Netanjahu megtapsolta Orbánt azért, hogy újabb lépést tett a magyarországi jogállamiság felszámolásáért
Kínos helyzettel indult és zárult Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu nemzetközi sajtótájékoztatója: a diplomáciai protokoll szabályait felrúgva a két miniszterelnök nem a saját országának a zászlója előtt beszélt, a tájékoztató végén pedig az újságírók nem tehettek fel kérdéseket.


Kínos helyzettel indult és zárult Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu nemzetközi sajtótájékoztatója: a diplomáciai protokoll szabályait felrúgva a két miniszterelnök nem a saját országának a zászlója előtt beszélt, a tájékoztató végén pedig az újságírók nem tehettek fel kérdéseket.
A Budai Várban Orbán Viktor miniszterelnök mellett a felesége, Lévai Anikó, illetve Szijjártó Péter külügyminiszter és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter fogadta az izraeli kormányfőt, aki hajnalban érkezett Budapestre, és a tervek szerint vasárnapig marad Magyarországon.
A két miniszterelnök tárgyalása után a Karmelitában tartott nemzetközi sajtótájékoztatón is természetesen szóba került, hogy az Orbán-kormány épp ma kezdeményezte Magyarország kiléptetését a Nemzetközi Büntetőbíróságból, amely tavaly az Izraelhez tartozó Gázai-övezetben elkövetett háborús bűnök miatt nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Netanjahu ellen.
Orbán Viktor bejelentette, hogy már be is terjesztették a parlament elé a kilépéshez szükséges javaslatot. A magyar kormányfő szerint ennek az az oka, hogy „politikai bíróság” lett a hágai törvényszékből, amit az Izraellel szembeni döntések mutatták meg leginkább.
„Magára valamit is adó demokratikus ország ilyenben nem vehet részt” - tette hozzá.
Netanjahu látványosan megtapsolta kollégája bejelentését és beszéde elején méltatta Magyarországot, amiért kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, amit „rothadásnak” nevezett. Szerinte a magyar kormány részéről ez egy rendkívül bátor lépés „az antiszemitizmussal szemben”. Azt is mondta, hogy a magyar kormány büszkén védi Izraelt az EU-ban és az ENSZ-ben is.
Izrael biztonsága Magyarország érdeke is Orbán szerint, hiszen sok a hadiipari, gazdasági együttműködés, technológiákat is vásároltunk Izraeltől, és jelenleg 150 izraeli vállalat van Magyarországon.
Orbán azt állította, hogy az antiszemitizmust Nyugat-Európából importálják a migrációval, ezt „a brüsszeli elit” pedig nem állítja meg. Miközben Magyarország „a szabadság szigete”.
„Európában nőtt az antiszemitizmus, csak Magyarországon nem” – hangoztatta Orbán.
Erre reagálva Netanjahu megemlékezett arról, hogy a közel-keleti háború alatt Magyarországon játszik az izraeli futballválogatott, és elmondta, hogy az izraeli turisták és a befektetők is szeretik az országot.
A sajtótájékoztatónak hívott esemény végén kérdezni nem lehetett, holott a magyar és az izraeli sajtó is szép számmal volt jelen. A Telex tudósítása szerint az izraeli újságírók például azt hiányolták, hogy nem esett szó Magyarország holokausztban játszott történelmi felelősségéről. Az ilyenkor szokásos protokoll-szabályokat egyébként azzal is felrúgták a Karmelitában, hogy a két miniszterelnök nem a saját országának zászlói előtt beszélt, de ez láthatóan nem zavarta őket.
Fotók: Facebook / Orbán Viktor