2026.05.08. 15:32

Átlátszó: „Kubatov-katonák” dolgoztak a Fidesz rendezvényein, a klub tagad

Átlátszó: „Kubatov-katonák” dolgoztak a Fidesz rendezvényein, a klub tagad

Kitálalt egy „Kubatov-katona”, arról, hogy a Fidesznek is dolgozott az FTC-s fekete pufidzsekis sereg, akik magukat csak „aggódó polgárnak” aposztrofálták a leköszönő miniszterelnök országjárásán. Az FTC hivatalos válasza szerint a klubnak nincs is biztonsági szolgálata, senkire nem gyakorolnak nyomást, náluk a politikai hovatartozás nem számít.

A Fradi egykori biztonsági embere arról számolt be az Átlátszónak, hogy nemcsak a Ferencváros stadionjában, de a leköszönő kormánypárt eseményein is szekus munkákat végzett, teljesen feketén. Informális szabályok alapján dönthették el, kivel szemben és mikor alkalmaznak erőszakot – jó példa erre a fekete kabátosok győri akciója, ahol újságírói igazolványokat kértek és erőszakoskodtak az ellentüntetőkkel. Az eseményen a Kontroll tulajdonosa felhívta a rendőrséget, akik nem voltak jelen. Azóta a helyi polgármester, Pintér Bence feljelentése nyomán nyomozás indult.

De nem csak a 2026-os választási szezonban történtek ilyen törvénytelen együttműködések a kormány és a Fradi verőemberei között évtizedes együttműködés zajlott. Az Átlátszó felidézi a korábbi „kopasz-ügyeket” is, köztük a Nemzeti Választási Irodánál történt 2016-os incidenseket, amikor kigyúrt férfiak akadályozták meg egy ellenzéki népszavazási kezdeményezés beadását

A cikk arra is kitér, hogy a Ferencváros az Orbán-kormány időszakában példátlan állami támogatásokhoz jutott. A klub bevételei 2011 és 2025 között évi néhány százmillió forintról több mint húszmilliárd forintra emelkedtek, miközben stadionépítések és további állami projektek is kapcsolódtak hozzá. 

Ebben a férfiöltöző-szagú futballelit által birtokol és irányított közegben alakult ki az a „házi őrző-védő” rendszer, amelynek emberei később politikai eseményeken is feltűnhettek. A lap úgy fogalmaz: a 2026-os kormányváltás után több olyan történet kezdett nyilvánosságra kerülni, amelyről korábban csak informálisan beszéltek.

Fekete gazdaság

„Teljesen feketén ment minden. Bejelentés, papír, semmi” – állította az egykori biztonsági őr. Elárulta, hogy a stadionban íratlan szabályok szerint működtek és három kategóriába sorolták a meccseket látogató tömeget: az „érinthetetlenek”, avagy a Kubatov-ultrák, akik szinte következmények nélkül bonthatták a rendet; a „köztesek”, akiket adott esetben kiemeltek, kivezettek, de erőszakot nem alkalmazhattak ellenük; és a „célcsoport”, akikkel szemben a fizikai erőszak is belefért.

„Ha a harmadik kategóriát kaptuk el, ott ment a dolog. Nem mindig finoman.” – ecseteli. 

A rendszer hatékonyságát segítette a hírhedt vénaszkenner és a fejlett arcfelismerő is: „Jött a fotó a telefonra, hogy kit kell kiemelni. Sor, szék, szektor – mindent tudtunk, és mentünk is érte,” folytatja forrásunk.

Még azok sem látják át a rendszert, akik benne dolgoznak

A Fidesz pártigazgatója, Kubatov Gábor és a fekete ruhások közötti közvetett kapcsolat volt eddig megállapítható. A "rendszabályozók" között tűnt fel Gremsberger Bertalannak (a bortítóképen balról a második), akinek a szerepéről korábban a Telex írt. 2022 végén, 22 éves korában ő lett az ügyvezetője és tulajdonosa a kormányközeli Drogkutató Intézet Nonprofit Kft.-nek.  A Batthyány Lajos Alapítványon keresztül állami százmilliókkal kitömött intézet tudományosnak beállított publikációkkal, konferenciákkal, szakértőkkel támogatja a kormányt a drogellenes harcban. Gremsberger rendszeresen feltűnt Kubatov Gábor oldalán.

„Van egy fő cég és több alvállalkozó, nem igazán tudni, ki kihez tartozik” – folytatta az Átlátszó forrása, aki szerint csak azok dolgozhatnak, akikben megbízik a vezetés és projektalapon alkalmazzák őket.

Ilyen projekt volt Orbán Viktor országjárása is, de más kormányrendezvényre is kivezényelték a Fradis szekusokat. Civil ruhában kellett elvegyülniük a tömegben és beavatkozniuk, ha szükséges.

Az Átlátszó arról is kérdezte a forrását, hogy miért most mondta el mindezt nekik. Azt mondta „Most már lehet beszélni. Talán most lesz következménye.”

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak