Kitüntették a kézigránát balesetben megsérült kormánytisztviselőt
A KONTROLL értesülései szerint a balesetet követően néhány nappal a kórházi ágyán, személyesen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztertől kapta meg a civilek részére adható Honvédelemért kitüntető címet a kézigránát balesetben megsérült kormánytisztviselő.

A KONTROLL értesülései szerint a balesetet követően néhány nappal a kórházi ágyán, személyesen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztertől kapta meg a civilek részére adható Honvédelemért kitüntető címet a kézigránát balesetben megsérült kormánytisztviselő.
Információink szerint a leköszönő tárcavezető ilyen módon igyekezett a helyzetet rendezni, de a választások közelsége miatt az esetleges felelősségre vonást kockázatosnak látta.
A súlyos baleset 2025. március 21-én történt a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlótéren, a kormánytisztviselők számára szervezet Adaptív Védelem gyakorlat keretében. A program korábban kiemelt figyelmet kapott a honvédelmi tárcánál, a balesetet követően azonban komoly feszültség alakult ki a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetése között azzal kapcsolatban, hogy kit terhel a felelősség a balesetért.
Volt olyan minisztériumi vezető, aki komoly kritikát fogalmazott a Magyar Honvédséggel szemben azzal kapcsolatban, hogy mi szükség volt az éles kézigránáttal kapcsolatos dobófeladatra a katonai képzettséggel nem rendelkező kormánytisztviselők képzésében.
Korábban az Index megkeresésére a Magyar Honvédség a belső vizsgálattal kapcsolatban közölte, hogy többféleképpen vizsgálták az ugyanabból a készletből származó gránátokat, mint amit az önkéntes adaptív védelem gyakorlat alatt használtak a résztvevők. A vizsgálat során megállapították, hogy műszaki probléma nem állt fenn, illetve hozzátették, hogy csak egy részvizsgálat zárult le, ami a felrobbant gránát szériáját vizsgálta.
Az ügyészség pedig néhány napja arról adott tájékoztatást, hogy az eljárás továbbra is felderítési szakaszban van, így a jogi következtetésekre egyelőre várni kell.
Ruszin-Szendi Romulusz a Kontroll stúdiójában beszélt arról, hogy belső vizsgálatot rendelt el az újdörögdi kézgránát-balesettel kapcsolatban. A baleset legsúlyosabb sérültje nem fogadta el, hogy a Győri Regionális Nyomozó Ügyészség megszüntette a nyomozást, és panasszal élt a megszüntető határozat ellen. Ruszin-Szendi Romulusz most azt írta: tudomásul veszi az ügyészség döntését, és a büntetőjogi felelősség megállapítása nem az ő feladata. De azonnali belső vizsgálat elrendelését kérte a vezérkari főnöktől.




