Ma 12:10

A májrák előszobája a zsírmáj, nem csak alkoholbetegeket érint

Kontroll.hu
Kontroll.hu
A májrák előszobája a zsírmáj, nem csak alkoholbetegeket érint

Többmillió zsírmájbeteg van a hazánkban, a felnőtt lakosságnak akár a felét is érintheti, az elhízottak között pedig akár a lakosság 80 százalékát is. Az emésztőrendszeri megbetegedést gyógyítani nehéz, de megelőzni nem egészen könnyű.

Hárommillió magyar zsírmájbeteg van, és a legtöbbjük úgy él, hogy nincs ezzel tisztában. A háttérben az elhízás és az alkoholfogyasztás áll, a következmény pedig akár halálos betegség is lehet, májzsugor és rák is kialakulhat – mondta Pár Gabriella belgyógyász, hepatológus a hvg.hu-nak.

„A civilizációs életmód es táplálkozás “csendes” es általános problémája a zsírmáj. A túlzott alkohol fogyasztáson túl a civilizációs betegségek, mint az inzulin-rezisztencia, pajzsmirigy alul működés, cukor problémák, PCO is hajlamosító tényezők lehetnek, ahogy a testmozgás hiánya, a stressz, es a nem megfelelő étrend is. Mivel tünetet már  leginkább csak a gyulladás megjelenésekor okoz, ha tisztában vagyunk azzal, hogy életmódunk kockázati tényező (vagy akár akkor is, ha nem érezzük annak) a hasi ultrahang es egy általános vérkép prevencióként nem arthat.” – teszi hozzá Latmann Eszter táplálkozási tanácsadó.

Az anyagcserezavarhoz társuló zsírmáj a leggyakoribb májbetegség napjainkban, becslések szerint Magyarországon a lakosság közel 30 százaléka ember érintett.

A zsírmáj betegséget két nagy csoportra oszthatjuk, leggyakoribb oka a rendszeres alkoholfogyasztás miatt kialakult alkoholos szteatózis hepatisz (ASH) alkotja az egyik csoportot. A másik csoport a nem alkoholos szteatózis hepatisz (NASH), aminek fő kockázati tényezője az elhízás, a kettes típusú cukorbetegség, a magas vérzsír-szint és az ülő életmód is. - számol be a bhc.hu

Tünete lehet az étvágytalanság, és a tapinthatóan nagyobb máj, de nagyon sokáig tünetmentes is maradhat. Gyulladásos allapotokhoz társuló, illetve korai tünetei lehetnek még a kimerültség, hasfájás, ér-megnagyobbodás, lép-megnagyobbodás, vörös tenyér vagy akár sárgaság.

Megelőzni pedig szintén a kiegyensúlyozott étrenddel lehet, testmozgással, stresszkezeléssel, az alkohol elhagyásával egészen könnyű. Kezelése is ebben merül ki, kivéve néhány súlyos állapotot, amikor gyógyszeres kezelés is szükségessé válhat. - egészíti ki Lattmann Eszter.

Étrendet tekintve fontos, hogy változatos, rostban gazdag növényeket, magvakat fogyasszunk. Ilyenek pl. a zöldleveles zöldségek, mint a brokkoli, kelkáposzta, kelbimbó. A zsírmáj ellenszere a tofu rendszeres fogyasztása, mivel alacsony a zsírtartalma. Érdemes sokszor fogyasztani halakat, pl. tonhalat, pisztrángot.

Magvakat: diót, mandulát az omega3 tartalmuk miatt. A zabpehelynek magas a rosttartalma, ami szintén kiváló a zsírmájra. A napi többszöri kávéfogyasztás is segít az abnormális májenzimek lebontásában.

Az avokádó lassítja a májkárosodást. Míg az alacsony zsírtartalmú tejtermékeknek a magas proteintartalom védi a májat.Hasznos, ha sok napraforgómagot, olívaolajat, fokhagymát fogyasztunk. A zöldteával pedig a koleszterinszintünket tarthatjuk rendben.

Ezek mellett a máj folyamatos tisztulását is elő kell segíteni, akár gyógyteákkal, máriatövissel, fűszerekkel és szénhidrátban gazdag ételek elhagyásával. - zárja gondolatait Lattmann Eszter találkozási tanácsadó.

Címlapfotó: unspalsh.com

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak