A jövő hétre ígért bejelentést Majka a szponzorpénzek megvonása miatt
Egy színpadi jelenettel indult, politikusi reakciókkal folytatódott, hogy mostanra a szponzori támogatások is veszélybe kerüljenek – röviden talán így lehetne leírni azt a folyamatot, ahová Majka debreceni performansza mára elért. A Campus fesztiválon előadott fejbelövős jelenet már eddig is komoly hullámokat vetett, de ismerve a hazai közélet felfokozott hangulatát megjósolhatjuk, hogy mindennek még lesz folytatása.


Egy színpadi jelenettel indult, politikusi reakciókkal folytatódott, hogy mostanra a szponzori támogatások is veszélybe kerüljenek – röviden talán így lehetne leírni azt a folyamatot, ahová Majka debreceni performansza mára elért. A Campus fesztiválon előadott fejbelövős jelenet már eddig is komoly hullámokat vetett, de ismerve a hazai közélet felfokozott hangulatát megjósolhatjuk, hogy mindennek még lesz folytatása.
A héten ügyvédjeivel egyeztet, a jövő hétre pedig tájékoztatást ígér Majka a One-szerződés tervezett felbontásával kapcsolatban – mindezt egy Facebook bejegyzésben jelentette be az ózdi rapper.
Az ügy jogi útra terelésének lehetősége azt követően merül fel, hogy a 4iG‑csoporthoz tartozó One Magyarország telekommunikációs cég egy tegnap megjelent közleményben bejelentette: megszüntetik Majkával a márkanagyköveti együttműködést.
A döntést az erőszakos színpadi produkcióra és Majka közéleti megnyilvánulásaira hivatkozva hozta meg a cég, mivel szerintük azok ellentétesek a cég és a márka alapértékeivel. Kiemelték, hogy politikai és világnézeti kérdésekben semlegesek, és nem támogatják a társadalmat megosztó vagy erőszakot propagáló viselkedést.
Hogy miként is jutottunk el addig, hogy az ügy jogi útra terelésének lehetősége egyáltalán felmerüljön, talán érdemes felidézni a történet kezdőpontját, és a politikusi reakciókat, melyek minden bizonnyal nagyban hozzájárultak az eszkalációhoz.
Az eredendő bűn
A történet egy a rap előadó által később ártatlan gegnek minősített színpadi performansszal indult.
Majoros Péter, azaz Majka a múlt hétvégi Debreceni Campus fesztiválon a Csurran cseppen szám elhangzása után eljátszotta, hogy egy fordított mikrofonnal fejbe lövik, mint Bindzsisztán korrupt miniszterelnökeként.
Ezután gyakorlatilag nem volt megállás, a Fidesz vezető politikusai, kormánytagok, illetve a párthoz szorosan kötődő megmondóemberek sorban ítélték el a jelenetet, minősítették Majka viselkedését egyfajta erőszakra való felhívásnak.
Érdemes megemlíteni, hogy korábban, vagyis mindaddig, amíg Majka ki nem jött a korrupciót pellengérre állító számával, az énekes és a kormányzó párt néhány prominense között már-már baráti kapcsolat volt. Ám mindez alaposan megváltozott akkor, amikor a szám milliós megtekintést ért el a YouTube-ra feltöltve.
Még az is elképzelhető, hogy a hatalom csak az alkalomra várt, hogy az ózdi rapperen elverjék a port; az alkalom pedig a debreceni koncerttel – úgy tűnik – elérkezett.
Bár a Campus Fesztivál szervezői közleményt adtak ki a fesztivál záró estéjét követően, melyben azonnal elhatárolódtak mindenféle erőszaktól, a politikai felhangoktól, de még a színpadi produkciók félreértelmezhető műsorelemeitől is, ennek ellenére nem volt megállás, és hamarosan megindult az áradat, a Fidesz politikusai egymást követve ítélték el a Campus fesztiválon történteket.
Politikai erőtérbe kerül egy színpadi performansz
A sort Németh Balázs a Fidesz-frakció szóvivője nyitotta meg, aki egy Facebook-posztban azt írta: ami történt, az „ellenzéki hergelés” volt, és hogy az eseményt “pontosan az, aminek látszik”. Ezzel vélhetőleg a történtek esetleges relativizálására utalhatott a politikus.
Budai Gyula országgyűlési képviselő, korábbi államtitkár két Facebook-bejegyzést is szentelt az ügynek. Az elsőben azt írta, hogy „Tesó, szerintem átléptél egy vörös vonalat!”, később pedig kijelentette: „Majka átlépte az erkölcsi és morális vörös vonalat!”. Hangsúlyozta, hogy senki nem buzdíthat senkinek a megölésre, még színpadon sem.
Orbán Balázs a miniszterelnök politikai igazgatója posztjában tette fel a vélhetőleg költőinek szánt kérdést, hogy vajon jó ötlet-e „a liberálisok és celebjeik által nem szeretett miniszterelnök megölésének imitálása”, és felhívva a figyelmet arra is, hogy az elmúlt időszakban külföldön olyan merényletkísérletek történtek, amelyek polgári oldalhoz kötődő politikusokat érintettek.
