Tegnap 07:06

„Nagyon pozitív visszajelzést” kapott a Samsung a kormánytól – mégsem épül meg a harmadik gödi akkugyár

„Nagyon pozitív visszajelzést” kapott a Samsung a kormánytól – mégsem épül meg a harmadik gödi akkugyár

2022-ben és 2023-ban keletkezett iratok szerint a Külgazdasági és Külügyminisztérium alá tartozó Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) egy teljesen új, harmadik Samsung SDI üzem helyszínének biztosításán dolgozott.  A dokumentumok azt rögzítik, hogy a dél-koreai vezetés „nagyon pozitív visszajelzést” kapott a magyar féltől egy újabb óriásberuházásra; a cégen belül úgy értékelték, a kormány „teljes mértékben elkötelezett, hogy meggyőzze a Samsungot, hogy a beruházást Magyarországon valósítsa meg” – írja a Telex.

A HIPA két, Göd és a szomszédos Csomád közigazgatási területéhez tartozó földet ajánlott fel: egy 96,7 és egy 162 hektáros zónát, vagyis akkora telkeket, amelyek már a működő két gyárnál is nagyobbak. Egy fénykép tanúsága szerint a koreai felső vezetés le is járta az „Option 1” kódnévre keresztelt csomádi telket – a helyszínbejárást azóta sem cáfolták.

2023 elején mégis tagadás következett. A vállalat és a KKM egyaránt kiadott közleményt:

„Nem újdonság az SDI második gödi gyáráról szóló álhír. Tavaly hasonló hírek jelentek meg néhány médiumban. Mint akkor megerősítettük, most is megerősíthetjük, nincs, és soha nem is volt olyan terv, hogy a cég a jelenlegi területén kívül építsen bármit a városban.” 

„Ez egy olyan bővítés, amely már régóta mindenki számára látható az autópályáról is. Arról nincsen szó, hogy a Samsung SDI a meglévő területén kívül bármilyen további gyárépítést tervezne.”

A kulcsszó mindkét nyilatkozatban „városban” szó: a kormány és a Samsung gödi bővítésre hivatkozott, holott a HIPA ajánlata csomádi határra szólt, ami jogilag már nem Göd területén.

A harmadik gödi gyár terve mögött a Samsung SDI gyors növekedése és a globális akkumulátorpiac felfutása állt. A cég már évekkel korábban több ütemű bővítésben gondolkodott, és a magyar kormány teljes támogatását élvezte: különleges gazdasági övezeteket jelöltek ki, és ipari fejlesztésekre szánták a környékbeli területeket. A harmadik gyár eredetileg a BMW debreceni üzemének kiszolgálására épült volna, de a megrendelést végül egy kínai cég kapta meg. Bár más gyártók – például a Hyundai vagy a Volvo – is szóba kerültek, időközben világszintű túlkínálat, árverseny és technológiai lemaradás nehezítette meg a Samsung helyzetét. Csökkent az árbevétel, elmaradtak a szerződések, és a cég visszafogta a beruházásait – így a harmadik gödi gyár tervét is.

A csomádi önkormányzat hivatalosan minderről semmit sem tudott. Klement János polgármester a Telexnek azt mondta:

„A Csomádi önkormányzatnak nincs ilyen nagyságú külterületi ingatlana. … Amennyiben a magántulajdonosokat megkeresték volna esetleges vásárlási szándékkal, az tudomásomra jutott volna.”

Majd hozzátette: „Ha megkerestek volna, ebben az ügyben a település lakói és az önkormányzat döntene.”

Mi épül most – és mi nem?

A Samsung 2023-ban elindította a második üzem 43 000 m²-es bővítését; 2024-ben Szijjártó Péter „20 százalékos kapacitásnövelést” hirdetett. A miniszter által posztolt ábrán egy 96 × 650 méteres sávot zölddel jelöltek a jelenlegi telephelyen belül – a vállalat ezt tartja fenn esetleges jövőbeni terjeszkedésre.

Ez azt jelenti, hogy a sokat emlegetett „harmadik gödi gyár” Göd és Csomád határán nem épül meg. A Samsung a jelenlegi telken belüli modernizálással, illetve a Hyundai–Kia megrendeléseinek teljesítésével van elfoglalva. Minden más – beleértve a 162 hektáros csomádi óriásprojektet – parkolópályára került.

Kép: Facebook/Szijjártó Péter  
Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak