Ma 12:04

Hatalmas fordulatot hozhat devizahiteles ügyekben az Európai Bíróság döntése, ha a Fidesz hajlandó átvenni a magyar gyakorlatba

Kontroll.hu
Kontroll.hu
Hatalmas fordulatot hozhat devizahiteles ügyekben az Európai Bíróság döntése, ha a Fidesz hajlandó átvenni a magyar gyakorlatba

Leállítanák ellenzéki képviselők a devizahiteles végrehajtásokat, miután az Európai Bíróság egy magyar adós ügyében semmissé nyilvánított egy devizahiteles szerződést az árfolyamkockázat tisztességtelenségére hivatkozva. A devizahitelezést bevezető Fidesz egyelőre nem kommentálta a döntést, a Jobbik vizsgálóbizottságot állítana fel.

Lényegében semmissé minősítette egy magyar devizahiteles szerződését az Európai Bíróság a tisztességtelen árfolyamkockázati kikötés miatt. A döntés alapján úgy kell helyreállítani az eredeti állapotot, mintha semmis lett volna az árfolyamkockázat áthárítása, amit jogalap nélküli gazdagodásnak minősítettek. Ez a teljes szerződés semmisségét jelentheti, ha az adós az erre vonatkozó szándékát kinyilvánítja. A luxembourgi székhelyű bíróság döntése alapján az adósok csak a kapott összeggel tartoznak, az árfolyam-különbözet összes terhét a pénzintézetnek kell viselnie.

Az AxFina Hungary 2007-ben kötött lízingszerződésével kapcsolatos eljárásban a Kúria fordult az Európai Bírósághoz 2023 végén. Azt szerették volna megtudni, hogy milyen jogkövetkezményei vannak annak, ha megállapítják egy szerződési feltétel tisztességtelenségét - jelen esetben az árfolyamkockázat áthárítását.

Az ügyben a fogyasztót nem tájékoztatták megfelelően a svájci frank alapú szerződés árfolyamkockázatáról. De mivel ez a szerződés elsődleges tárgyát meghatározó kikötés, ezért ennek érvénytelensége esetén az egész szerződés érvénytelen.

A magyar bírói gyakorlat eddig kizárta az eredeti állapot helyreállítását a devizahiteles ügyekben, ami azt jelenti, hogy eddig nem volt arra példa, hogy egy szerződéssel kapcsolatos eljárás végén az eredetileg csak forintban felvett összeget kelljen visszafizetni. Helyette az adósok állták az árfolyamingadozásból fakadó veszteségeket.

Az Európai Bíróság most kimondta, hogy a tisztességtelen szerződési feltételt úgy kell tekinteni, mintha nem is létezett volna.

Mi lesz a többi devizahiteles üggyel?

A Portfolio által megkérdezett jogászok arra hívták fel a figyelmet, hogy az ítélet csak a lízingszerződés ügyében mutat irányt a Kúriának és a magyar bíróságoknak. Ez a döntés nem terjed ki a devizahiteles szerződésekre és a peres ügyekre, valamint az ítélet nem feltétlenül áll meg más hiteleknél. Ha tömegesen mondanák ki a szerződések érvénytelenségét, az Európai Bíróság teret hagy a magyar szabályozás számára a jogkövetkezmények megállapításában. 

A konkrét perben eljáró ügyvéd szerint az elmúlt évtizedben nem volt jellemző az igazságszolgáltatásra, hogy az figyelembe veszi az Európai Bíróság ítéletét és annak szellemiségét.

A Fidesz egyelőre hallgat, a parlamenti ellenzék cselekedne

Jámbor András és Hadházy Ákos független országgyűlési képviselők az Európai Bíróság döntése nyomán olyan törvényjavaslatot nyújt be, ami alapján az összes devizahiteles végrehajtást fel kellene függeszteni addig, ameddig ki nem derül, hogy mi a jogértelmezése Magyarországon az ítéletnek.

A két képviselő egy olyan törvényt is javasol, amely átülteti az Európai Bíróság döntésének szellemiségét a magyar jogrendbe és ezalapján kompenzálni lehet az érintett adósokat.

A Jobbik újranyitná a devizahiteles dossziét és a döntés nyomán parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a devizahitelezés felülvizsgálatára. Z. Kárpát Dániel alelnök szerint a károsultak tömegesen maradtak az út szélén és a bankoknak kedvezett a kormány annak idején.

Az Európai Bíróság ítéletével összefüggésben a Mi Hazánk Mozgalom is a devizahitelesek kártérítése mellett állt ki.

A Demokratikus Koalíció ismét benyújtja a devizakárpótlási törvényjavaslatát, amely alapján a felvételkori árfolyamon számolnák el a devizahiteleket, a különbözetet pedig visszakapnák az adósok.

A devizahitelezést bevezető, majd a forintosítást elrendelő Fidesz eddig nem reagált érdemben a döntésre.

Az Igazságügyi Minisztérium reakciója: Gyurcsány!

„A magyar kormány álláspontja szerint az egyes ügyekben meghozott bírósági ítéleteket mindenkinek, így a bankoknak is tiszteletben kell tartani!” 

– írta a Telexnek az Igazságügyi Minisztérium a magyar devizahiteles ügyben született uniós bírósági ügy kapcsán. Hozzátették, hogy:

„A devizahiteleket a Gyurcsány-Bajnai kormányok erőltették a magyar családokra. Az otthonteremtési támogatásokat, az államilag támogatott hiteleket eltörölték és hagyták, hogy a bankok kockázatos devizahitelekbe hajszolják a családokat. A nemzeti kormány 2010 után jelentős lépéseket tett a bajba jutott devizahitelesek megmentéséért, a devizahiteles korszak lezárásért.”

Fotó: Wikipedia

Csatlakozzon hozzánk közösségi oldalainkon is!
Ne maradjon le semmiről...
Iratkozzon fel hírlevelünkre
Kapcsolódó tartalmak