Kubatov Gábor a Fidesz pártigazgatója Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott, hogy Majka szerinte a miniszterelnök fejbelövésére buzdította a közönséget, ami ellentmond a liberális elfogadás fontosságáról szóló üzeneteknek.
A politikusi sort Dömötör Csaba EP-képviselő, korábbi kormányszóvivő zárta, ő posztjában felhozta a szlovák (Robert Fico) és az amerikai elnök (Donald Trump) elleni sikertelen merényleteket.
Mindezzel a történet egy pillanat alatt a politika erőterébe került, ráadásul a fideszes politikusok elkezdték Bindzsisztán képzeletbeli vezetőjét a magyar miniszterelnökkel azonosítani, minthogyha a két személynek bármi köze is lenne egymáshoz.
Egy Facebook bejegyzéssel látszólag Orbán Viktor is beszállt az ügybe, és egy bajszos képet posztolva saját magáról azt állította, hogy ez a kép „a” geg. Utalva ezzel arra is, hogy Majka utóbb egyszerűen geg-nek minősítette a debreceni színpadi jelenetet.
Persze Bayer Zsolt sem maradhatott ki a sorból, a lovagkeresztes publicista a Patrióta Extra műsorában bírálta az előadót.
Majoros Pétert „gyáva szarjankónak” nevezte, amiért szerinte nem vállalta fel a vitát, de volt egy-két keresetlen szava a koncert közönségéhez is, akiket „kígyóvállú kis szarjancsiknak” nevezett, kulturális hanyatlásról elmélkedett; szerinte az egész ügy jó példa a kommercializálódásra, mivel Majka csupán a pénzért viselkedik úgy, hogy megfeleljen a színpadi trendeknek, és nincs is mélyebb üzenete az előadásnak.
Ezzel persze némileg ellent is mondott annak, ahogy a Fidesz politikusai korábban keretezni próbálták a történetet. A politikusi össztűzre persze Majka is válaszolt, egy vers formájú Facebook-bejegyzése a támadásokra reagálva azt írta:
„Ezek a barmok mind háborúznának velem, …
Jut majd falat nektek később …
Gyertek csak bátran! Ide lőjetek!”
Színre lépnek a szponzorok
Ekkor azonban már nem volt megállás, a történetben megjelentek a szponzor cégek.
A Hell Energy közölte: jelenleg nincs élő szerződésük Majkával, így az esettel kapcsolatban nem kívánnak nyilatkozni. Az OTP Bank nyilatkozata szerint ők nem tekinthetők szponzornak, így nem is kommentálják a debreceni eseményt.
Hogy az eszkalációs spirál azért még se szakadjon meg, arról Menczer Tamás a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgató még időben gondoskodott.
Az OTP és Hell korábbi „hallgatására” Facebook‑bejegyzésében azt írta, hogy „Kedves OTP és HELL! Átlátunk a szitán.”
A politikus azt is kérdezte: „ha most nincs élő szerződésetek Majkával, mennyit fizettetek neki korábban? És azért nem szólaltok meg a fejbelövés imitáció kapcsán, mert egyetértenek vele?”
Menczer Tamás egyébként az egyetlen ismert Fidesz‑közeli politikus, aki nyilvánosan kritizálta a szponzorokat a reagálás elmaradása miatt.
Úgy tűnik a most folyó Tusványosi Szabadegyetem is kiváló alkalom volt arra, hogy az üggyel kapcsolatban megszólaljanak fideszes politikusok, nehogy az ügy nyugvópontra kerüljön.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetőjének megszólalása figyelemreméltó. Szerinte az „Emberi élettel nem lehet gegelni.”, emberi tragédiákkal nem lehet viccelni, még paródiaként sem. Hangsúlyozta: a közbeszéd romlása szerinte nem a hosszú kormányzati időszaknak köszönhető.
Szerinte a fesztiválokon elhangzó „mocskos Fidesz” skandálás nem a fiatalok kezdeményezése, hanem részben az előadók által indukált, a „liberális propagandamédia” és a „megvásárolt előadók” által támogatott hangulat része.
Koncertek, szponzorral, vagy szponzor nélkül?
Hogy mi lesz a szponzorokkal és a szponzorációs szerződésekkel az hamarosan kiderül, hiszen a napokban is egymást követik Majka koncertjei az országban.
Most pénteken Siófokon, augusztus 8-án a MÉRA Sportpályán (Borsod-Abaúj-Zemplén megye), augusztus 22-én pedig a STRAND Fesztivál nagyszínpadán, Zamárdiban lép fel az ózdi rapper.
Amit eddig lehet tudni a jelenleg elérhető eseményoldalak és jegyértékesítő platformok alapján az csupán annyi, hogy nem láthatók konkrét szponzorpartnerek az egyes koncertek vagy turnék kapcsán, és nincsenek nyilvános bejelentett márkatámogatók sem, legalábbis nem említenek konkrét cégeket.