Tovább emelkedtek az albérletárak az egész országban
A KSH által közzétett lakbérindexből az derült ki: sem a főváros, sem pedig a vidék nem úszta meg az albérletdrágulást áprilisban.

A KSH által közzétett lakbérindexből az derült ki: sem a főváros, sem pedig a vidék nem úszta meg az albérletdrágulást áprilisban.
A múlt hónapban országosan 0,9 százalékos, a fővárosban pedig 1,3 százalékos áremelkedést lehetett tapasztalni az albérletpiacon márciushoz képest – derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindexéből.
Ha az éves adatokat vizsgáljuk, ebből azt lehet látni, hogy országosan 7,6, Budapesten pedig 8,6 százalékos volt a drágulás mértéke. A leginkább kiugró áremelkedés a Dél-Alföldön volt tapasztalható (majdnem 12 százalék), de Pest megyében és Észak-Magyarországon is közel 10 százalékkal emelkedtek az éves bérletidíjak. Ezzel szemben a Nyugat-Dunántúlon 5,6, a közép-dunántúli térségben pedig alig több mint 3 százalékkal kértek többet a tavaly áprilisi összegekhez képest – adta hírül a HVG.
Nemcsak az árak, a kínálat is nőtt
„A fővárosban idén márciusban visszafogottabb, 6,8 százalékos volt az éves drágulás, ehhez képest az áprilisi emelkedés gyorsulást jelent, ám ez nem számottevő mértékű. Budapesten a havi bérleti díjak középértéke továbbra is 250 ezer forint a tulajdonosok kínálatában. Ez leginkább annak köszönhető, hogy az albérletek kínálata bőségesnek mondható, a széles választék pedig fékezi a drágulást”
– fűzött megjegyzést az adatokhoz Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
A bérlők országszerte 17 ezer, Budapesten pedig több mint 10 ezer kiadó ingatlanból válogathatnak. Ekkora kínálat utoljára három évvel ezelőtt, 2022 elején állt az albérletet keresők rendelkezésére.
Az egyetemistáknak jobb lesz felkötni a nadrágot
„Budapesten és Debrecenben a viszonylag magas albérletárak középértéke lényegében nem változott az előző évhez képest. A fővárosban 250 ezer, Debrecenben pedig 225 ezer forintos havi átlagos bérleti díj jellemzi a piacot. Ugyanakkor Szegeden, Pécsen és Győrben 10-30 ezer forinttal feljebb mentek a bérleti díjak, így ezekben az egyetemvárosokban 160-190 ezer forint az átlag. Miskolcon is drágulás következett be, így 120 ezer forintért kínálják a kiadó lakóingatlanokat, szemben a tavalyi 100 ezer forintos összeggel”
– magyarázta a szakember.
Az áremelkedés azonban a kiadó szobákért kért összegeket sem hagyta érintetlenül. Budapesten kereken 100 ezer, Debrecenben, Szegeden, Pécsen és Székesfehérváron pedig havi 70 ezer forintot kell kipengetniük a felsőoktatási intézményekbe bekerült diákoknak, de a többi egyetemvárosban sem találnak 50-60 ezer forint alatt szobát maguknak.
Fotó: YouTube / SzegedTV