Eredmény nélkül égethette a közpénzt egy növénygenetikai kutatóintézet
Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet a közösségi oldalán a Törökszentmiklós határában található kutatóintézetre.


Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet a közösségi oldalán a Törökszentmiklós határában található kutatóintézetre.
„Ez kérem egy növénygenetikai kutatóközpont 1,6 milliárd forintos eu-s támogatásból Törökszentmiklós határában. Ezt a csekély összeget Varga Mihály haverja, egy Horváth László nevű tiszteletbeli konzul kapta”
– írta a bejegyzésében Hadházy. A projekt a „Pannon régió növényeinek genetikai hasznosítása” nevet kapta – a politikus még tavasszal látogatott el a helyszínre, ahol, mint írta, pont azt találta, amire számított: „a nagy semmit”.
Egy üres melegház, néhány üres iroda és néhány poszter a falon, mindössze ennyi volt a méregdrága projekt helyszínén. A projekt a Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt., vagyis Varga Mihály baráti körének az érdekeltségében van. Hadházy Ákos a cég egyik vezetőjével is találkozott a látogatásakor, akinél a kutatási eredményekről érdeklődött. „Azt válaszoltam olyanok nincsenek, mert a kutatás nem mindig jár eredménnyel” – írta a független országgyűlési képviselő, majd így folytatta:
„Az, hogy itt soha senki nem akart kutatni semmit, már a projekt hivatalos oldalán található, mérhetetlenül igénytelen bullshit szövegből is kitűnik”.
A Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt. tulajdonosa, Horváth László szerint azonban semmi gond nincsen az elszámolással, mert a kutatásoknak nincsen mindig eredménye, de a projekt végén vetőmagokat tudtak eladni, a pályázatnak pedig egy értékesíthető végtermék volt a feltétele. Hadházy Ákos kikérte a szerződés adatait és a költségvetést is, hogy kiderüljön, „hogy sikerült 1,6 milliárd forintot elverni a semmire”. Néhány tételt fel is sorolt, például:
16 ezer euróért vettek műtrágyaszóró gépet
42 ezer euróért vetőgépet
14 milliót költöttek a kutatási adatokat összegző weboldalra
Az erdményre nem vezető kutatásokból azonban néhány valódi kutató is kapott pár tízezer forintos megbízásokat. Hadházy szerint ez a projekt „legmocskosabb része”: a „kutatásokban” részt vevő tényleges tudósok, akiket most kompromittált a rendszer.