Ma 15:59

Leplezett leépítések a veszprémi ipari üzemekben

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Leplezett leépítések a veszprémi ipari üzemekben

Veszprém legnagyobb munkaadói az északi ipari övezetben található alkatrészgyártó üzemek, amelyekben a hazai munkaerőn kívül szép számmal dolgoznak vendégmunkások is. A munkaadók automatikusan létszámcsökkentéssel reagálnak a járműipar válságára, azonban a királynék városában hivatalosan nem hallani tömeges leépítésekről. Mi lehet az oka ennek és mi zajlik a háttérben? Molnár Tibor tudósítása.

A rendszerváltás-kori hanyatlás utáni évtizedekben Veszprém sikeresen újraiparosodott. A legnagyobb gyárak az északi ipari övezetben, a Házgyári úton és annak közelében találhatóak. Az elsősorban alkatrészgyártással foglalkozó üzemek munkaerő-igénye jelentős: a magyar munkavállalók mellett mintegy 10-20%-ra tehető az elsősorban ukrán, mongol és filippínó vendégmunkások aránya. A világméretű ellátási láncok részeként a piac legkisebb rezdülését is megérzik, ráadásul napjainkban a járműiparban a visszaesés már a 2008-as gazdasági válság idején tapasztaltnál is nagyobb. 

A KSH gyorstájékoztatója szerint a hazai járműgyártás volumene 21%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A közúti gépjármű gyártása 30, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 17,5%-kal csökkent. 

A 24.hu számolt be róla, hogy mintegy 110 munkavállalót bocsát el a ZF Hungária Kft. Egerben. A leépítés hátterében az európai autóipar jelentős visszaesése és a vevői rendelések csökkenése áll. Más munkáltatók országszerte alkalmazzák azt a módszert, hogy kisebb csoportokban küldik el dolgozóikat, így nem kell előzetesen egyeztetniük és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat felé bejelentést tenniük. Ez történik a veszprémi alkatrész-gyártóknál is.

Guzslován Gábor, a Vasas Szakszervezet tisztségviselője elmondta, hogy az iparági recesszió által érintett veszprémi munkahelyeken nem klasszikus csoportos létszámleépítés van, mert annak komoly szabályrendszere és 30 napos moratóriuma van, hanem csak kisebb csoportokban, huszasával-huszonötösével építgetnek le, elküldik a bérelt munkaerőt, próbálnak közös megegyezéses szerződésbontást kínálni. Ez utóbbi csak minimális mozgásteret jelent. A vendégmunkásokkal nem hosszabbítanak szerződést. 

A hazai munkavállalók elküldését is elkezdték több helyen. Ilyenkor a kisebb hatékonyságú, esetleg betegesebb, képzetlenebb embereket igyekeznek elküldeni. Arra a kérdésre, hogy mit tehet a szakszervezet a leépítések ellen, azt válaszolta, hogy a németországihoz hasonló nagyobb szervezettséggel lehetne humánusabbá tenni a folyamatot.

Győrben a Vasas Szakszervezeti Szövetség már lépett: a WKW Hungária Kft.-nél dolgozó tagjai a mai napon demonstrációt tartottak a gyár előtt, hogy tiltakozzanak a munkáltató őket érintő hátrányos lépései ellen. Álláspontjuk szerint a munkáltató bérfejlesztéssel és a bónuszok átalakításával kapcsolatos egyoldalú döntései átláthatatlanok, több intézkedés is a jövedelmek csökkenéséhez, a kiszolgáltatottság növeléséhez vezet. 

Legnagyobb problémájuk, hogy a jelenléti bónuszt beépítették a vállalati eredményességi bónuszba egy olyan évben, amelyet a munkáltató már előre veszteségesnek minősített. Ezzel gyakorlatilag elvették tőlük azt a 30 ezer forintot, amelyért keményen megdolgoztak. A januári bérfizetés csak az alapbérből és a pótlékokból állt - a megszokott bónuszok nélkül -, így csökkent a havi jövedelmük, miközben a megélhetés költségei folyamatosan emelkednek. A győri vasas szakszervezeti tagok fizetésük csökkentését nem fogadják el.Indokolatlannak és ezért szintén elfogadhatatlannak tartják azt a munkáltató által javasolt szerződésmódosítást is, amely munkavállalói felmondás esetén is 90 napra emelné a felmondási időt. Ezt konkrétan a dolgozók röghöz kötésének tekintik.

A kontroll.hu birtokába került az egyik legnagyobb veszprémi ipari foglalkoztató ügyvezetője által kiküldött belső körlevél, amelyben a termelés visszaesésével, a jelenlegi pénzügyi eredményekkel, valamint a közeljövő visszafogott gazdasági kilátásaival magyarázzák a munkavállalói létszám csökkentését. 

A rossz gazdasági helyzetre való tekintettel az összprémium 20%-át kitevő, a vállalat teljesítményére vonatkozó prémiumrészt nem fizetik ki, valamint a tervezett márciusi fizetésemelés is elmarad. Borítékolható, hogy a közeljövőben Veszprémben is sor kerül a győrihez hasonló demonstrációra.

Kép és szöveg: Molnár Tibor / Veszprém

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak