák vakcinázását, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. A hatóság védő- és megfigyelési körzetet állít fel, ahol szigorított előírások lépnek életbe. A járványügyi nyomozás során a fertőzött telepekkel kapcsolatban álló gazdaságokat kutatják fel.
Az Agrárminisztérium emellett új intézkedéseket jelentett be, hogy megfékezzék a járványt és megakadályozzák, hogy kitörjön a megyéből a vírus. Ezek szerint:
- Rajkától Esztergomig minden határátkelőnél fertőtlenítő pontokat alakítanak ki.
- Az autópályán Hegyeshalomtól Bőnyig minden kihajtónál fertőtlenítő pontokat, fertőtlenítő szőnyegeket helyeznek el.
- A honvédségtől kérnek segítséget, hogy mindenki betartsa a hatóságok utasításait.
Nagy István agrárminiszter a MosonmagyaróvárTV-ben arra figyelmeztetett: nagyon határozott védekezésre van szükség, különben "a magyar állatállomány kipusztul"!
A járvány miatt Szlovákiában az Európai Bizottsággal tárgyalnak a kárpótlási javaslatokról. Hétfőn rendkívüli kormányülést tartottak, ezt követően Robert Fico miniszterelnök bejelentette, hogy a védekező intézkedésekre 10 millió eurót különítenek el, és bevonják a bevonják a hivatásos katonákat is a védekezésbe.
Csehországban még nem mutattak ki egyetlen száj- és körömfájásos esetet sem, de a hatóságok szigorítják a megelőző védőintézkedéseket. Szlovákiából, Magyarországról és Ausztria egyes részeiről betiltották az állati termékek behozatalát. Szerdán várhatóan itt is döntés születik arról, hogy bevonják a katonákat a védekezési intézkedések végrehajtására. A cseh mezőgazdasági miniszter arra kérte a farmereket, hogy húsvét előtt ne hozzanak be kecskehúst, vagy bárányhúst Szlovákiából.
A ragadós száj- és körömfájás 50 év után jelent meg újra Magyarországon. Tünetei közé tartozik a láz, étvágytalanság, nyálzás és hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegséget okozó vírust először egy kisbajcsi szarvasmarha-telepen azonosították, ahol 1400 állatot tartottak, majd Levélen is elkapta a 3000 tehén a betegséget.
Fotó: Pixabay