Ma 09:06

A forráshiány ellenére bőségesen fizet a MÁV a Mr. Russia-ként emlegetett Klaus Mangold-nak

A forráshiány ellenére bőségesen fizet a MÁV a Mr. Russia-ként emlegetett Klaus Mangold-nak

Kettő darab, fejenként 122 625 eurós szerződést kötött a MÁV-csoport két cége, a MÁV Pályaműködtetési Zrt. és a MÁV Személyszállítási Zrt. Klaus Mangold tanácsadócégével. Az összesen 98 millió forint értékben kötött megbízásokat március 20-án és 25-én írták alá. 

A G7 azt írja, a megállapodások nincsenek is feltüntetve semmiféle közbeszerzési portálon sem, az odaítélésekor nem volt semmiféle verseny. Csak az érvényes szerződések listájában vannak fent, még a hivatalos szerződéstárban is. A megbízásban szerepet játszhatott, hogy a Mangolddal sokáig közösen tevékenykedő Rothschild Bank már korábban is kapcsolatba került a MÁV-val. 

A paksi orosz ügyletben a Mangold és a Rothschild együtt segítette a kormányt, a Rothschild tanácsadója pedig Deák Tibor pedig 2023. május 1-én a MÁV igazgatóságának a tagja lett, pedig semmilyen tapasztalata nincsen vasúti területen. Mangold Rothschild-cégek vezetésében is szerepet vállalt korábban, például az orosz leányvállalatnak volt a felügyelőbizottsági elnöke, ahogy egyébként a németországi cégben is. 

Kicsoda Klaus Mangold?

Klaus Mangold egyébként egy német üzletember, akit sokszor csak „Mr. Russia”-ként emlegetnek. Évtizedek óta arról ismert a leginkább, hogy német nagyvállalati körök és orosz üzleti körök közötti kapcsolattartásért felel. Olyan cégeket vezetett, mint például a DaimlerChrysler, a Metro, a TUI vagy a Knorr-Bremse, miközben orosz oligarchákkal és cégekkel is igen szoros viszonyba került. 

A hírnevét azonban a Rothschild Bank orosz leányvállalatának élén betöltött szerepe miatt köszönheti. 2022-ben nyilvánosan elhatárolódott Ukrajna lerohanásától, de azért továbbra is erősen be van kötve keletre. De a magyar-német kapcsolatok építésében kulcsszerepet játszott: 2010-től kezdve rendszeresek voltak a találkozók közte és a magyar kormánytagok között, Szijjártó Péterrel is többször tárgyalt. Emellett több tanácsadói projektben szerepet játszott, például a paksi bővítésben vagy a ferihegyi reptér visszavásárlásában. 

Mangold egyébként nem is igyekszik titkolni, mivel foglalkozik, a több nyelven is elérhető tanácsadói honlapon ugyanis azt írja: „Your top connection in the East”, vagyis keleti kapcsolatépítésre fókuszálnak.

A MÁV felügyeléséért Lázár János felel, aki szintén jó viszonyt ápol a német üzleti körökkel, a 444 szerint Klaus mangoldot is ő mutatta be Orbán Viktornak. A korábbi együttműködésekhez képest azonban egész olcsó a mostani két tanácsadói szerződés, a paksi projekt ugyanis 212 millió forintba került, a reptér visszavásárlása pedig közel 8,2 milliárdba, de a pontos összeg nem is ismert. 

A G7 kereste az üggyel kapcsolatban a MÁV-ot, de nem adtak választ arra a kérdésre, hogy pontosan miben ad tanácsot Klaus Mangold és a cége, illetve mi ebben Lázár János szerepe. A tanácsadó cég szintén nem reagált a megkeresésekre. Orbán Viktor egyébként személyesen tüntette ki a Magyar Érdemrend középkeresztjével 2024 decemberében. 

 

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak