Budapest Pride: Melegrekord és jogviták közepette, szabadon vonulhatott a tömeg
Kora délután megdőlt a napi melegrekord, ami próbára tette a Budapest Pride résztvevőinek tűrőképességét. A szélsőjobboldali tiltakozások idén sem maradtak el, a menet rendőri biztosítással indult.

Kora délután megdőlt a napi melegrekord, ami próbára tette a Budapest Pride résztvevőinek tűrőképességét. A szélsőjobboldali tiltakozások idén sem maradtak el, a menet rendőri biztosítással indult.
Már 13 óra előtt megdőlt a június 27-i országos melegrekord. A HungaroMet közlése szerint ekkor már biztos volt, hogy az eddigi napi csúcsértéket meghaladja a hőmérséklet, Budapest északi részén pedig kora délután mintegy 39 Celsius fokot mértek. Az eddigi rekord 37,5 Celsius fok volt, amelyet 1994-ben Örkényben regisztráltak.
A rekkenő hőség így az idei Budapest Pride egyik legnagyobb kihívásává vált. A szervezők ugyanakkor hangsúlyozták: a rendezvény elhalasztása fel sem merült, hiszen korábban is tartottak már felvonulást hasonló időjárási körülmények között. Az útvonal mentén vízosztó pontokat alakítottak ki, a menetet hat mentőautó kísérte, a Magyar Honvédség pedig 14 ezer fél literes zacskós ivóvizet ajánlott fel.
Jogviták és fővárosi álláspont
A Kontroll a felvonulást megelőző sajtótájékoztatón kérdezte Karácsony Gergely főpolgármestert arról, ki felel a résztvevők biztonságáért a rendkívüli hőségben. A főpolgármester elmondta:
- a Pride szervezői a gyülekezési törvény alapján jelentették be a rendezvényt,
- a szervezők gondoskodnak a frissítőpontokról és az esetleges rosszullétek ellátásáról, miközben a főváros és a mentőszolgálat is segítséget nyújt a lebonyolításban.
A Kontrollnak nyilatkozott Hadja Lahbib, az Európai Bizottság humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztosa is. Elmondása szerint
látogatása során "hatalmas különbséget" tapasztalt a jelenlegi és az előző magyar kormány között, mert ezúttal már a kabinet tagjaival is tárgyalhatott.
Kiemelte, hogy a jogállamisági problémák miatt befagyasztott uniós források ügyében „egy hegy méretű” problémacsomagot kell rendeznie az új kormánynak, amelynek csak egyik eleme a korábban gyermekvédelminek nevezett törvény – utóbbi "csak" kötelezettségszegési eljárás alatt áll. Lahbib hozzátette,
Bódis Krisztával folytatott egyeztetésén szóba került a korábbi években elfogadott diszkriminatív jogszabályok felülvizsgálata is.
Az idei Pride különleges jelentőséget kapott, miután a 2025-ös felvonulást az akkori kormány jogi eszközökkel próbálta ellehetetleníteni. A rendezvényt végül fővárosi eseményként tartották meg, ami miatt büntetőeljárás is indult Karácsony Gergely ellen. A főpolgármester szombaton jelentette be, hogy a bíróság jogerősen megszüntette az eljárást, miután nem állapította meg a gyülekezési szabályok megsértését.

A menet délután 3 órakor indult el az Operától az Andrássy úton keresztül. A résztvevők száma a szervezők szerint elmaradt a tavalyi rekordtól, amiben a rendkívüli hőség is szerepet játszhatott. Többen azonban úgy nyilatkoztak, hogy a magas hőmérséklet ellenére is fontosnak tartották a részvételt.
A felvonulás előtt jelentette be a főpolgármester a közösségi oldalán, hogy megszüntette a bíróság az ellene indított büntetőeljárást a tavalyi Budapest Pride megszervezése miatt.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság arra jutott, hogy az általa meghirdetett rendezvény a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó gyűlésnek minősült. Korábban a bíróság az Alkotmánybírósághoz fordult, mert álláspontja szerint a gyülekezési és a gyermekvédelmi törvény egyes rendelkezései sérthetik a jogbiztonságot és a békés gyülekezéshez való jogot.
A végzés szerint az általános tiltás hátrányosan különböztetheti meg az LMBTQI közösség tagjait, és korlátozhatja a véleménynyilvánítás szabadságát.
A MI Hazánk zászlókkal parádézott
A szélsőjobboldali tiltakozások ezúttal sem maradtak el. Budaházy György és társa a Puskin mozinál jelent meg egy "Szivárványcsalád = gyermekveszélyeztetés" feliratú molinóval, amelynek másik oldalán az "Állítsuk meg a gyermekmegrontást" felirat szerepelt. A rendőrök biztosították a helyszínt, de a demonstrációt nem oszlatták fel, miközben a Pride résztvevői többnyire figyelmen kívül hagyták az akciót.
Korábban a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom aktivistái leszedték az Erzsébet hídra kihelyezett szivárványos zászlókat, azt állítva, hogy azokat a Városházára vitték. Néhány nappal korábban pedig egy férfi a Dunába dobott több szivárványos zászlót ugyanerről a hídról, ami miatt rendőrségi eljárás indult.
A felvonulás alatt kisebb incidens is történt: az Andrássy úton ismeretlenek három tojást dobtak a menet irányába. Senki sem sérült meg, a rendőrség rövid időn belül a helyszínre érkezett és megkezdte az elkövetők felkutatását.
Karácsony Gergely a Vérmezőn felállított színpadon megköszönte mindenkinek, akik az elmúlt 16 évben is kiállt nemcsak a maga, hanem mások szabadságáért is. Azt mondta, ő szeretne lenni az, aki Budapesten összeadja az első azonos nemű párt.
Arról is beszélt, hogy Budapest az elmúlt években is megőrizte azokat az értékeket – a szabadságot, a szolidaritást, az emberséget és a jövő iránti felelősséget –, amelyekre egy demokratikus ország épülhet. Szerinte azonban önmagában az értékek megőrzése már nem elegendő: a politikai változások után érvényt is kell szerezni nekik. A főpolgármester arra is felhívta a figyelmet, hogy továbbra is hatályban vannak azok a jogszabályok, amelyekre hivatkozva tavaly megpróbálták betiltani a Pride-ot, ezért ezek eltörlését is szükségesnek nevezte.
„A visszanyert szabadság és a visszakövetelt demokrácia részvételt, és ezáltal mindannyiunk felelősségét jelenti” – fogalmazott Karácsony Gergely, és hozzátette: „Mi Budapesten az elmúlt években is megőriztük és megvédtük az elveinket és az értékeinket, a szabadságot, a szolidaritást, az emberséget, a jövőért érzett felelősséget. Vigyáztunk rájuk, hogy legyen honnan visszatérniük, amikor végre felszabadul az egész hazánk.”
Fotók: MTI/Kocsis Zoltán





