Csaknem 300 ezer magyar nyugdíjas kap havonta 120 ezer forintnál kevesebbet
A Központi Statisztikai Hivatal statisztika szerint az idén az átlagnyugdíj 242 682 forint, ám csaknem 300 ezren vannak azok a nyugdíjasok, akiknek havi bevétele nem éri el a 120 ezer forintot. A legrosszabbul a 80 év felettiek élnek.


A Központi Statisztikai Hivatal statisztika szerint az idén az átlagnyugdíj 242 682 forint, ám csaknem 300 ezren vannak azok a nyugdíjasok, akiknek havi bevétele nem éri el a 120 ezer forintot. A legrosszabbul a 80 év felettiek élnek.
A KSH adatai alapján Azenpenzem.hu elemzéséből jól látszik, hogy idén márciusban 4,7%-kal volt magasabb a fogyasztói átlagár az előző év azonos időszakához képest, ami 0,9 százalékpontos csökkenést jelent az idén februári adathoz viszonyítva. Az élelmiszerárak pedig összességében 7,0%-kal voltak magasabbak a tavaly márciusiaknál.
A portál egyszerűsítve azt is megvizsgálta, hogy mire is elég egy átlag nyugdíj idén, ami alig haladja meg a 200 ezer forintot. Az is összegyűjtötték, hogy a minden háztartásban nélkülözhetetlen alapélelmiszere ára hogyan is alakult, és mennyit tudna megvásárolni belőle egy szépkorú a boltban.
A zsemle ára egy forintot emelkedett februárhoz képest, ez márciusban 71 forintba került. Márciusban egy nyugdíjas csak 3 418 darab zsemlét tudott volna megvásárolni.
A tojás darabonkénti átlagára 93 forint volt. 511 darabot tudott volna megvenni egy átlag nyugdíjas, ha az összes pénzét tojásra akarná költeni.
A 2,8%-os pasztőrözött tej átlagára 510 forintról 474 forintra csökkent. Ebből 512 litert vehetett volna meg egy idős magyar.
A bontott csirke drágult: 1 360 forint/kilóról 1 390 forintra.
Bár az árak idén még drasztikusan nem emelkedtek, egyetlen terméket leszámítva mindegyiknek csökkent vagy nem változott az ára márciusban. Ez azonban nem tudta ellensúlyozni, hogy a 13. havi nyugdíj utalása után kétszer akkora nyugdíjból gazdálkodhattak, mint márciusban, így a megvásárolható mennyiségek is csökkentek. Ez az adat egyelőre torzítja a képet.
Folyamatosan nagyobbra nyílik az olló az átlagkeresetek és a nyugdíjak közt.
A KSH adataiból összességében az is kiderül, hogy nyugdíjak vásárlóértéke 6,4%-kal romlott a keresetekhez viszonyítva az idei első negyedévben. Az átlagnyugdíj most a fizetések 48%-a. A Fidesz-kormány megalakulása előtt ez az arány még több, mint 65 % volt.
Fotó: Pixabay